Seiko 5 Automatic saat nasıldır?

emre3837

Centipat
Daha fazla  
Evde babadan kalma seiko 5 automatic var, tamiri için 500 TL istiyorlar nasıl değer mi ve gündelik kullanım için yaşlı işi mi kaçar?

Seiko 5'ler başlangıç seviyesi otomatik saatler için f/p saatlerdir ama Türkiye'de normal fiyatının çok üzerinde satılıyor. Bakımını yaparsan ve dikkatli olursan arkadaşın dediği gibi ömürlük kullanırsın. Saatinin tam modeli ne? Bir de mümkünse fotoğrafını atabilir misin? Meraktan soruyorum.

Seiko 5'ler başlangıç seviyesi otomatik saatler için f/p saatlerdir ama Türkiye'de normal fiyatının çok üzerinde satılıyor. Bakımını yaparsan ve dikkatli olursan arkadaşın dediği gibi ömürlük kullanırsın. Saatinin tam modeli ne? Bir de mümkünse fotoğrafını atabilir misin? Meraktan soruyorum.
Söyle bisey

Modeli de bu

Dosya Ekleri

• IMG_20240519_133539.jpg
    IMG_20240519_133539.jpg
    65,7 KB · Görüntüleme: 29
  • 17161269589226483281281777338147.jpg
    17161269589226483281281777338147.jpg
    155 KB · Görüntüleme: 23
Saat Şubat 1978,1988 tarihleri arasında bir zamanda yapılmış. Çok pahalı bir model değil benzeri Seiko 5 saatler 5.5-7K civarlarına bulunabiliyor sıfır halde. Eğer çalışmıyorsa soruna bağlı olmakla beraber saatin fiyatının yarısını geçecek servis ücretleri duydum. 500 TL bence çok uygun bir rakam tamiri için. Verdiğiniz yerin güvenilir bir yer olduğundan emin olun otomatik saatler karışık saatlerdir düzgün ilgilenilmesi gerekir.

Not: Dede işi kalır mı bilemem saat tamamen kişisel tercih işi. Şahsen benim tarzım değil bu tarz saatler fakat sizin için manevi değeriyle beraber tarzı geri planda kalabilir.

Saat şubat 1978,1988 tarihleri arasında bir zamanda yapılmış. Çok pahalı bir model değil benzeri seiko 5 saatler 5.5-7k civarlarına bulunabiliyor sıfır halde. Eğer çalışmıyorsa soruna bağlı olmakla beraber saatin fiyatının yarısını geçecek servis ücretleri duydum. 500 TL bence çok uygun bir rakam tamiri için. Verdiğiniz yerin güvenilir bir yer olduğundan emin olun otomatik saatler karışık saatlerdir düzgün ilgilenilmesi gerekir.

Not: Dede işi kalır mı bilemem saat tamamen kişisel tercih işi. Şahsen benim tarzım değil bu tarz saatler fakat sizin için manevi değeriyle beraber tarzı geri planda kalabilir.

Zamanında kullanıyormuş babam bozulunca koymuş bir köşeye adam içindeki yay değişmesi lazım dedi camda ufak cizikler var o biraz sıkıntı ama hatırası için bile yapılabilir diye düşünüyorum pek tarzım olmasa da arada takarım bilgiler için teşekkürler ayrica.

Zamanında kullanıyormuş babam bozulunca koymuş bir köşeye adam içindeki yay değişmesi lazım dedi camda ufak cizikler var o biraz sıkıntı ama hatırası için bile yapılabilir diye düşünüyorum pek tarzım olmasa da arada takarım bilgiler için teşekkürler ayrica.

Çizikler çok derin değilse polisaj tarzı bir işlemle gideriyorlardı çiziklerin bir miktarını. Ayrıca Seiko 5 saatler ekstra sertleştirilmiş mineral cam kullanıyorlar (hardlex) ben de Seiko 5 almayı düşünüyorum eğer olurda bir gün cam çok çizilirse aynı boyutta safir kristal camlar var çizilmeye aşırı derecede dayanıklı o camlardan biriyle değiştirmeyi düşünüyorum.

Sorun sadece zembelek yayıysa o değişir yağlama temizlik yapılır yeterli olur herhalde. Antika saatler veya otomatik saatler hakkında aşırı detaylı da bilgim yok, ben de öğrenme aşamasındayım. Faydalı olduysam ne mutlu.

Çizikler çok derin değilse polisaj tarzı bir işlemle gideriyorlardı çiziklerin bir miktarını. Ayrıca seiko 5 saatler ekstra sertleştirilmiş mineral cam kullanıyorlar (hardlex) ben de seiko 5 almayı düşünüyorum eğer olurda bir gün cam çok çizilirse aynı boyutta safir kristal camlar var çizilmeye aşırı derecede dayanıklı o camlardan biriyle değiştirmeyi düşünüyorum.

Sorun sadece zembelek yayıysa o değişir yağlama temizlik yapılır yeterli olur herhalde. Antika saatler veya otomatik saatler hakkında aşırı detaylı da bilgim yok, ben de öğrenme aşamasındayım. Faydalı olduysam ne mutlu.

Çok derin değiller hafta içi yaptıracağım inşallah yeniden teşekkür ederim bilgiler icin.

Geri
Yukarı