Senet tipi ne demek?

Temettü yani hisselerin karlarını hak sahiplerine dağıtması durumu Yeni senet tipi karşılayan hisselerde olur. Bu da şu demek oluyor, hisse senedi tipi Yeni Senet Tipi ise önceki yıldan temettü alma hakkı olmayan hisse seneti olduğu anlamına gelmektedir. Eski Senet Tipi olduğunda bu temettü durumundan faydalanabileceğiniz anlamına gelmektedir, BYF ise Borsa yatırım fonudur, bir endeksten gelen performansı baz alır ve bu "performans" denen durumu yatırımcılarına yansıtmakta kullanır.

Temettü yani hisselerin karlarını hak sahiplerine dağıtması durumu yeni senet tipi karşılayan hisselerde olur. Bu da şu demek oluyor, hisse senedi tipi yeni senet tipi ise önceki yıldan temettü alma hakkı olmayan hisse seneti olduğu anlamına gelmektedir. Eski senet tipi olduğunda bu temettü durumundan faydalanabileceğiniz anlamına gelmektedir, byf ise borsa yatırım fonudur, bir endeksten gelen performansı baz alır ve bu "performans" denen durumu yatırımcılarına yansıtmakta kullanır.

Sizce hangisi mantıklı hocam?

Herhangi bir hisse alımı yapılırken Eski Tip kullanılması önerimdir özellikle uzun vadeciyseniz, ben yatırımlarımı parayı atıp unutma şeklinde yapıyorum bölündüğünde de ekstra olarak kazandırıyor zaten. BYF ile bir endeks baz alındığında tamamen aynısı hatta kopyasına dönüştürülüyor ve ona göre performans gösteriyor. Bu konuda YTD demem gerekiyor mu bilmiyorum ama ne olur ne olmaz YTD.

Yeni konular

Geri
Yukarı