SEG buzdolabında alt kapak kapanınca gelen su sesi

WhoWalksAlone

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba!

Son 2-3 gündür başlıkta yazan problemi yaşıyorum arkadaşlar.
Herhangi bir şey alıyorum ya da koyuyorum buzdolabının alt kısmına. Sonrasında kapağı kapattıktan yaklaşık olarak 2 saniye kadar sonra bir tür su vakumlama ya da nasıl desem, suyun bir yerden geçmesi tarzında bir ses geliyor. Sanırım sesle ilgili en güzel tarif ise şu şekilde. Hani lavaboyu suyla doldurduktan sonra çeşmeyi kapatırız. Sonrasında su delikten gidip tamamen lavabo boşaldıktan sonra delikten böyle sanki suyu vakumluyormuş tarzında bir ses gelir ya. İşte tam o tarz bir su sesi geliyor buzdolabımdan. Fakat her seferinde gelmiyor. Mesela biraz önce toplamda 4-5 kez açıp kapatmam gerekti kapağını. Bunun sonucunda 2 kez bu ses ile karşılaştım. Açıkçası sorunun neden kaynaklandığını hiç bilmiyorum. İnternet'ten biraz araştırdım fakat farklı farklı şeyler söylenmiş konuyla ilgili. Benim sorunum ne tam olarak anlayamadım. Ayrıca buzdolabını henüz ocak 2020 tarihinde aldım. A-101'den ucuz olduğu için aldığım bir buzdolabıydı açıkçası ve pandemi süreci gelişmese neredeyse sürekli dışarıdan yediğim için öyle güzel bir buzdolabına da ihtiyaç duymuyordum.
Eğer faydası olacak ise tam modelini de verebilirim buzdolabının.

Bu duruma kendi başıma üretebileceğim bir çözüm var ise ve benimle paylaşırsanız çok sevinirim arkadaşlar çünkü pandemi sürecinde eve usta-servis vs. çağırmak istemiyorum kesinlikle.

Bu arada şu anda Allah'a çok şükür hiçbir sorun yok buzdolabında. Hala hem üst bölme hem de alt bölme soğuyor.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Buzdolabınızdan gelen bu esrarengiz seslerle ilgili olarak, bazı detaylarıyla tanık olarak yaşayabildiğim ve bunlardan bazı bilimsel sonuçları çıkardığım şekliyle size açıklamaya çalışayım. Bu sorunlar toplumun genelde genelini ilgilendirip kapsadığından sorduğunuz bu güzel soru için de ayrıca size teşekkür ederim.

Sözünü ettiğiniz vakumlama sesi, emilme sesi etkisi ; buzdolabı kapağındaki lastik contalarla buzdolabı emaye gövdesi arasında kalabilen çok küçük boşluklarla veya çok küçük aralıklar kaldığında meydana gelebilir, giderilmesi için süngere biraz sıvı cif (mutfak ve lavabolar için) sürüp, öncelikle conta ve emaye yüzeydeki olası kir, yapışkan artıkları, vb. temizleyerek, ardından sadece temiz su kullanıp sıvı, toz partiküllü cif kalıntılarını tümüyle yüzeyden temizleyerek bu sesleri duymaktan bu şekilde kurtulursunuz. Ayni zamanda enfiltrasyon (hava sızıntısı veya kaçakları)kalktığında buzdolabındaki sıcaklık değeri daha stabil kalabilir, istenilen soğukluğu böylece daha kolay mevcut iç otomasyonuyla sağlayabilir. Buzdolabının iç soğuk ortamı (iç sıcaklık derecesi) ile dış çalıştığı sıcaklık ortamı (Mutfak havası) artan hava sıcaklıkları nedeniyle, yani iç ve dış sıcaklık farkları daha fazla olacağından bu tür kalıntıların conta/buzdolabı kapak altı gövdesi arasından daha büyük bir hızla ve hava sıcaklığını daha fazla dengeleyen hızla geçişiyle (Enfiltrasyon= pencere aralarından kışın kaçak olarak giren hava akımı da ayni yolla bu farklı ısı ortamı farkıyla artarak ev içine daha kolayca girmiş olur, iyi contalama veya ısı yalıtımı sağlanamayan bazı kapı, pencere, vb. PVC tasarımlarının aralarından bu hava geçişleri veya kaçakları kışın daha kolay olur, buzdolabı kapağından kapak contasından kaçan bu kaçaklar da aynisidir) geçişle geçeceğinden, bahar ayları geçişlerinde soğuk kış (kaloriferlerin max. olarak yanabildiği) ve çok sıcak yaz aylarında duyulan sesten daha fazla ve kulaklarla kolay hissedilebilen bu sesler duyulabilir.

İç ve dış ortam arasındaki sıcaklık farklarının max. düzeylerde olabildiği yazın çok sıcak günlerinde, kışın kaloriferlerin fazlaca yandığı zamanlarda, gövde içinden gelen sesler veya bazı çıtırtılar da yine normaldir. Bu sesler kalorifer sistemlerinin ilk yanması veya sistemin tam kesilmesinde, duvardan geçen bu kalorifer borularındaki ısıl genleşmelerle (soğuma veya ısınmayla) gelen seslerle birebir aynidir. Yani sadece sıcaklık farkından ileri gelen, evaporatöre buharlaşmak üzere sıvı+gaz fazında giden veya kompresöre tekrar sıcak (kızgın) faz gazında geri dönen soğutucu gazın (freon gazı türevlerinin) buzdolabı gövdesi içindeki bakır veya çelik borularda ısıl genleşmelerle tıpkı kalorifer sistemlerindeki (sıcak su ısıtmalı kalorifer sistemlerininde) ev içinde dolaşan bu kalorifer borularında oluşan ısıl genleşmeyle oluşan seslere benzerdir, bu sesler nedeniyle buzdolaplarında aksaklık (bir arıza durumu) kesinlikle düşünülmemelidir. Kolay gelsin.

Merhaba. Buzdolabınızdan gelen bu esrarengiz seslerle ilgili olarak, bazı detaylarıyla tanık olarak yaşayabildiğim ve bunlardan bazı bilimsel sonuçları çıkardığım şekliyle size açıklamaya çalışayım. Bu sorunlar toplumun genelde genelini ilgilendirip kapsadığından sorduğunuz bu güzel soru için de ayrıca size teşekkür ederim.

Sözünü ettiğiniz vakumlama sesi, emilme sesi etkisi; buzdolabı kapağındaki lastik contalarla buzdolabı emaye gövdesi arasında kalabilen çok küçük boşluklarla veya çok küçük aralıklar kaldığında meydana gelebilir, giderilmesi için süngere biraz sıvı cif (mutfak ve lavabolar için) sürüp, öncelikle conta ve emaye yüzeydeki olası kir, yapışkan artıkları, vb. temizleyerek, ardından sadece temiz su kullanıp sıvı, toz partiküllü cif kalıntılarını tümüyle yüzeyden temizleyerek bu sesleri duymaktan bu şekilde kurtulursunuz. Ayni zamanda enfiltrasyon (hava sızıntısı veya kaçakları)kalktığında buzdolabındaki sıcaklık değeri daha stabil kalabilir, istenilen soğukluğu böylece daha kolay mevcut iç otomasyonuyla sağlayabilir. Buzdolabının iç soğuk ortamı (iç sıcaklık derecesi) ile dış çalıştığı sıcaklık ortamı (mutfak havası) artan hava sıcaklıkları nedeniyle, yani iç ve dış sıcaklık farkları daha fazla olacağından bu tür kalıntıların conta/buzdolabı kapak altı gövdesi arasından daha büyük bir hızla ve hava sıcaklığını daha fazla dengeleyen hızla geçişiyle (enfiltrasyon= pencere aralarından kışın kaçak olarak giren hava akımı da ayni yolla bu farklı ısı ortamı farkıyla artarak ev içine daha kolayca girmiş olur, iyi contalama veya ısı yalıtımı sağlanamayan bazı kapı, pencere, vb. pvc tasarımlarının aralarından bu hava geçişleri veya kaçakları kışın daha kolay olur, buzdolabı kapağından kapak contasından kaçan bu kaçaklar da aynisidir) geçişle geçeceğinden, bahar ayları geçişlerinde soğuk kış (kaloriferlerin Max. Olarak yanabildiği) ve çok sıcak yaz aylarında duyulan sesten daha fazla ve kulaklarla kolay hissedilebilen bu sesler duyulabilir.

İç ve dış ortam arasındaki sıcaklık farklarının Max. Düzeylerde olabildiği yazın çok sıcak günlerinde, kışın kaloriferlerin fazlaca yandığı zamanlarda, gövde içinden gelen sesler veya bazı çıtırtılar da yine normaldir. Bu sesler kalorifer sistemlerinin ilk yanması veya sistemin tam kesilmesinde, duvardan geçen bu kalorifer borularındaki ısıl genleşmelerle (soğuma veya ısınmayla) gelen seslerle birebir aynidir. Yani sadece sıcaklık farkından ileri gelen, evaporatöre buharlaşmak üzere sıvı+gaz fazında giden veya kompresöre tekrar sıcak (kızgın) faz gazında geri dönen soğutucu gazın (freon gazı türevlerinin) buzdolabı gövdesi içindeki bakır veya çelik borularda ısıl genleşmelerle tıpkı kalorifer sistemlerindeki (sıcak su ısıtmalı kalorifer sistemlerininde) ev içinde dolaşan bu kalorifer borularında oluşan ısıl genleşmeyle oluşan seslere benzerdir, bu sesler nedeniyle buzdolaplarında aksaklık (bir arıza durumu) kesinlikle düşünülmemelidir. Kolay gelsi.

Sözünü ettiğiniz vakumlama sesi, emilme sesi etkisi; buzdolabı kapağındaki lastik contalarla buzdolabı emaye gövdesi arasında kalabilen çok küçük boşluklarla veya çok küçük aralıklar kaldığında meydana gelebilir, giderilmesi için süngere biraz sıvı cif (mutfak ve lavabolar için) sürüp, öncelikle conta ve emaye yüzeydeki olası kir, yapışkan artıkları, vb. temizleyerek, ardından sadece temiz su kullanıp sıvı, toz partiküllü cif kalıntılarını tümüyle yüzeyden temizleyerek bu sesleri duymaktan bu şekilde kurtulursunuz. Ayni zamanda enfiltrasyon (hava sızıntısı veya kaçakları)kalktığında buzdolabındaki sıcaklık değeri daha stabil kalabilir, istenilen soğukluğu böylece daha kolay mevcut iç otomasyonuyla sağlayabilir. Buzdolabının iç soğuk ortamı (iç sıcaklık derecesi) ile dış çalıştığı sıcaklık ortamı (mutfak havası) artan hava sıcaklıkları nedeniyle, yani iç ve dış sıcaklık farkları daha fazla olacağından bu tür kalıntıların conta/buzdolabı kapak altı gövdesi arasından daha büyük bir hızla ve hava sıcaklığını daha fazla dengeleyen hızla geçişiyle (enfiltrasyon= pencere aralarından kışın kaçak olarak giren hava akımı da ayni yolla bu farklı ısı ortamı farkıyla artarak ev içine daha kolayca girmiş olur, iyi contalama veya ısı yalıtımı sağlanamayan bazı kapı, pencere, vb. pvc tasarımlarının aralarından bu hava geçişleri veya kaçakları kışın daha kolay olur, buzdolabı kapağından kapak contasından kaçan bu kaçaklar da aynisidir) geçişle geçeceğinden, bahar ayları geçişlerinde soğuk kış (kaloriferlerin Max. Olarak yanabildiği) ve çok sıcak yaz aylarında duyulan sesten daha fazla ve kulaklarla kolay hissedilebilen bu sesler duyulabilir.

İç ve dış ortam arasındaki sıcaklık farklarının Max. Düzeylerde olabildiği yazın çok sıcak günlerinde, kışın kaloriferlerin fazlaca yandığı zamanlarda, gövde içinden gelen sesler veya bazı çıtırtılar da yine normaldir. Bu sesler kalorifer sistemlerinin ilk yanması veya sistemin tam kesilmesinde, duvardan geçen bu kalorifer borularındaki ısıl genleşmelerle (soğuma veya ısınmayla) gelen seslerle birebir aynidir. Yani sadece sıcaklık farkından ileri gelen, evaporatöre buharlaşmak üzere sıvı+gaz fazında giden veya kompresöre tekrar sıcak (kızgın) faz gazında geri dönen soğutucu gazın (freon gazı türevlerinin) buzdolabı gövdesi içindeki bakır veya çelik borularda ısıl genleşmelerle tıpkı kalorifer sistemlerindeki (sıcak su ısıtmalı kalorifer sistemlerininde) ev içinde dolaşan bu kalorifer borularında oluşan ısıl genleşmeyle oluşan seslere benzerdir, bu sesler nedeniyle buzdolaplarında aksaklık (bir arıza durumu) kesinlikle düşünülmemelidir. Kolay gelsin.

Merhaba. Bayağı bilgili olduğunuzu düşünüyorum. Benim de invertör motorlu arçelik bir buzdolabım var. Henüz yeni aldım ve seslerden muzdaribim. Eğer modelin üstünde 50DB ses seviyesi yazsaydı ona göre davranıp almazdım. Seslere gelecek olursak şu şekilde: Arkadaşın bahsettiği su sesi gibi ama sanki çamaşır veya bulaşım makinesi gibi.:D.
ikincisi metal yüzeyler birbirine değiyor gibi bir şıngırtı sesi. Bu genelde motor çalışırken oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba. Evet, bazı küçük tadilatları Arçelik no-frost buzdolabımda birkaç yıl önce uyguladığım (defrost sistemi ve EVAP ayaklarında ses veren boşluklar gibi) ve dolap çalışırken çalışma sesine epeyce dikkat ettiğimden bu konularda yeterince tecrübem var, haklısınız. Soğutucu faz (Freon esaslı) gazların gazdan sıvıya ve sıvıdan gaz fazına geçerken kaynama sesi gibi sesler çıkarıp verebilmesi, dolap normal olarak çalışıp görevini yaptığı sürece normaldir, ara sıra duyulan bazı termal çatırtı ve çıtlama seslerinde de olduğu gibi.

Videodan çamaşır, bulaşık yıkama sesi gibi değil de sanki motor + kompresörün çalışırken sarsıntı sesi şeklinde bazı sesleri ben algıladım. Arka kapağı söküp EVAP (motor+ hermetik kompresör) ayaklarındaki lastik takozlara bir bakar mısınız, altında fazlaca bir boşluk veya elinizle ittiğinzde aşırı sallanma durumu var mıdır? Sallanma falaysa lastik takozların (amortisör contanın) altına keçe, sünger, vb. küçük kesilmiş parçalarını aşırı salanmayacak şekliyle sıkıştırabilrsiniz. Bu kompresörün ilk hareketinde ve stop ederken motorun aşırı yalpalayarak oluşan gürültüsünü önleyecektir.

Gürültü dışında inverter buzdolabınız normal çalışıp soğutma görevini tam yapıyorsa ve çıkan bu sesi başka odalarda sizi rahatsız etmiyorsa çok önemli bir sıkıntı değildir. Motor + kompresör ayaklarındaki kontrolü yapmanzda bir fayda olabilir. Soğutucu gazdan kaynaklı su kaynamasına benzer çıkan sesler ise gayet normaldir. Kolay gelsin.

Merhaba. Evet, bazı küçük tadilatları Arçelik no-frost buzdolabımda birkaç yıl önce uyguladığım (defrost sistemi ve EVAP ayaklarında ses veren boşluklar gibi) ve dolap çalışırken çalışma sesine epeyce dikkat ettiğimden bu konularda yeterince tecrübem var, haklısınız. Soğutucu faz (Freon esaslı) gazların gazdan sıvıya ve sıvıdan gaz fazına geçerken kaynama sesi gibi sesler çıkarıp verebilmesi, dolap normal olarak çalışıp görevini yaptığı sürece normaldir, ara sıra duyulan bazı termal çatırtı ve çıtlama seslerinde de olduğu gibi.

Videodan çamaşır, bulaşık yıkama sesi gibi değil de sanki motor + kompresörün çalışırken sarsıntı sesi şeklinde bazı sesleri ben algıladım. Arka kapağı söküp EVAP (motor+ hermetik kompresör) ayaklarındaki lastik takozlara bir bakar mısınız, altında fazlaca bir boşluk veya elinizle ittiğinzde aşırı sallanma durumu var mıdır? Sallanma falaysa lastik takozların (amortisör contanın) altına keçe, sünger, vb. küçük kesilmiş parçalarını aşırı salanmayacak şekliyle sıkıştırabilrsiniz. Bu kompresörün ilk hareketinde ve stop ederken motorun aşırı yalpalayarak oluşan gürültüsünü önleyecektir.

Gürültü dışında inverter buzdolabınız normal çalışıp soğutma görevini tam yapıyorsa ve çıkan bu sesi başka odalarda sizi rahatsız etmiyorsa çok önemli bir sıkıntı değildir. Motor + kompresör ayaklarındaki kontrolü yapmanzda bir fayda olabilir. Soğutucu gazdan kaynaklı su kaynamasına benzer çıkan sesler ise gayet normaldir. Kolay gelsin.
Dün kontrol ettim. Kompresörü oynatamıyorum ve sesi değişmiyor. Kompresörden çıkan borular titrrştiğinde çıkan sesler ve kompresörün içinden gelen sesler var sadece. Borular da birbirine temas etmiyor.

Geri
Yukarı