Şehir Dışında Lise Okumak

Nisanur

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. 8. sınıf öğrencisiyim puanım tahmini 494,7. Sakarya'da oturuyorum ve burada en yüksek lisenin puanı 486. İstanbul'da Çapa'yı düşünüyorum. Sizce gitmeli miyim? Lisede şehir dışı erken midir, zorlanır mıyım? Şimdiden teşekkürler.

Öğretmenleri, eğitim kalitesi öğretmenlerimden de öğrendiğim kadarıyla gayet iyi. İstanbulda lisenin yurdunda kalmayı düşünüyorum.

Yukarıda arkadaşın dediği gibi, önemli olan öğretmen kalitesi. Benim okulum İstiklal Caddesi'nin altında kalıyordu, bildiğin bir apartman binası idi. Görsen okulu bırakırsın ama öğretmenlerimizin geneli iyi idi.

Zorlanıp, zorlanmayacağım senin kişiliğine bağlı biraz. Mesela yurt odasında, ilk başta tanımadığın kişiler ile ortak tuvalet kullanabilecek misin? Yemeklerini yiyebilecek misin? Tanıdığın birinin yanı ise orada rahat edebilecek misin? Ben şahsen yapamazdım ama yapan tanıdığım var. O rahat, ben değilim.

Ayrıca, lise için kendini çok sıkma, en rahat edeceğin yeri seç. En rahat dönemlerin lise dönemleri ve üniversite dönemleri. Sonra b*ka sarıyor her şey. Okulun en yüksek puanlı olsa bile, sen bir şeyler yapmadıkça yine istediğin üniversiteyi kazanman çok zor. ;)

Cağaloğlu Anadolu Lisesi'ni öneririm, gayet güzel ve rahat bir okul.
Fen Lisesi düşünüyorum ama halen tabi düşünme aşamasındayım orasını da değerlendiririm

Yukarıda arkadaşın dediği gibi, önemli olan öğretmen kalitesi. Benim okulum İstiklal Caddesi'nin altında kalıyordu, bildiğin bir apartman binası idi. Görsen okulu bırakırsın ama öğretmenlerimizin geneli iyi idi.

Zorlanıp, zorlanmayacağım senin kişiliğine bağlı biraz. Mesela yurt odasında, ilk başta tanımadığın kişiler ile ortak tuvalet kullanabilecek misin? Yemeklerini yiyebilecek misin? Tanıdığın birinin yanı ise orada rahat edebilecek misin? Ben şahsen yapamazdım ama yapan tanıdığım var. O rahat, ben değilim.

Ayrıca, lise için kendini çok sıkma, en rahat edeceğin yeri seç. En rahat dönemlerin lise dönemleri ve üniversite dönemleri. Sonra b*ka sarıyor her şey. Okulun en yüksek puanlı olsa bile, sen bir şeyler yapmadıkça yine istediğin üniversiteyi kazanman çok zor. ;)
Anladım. Zaten liseye ziyaret etmeyi, öğrenci yorumlarını da almayı planlıyorum. Şehir dışında da yapabiliceğimi düşünüyorum. Zaten biraz annemle vs. aile içi problemlerim var. Bir anda 2 erkek kardeşim olunca hep kendi işlerimi kendim hallettim. Halen de bir kursa dahi gidicek olsam gider kendim görüşürüm kendim hallederim. Sadece duygusal yönden zorlanabilirim. Babamdan ayrı kalmak, arkadaşlarımdan ayrılmak yeni arkadaş çevresi yaapnilir miyim falan. Ama eğer burada kalırsam aynı liseye gidiceğim arkadaşlarım da var. Bu şekilde.

Arkadaşlar lise'ye çok kafanızı takmayın, önemli olan üniversite. Başta 230 puanlı ÇPL lisesine gidiyordum, şuan 11'deyim 390 puanlı anadolu lisesindeyim, çok ahım şahım fark yok. Çalışan adam her yerde çalışır, başarır.

Şimdi, aile içi sorunlarına bir şey diyemeyiz ama yurtta illaki arkadaş edinirsin. Bu mecburi bir durum çünkü odalarda tek olmayacaksın. Elbet konuşacaksın oda arkadaşın ile. Yapabileceğini düşünüyorsan, önünde engel olduğunu düşünmüyorum. Ben her türlü evinde kalman taraftarıyım ama. Ev rahatlığı, hiç bir yerde yok. :)

İnsan ailesinin kıymetini onları kaybedince veya uzakta kalınca anlıyor..
Liseyi ailenizin yanında okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Üniversitede zaten insan aileden ayrılıyor ondan sonra aileden iyice kopuyor meslek vs... Liseyi ailenizle beraber yaşayacağınız son zaman dilimi gibi düşünebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı