Senua's Saga: Hellblade II Metacritic'de puan aldı

Bu kadar tartışmaya çekmenin ne anlamı var anlamıyorum, dünyanın en iyi sitesi bir oyuna en iyi oyun desede benim zevklerime hitap etmiyorsa o oyun kötüdür. Teknik açıdan grafik açısından vesaire başarılıysa başarılıdır o ayrı konu ama benim zevklerime hitap etmeyen bir oynanış vesaire barındırıyorsa tüm dünya birlik olsada o oyunu bana oynatamazsın bu herkes için geçerli. Ben RDR2 yi ayıla bayıla oynadım ama kimisi için RDR2 At sürme similasyonu oldu. O yüzden kimseye birşeyler anlatmaya çalışmanın anlamı yok, Hellblade ilk oyununu oynadım fakat bulmaca çözme olayları beni sarmadığı için bırakmıştım misal. İkinci oyuna şans vermek istedim, grafik açısından beni tatmin etti, kendini oynattırıyorda henüz bitirmedim fakat birinci oyundaki gibi yarıda bırakma isteğide olmadı. Belki ilk oyunu oynadığımda ki ruh halim ve düşüncelerim farklıydı epey oldu çünkü, ama şuan memnunum. Misal Ghost of thusima uzun süredir beni içine çeken ayıla bayıla oynadığım ve oynamaya devam etti bir oyun oldu , üstelik açık dünyadan genelde çabuk sıkılıyor olmama rağmen oyundan çıkamıyorum. Çünkü Samuray kültürüne oldukça meraklıyım. Yani bunlar çok kişisel şeyler.

Gameplay namına bir şey olmayan oyun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gameplay namına bir şey olan oyun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ben yapar diye bir şey demedim Sony'nin genel olarak oyunlarına verdiği önemden bahsettim. Ki genel olarak daha kaliteli yapımlar zaten burada ödüllerden puanlardan v.s bahsetmeyeceğim gereksiz deyip geçiştireceksiniz çünkü GOTY alabilen tek bir Xbox oyunu yok :D gameplay namına bir şey olmayan oyunlar diyorsun. Yarısından çoğunu oynamamışsındır kesin. Git biraz Hellblade 2'de yürü iyi gelir.

Hem PS hem Xbox sahibiyim. Herhangi birisinin fanı olmama gerek yok. Henüz oyunu oynamadım onun için kendi fikirlerimi yazamam. Başkalarının ağzıyla da konuşamam.

Ha Sony oyunlarına gelirsek tamamı sinematik olmaya zorlayan gameplay namına bir şey sunmayan ya da sunuyorsa çok kısıtlı tekrar görevleri sunan klişe hollywood çöplükleri.

Microsoft exclusivleri en azından gerçekten oyun. İnteraktif sinema değil ve keyif veriyor. Mesela Sunset Overdrive, Flight Sim, Sea of Thieves, Quantum Break vs. hepsi bambaşka işler ve hepsi güzel.

Tabi eğer psboy iseniz bunları hazmetmek sizin için biraz zor olacaktır.

Hellblade 2 oynamadım diyorum, eleştiri yapamam diyorum adam git yürü diyor. Değişik bir kafa gerçekten.

Gameplay namına bir şey olmayan oyun.

Gameplay namına bir şey olan oyun.

Ben yapar diye bir şey demedim Sony'nin genel olarak oyunlarına verdiği önemden bahsettim. Ki genel olarak daha kaliteli yapımlar zaten burada ödüllerden puanlardan v.s bahsetmeyeceğim gereksiz deyip geçiştireceksiniz çünkü GOTY alabilen tek bir Xbox oyunu yok :D gameplay namına bir şey olmayan oyunlar diyorsun. Yarısından çoğunu oynamamışsındır kesin. Git biraz Hellblade 2'de yürü iyi gelir.

Ödüller ve puanlar bir önem arz etmiyor. Zira incelemeciler taraflı yaklaşıyor. Aynı şekilde GOTY de saçmalık çünkü ödülün verildiği oyunlara bakıyorsun çöplük.

Örnek olması açısından Watch Dogs 2 metacritic puanı 82, RDR 2 metacritic puanı 97 ama objektif eleştiri kriterlerine göre Watch Dogs 2 RDR 2'den milyon kat iyi bir oyundur.

Open world, worldbuilding, npc ekileşimi, çevre etkileşimi, sandbox, görev dizaynı, yam görevler, sanat tasarımı, atmosfer, map, hikaye anlatımı, yaşayan dünya, mekan tasarımları vs. RDR 2'yi ezer geçer. Ama gelin görün ki yarım akıllı incelemeciler RDR 2'ye yüksek puan vermiş. Sebep? "Ubi bad, Rockstar good".

Aynı şey Sony için de geçerli. "SonY gOoD"

PS sahibiyim diyorum eleman hala oynamamışsındır diyor.

Çok beğendiğin GoW'a gelince

Bölüm tasarımları birbirinin kopyası, koridor oyunu olması tek başına facia zaten, mekanlar birbirine benziyor, tekdüze vasat hikaye anlatımı ve klişe karakterler, combat başta iyi gelse de çabuk sıkıyor, yetersiz.

Haritası kötü tasarlanmış, sanat tasarımı vasat.

Düşman çeşitliliği yok. Yönetmenlik vasat. (MGS V oynayın görün sağlam yönetmenliği)
Grafikler sıradan görsel anlamda bir esprisi yok. Oynanış vasat. Saçma bulmacalar çöz, bir yere tırman, gelen düşman dalgasını biç.
Çok tekrara binen gameplay loop.

Sony walking and cutscene simulator.

Ragnarök dlc'sinin ana oyundan iyi olması ise ironik.

Exclusive diye çıkardığın 5 yıldır öyle uçacak böyle kaçacak dediğin oyunun zorla şişirilerek 80 puan alması evet çakılmadır. Bu kadar para harcanıp 80 puanı Sony ex oyunuda alsa çakıldı denirdi gayet normal.

Bu arada oyunu sabah oynadım. Bu kadar para ve teknoloji var ilk oyundan 7 sene sonra ondan gram farkı olmayan oyun yapıyorsun. Evet 80 puan alarak çakılmıştır nokta. Üstelik korkudan 80 puan aldı yayıncısı Microsoft olmasa 74-75 zor alırdı.
Hellblade hiçbir zaman şöyle uçacak böyle kaçacak oyunu olmadı, oyunu savunduğum için söylemiyorum. Hiçbir zaman AAA oyun olarak reklamı yapılmadı bu kadar sert eleştirmek bi garip olmuş.

PS Exclusive'lerin herhangi birisine laf edenin oyundan anladığını düşünmüyorum. Gidip Xbox Game Pass'inden indie oyunlarını oynayabilirsin. Sony oyunları günümüz oyun dünyasının zirvesidir. PC kullanıcısıyım.
Genelleme yapıyorsun. Kime göre oyun dünyasının zirvesidir? "Bence" dersen bir problem olmaz ama herkes için geçerli olduğunu düşündüğüm bir şeyi söylüyorsun. Bana göre değil mesela.

Konu sahibi clickbait yapmış bana kalırsa çünkü 81 gayet iyi bir puan.

Ben oyunun hikayesine veya yapmak istediği şeye herhangi bir laf söylemedim. Sony oyunlarında gameplay olmadığını iddia ediyorlar ve bunlar iki gün sonra gidip Hellblade 2'de a noktasından b noktasına yürüyecekler. Bu tiplere göre Sony oyunlarına gelince yürüme SIM Xbox oyunlarına gelince farklılık :D asıl fan-boyluk bu.

Asıl fanboy kendileri PlayStation oyun konusunda konuyu çokdan kapattı zaten exc oyunları sayesinde 😃

Sizin bu agresif tarzınıza uygun bir yorum yapayım hemen. O değerli eleştirinize özel bir yorum.

PS femboy detected. Çöpün bayrak taşıyan oyunu ghost of Thushima'yı da oynamışsınızdır PS fanboyu olduğunuz için. Yazık olmuş Thushima'ya. 8/10 almış. Gayet ortalama puan.

Eki Görüntüle 2201977

PS2 animasyonlarıyla böyle devam. Bu arada God of War çöpünde de aynı yaratıkları kesmeye devam edin. Aynı canavarı farklı renklerde kopyalayıp kopyalayıp boss diye önünüze sunuyorlar. Hepsi tek bir cins yaratığın farklı renkteki halleri. (gerçekten bu arada, oynarken niye böyle yaptılar diyordum)

Eki Görüntüle 2201980 Eki Görüntüle 2201991

Sony'nin size sürekli sunduğu A'dan B'ye gitmeli çöpün zirvesi olan oyunlara devam.

En azından ghost of thushima oyun hallblade gibi film değil.

Genelleme yapıyorsun. Kime göre oyun dünyasının zirvesidir? "bence" dersen bir problem olmaz ama herkes için geçerli olduğunu düşündüğüm bir şeyi söylüyorsun. Bana göre değil mesela.

Tamamdır sen a noktasından b noktasına yürüme oyunu oynayabilirsin😃

Son düzenleme:
Üstteki dramayı okumadan bir Xbox kullanıcısı olarak kendi yorumumu yaparsam oyun yalnızca görselliği, atmosferi, müzikleri ve hikayesi ile ilgilenen oyuncuları çekecek yapıda. Ben ilk oyunun hem aksiyon hem psikoloji yönünün biraz daha arttırılmış, genel olarak daha genişletilmiş ve Microsoft'un desteği ile daha büyütülmüş bir halini bekliyordum. 7 yıllık geliştirme sonrası aksiyonun görsellik ve animasyon kısımları hariç aynı, hatta daha işlevsiz olması ve psikolojik kısmın önceki oyuna göre azaltılarak oyunun sadece walking simulator'a dönmesi beni ve birçok oyuncuyu hayal kırıklığına uğratsa da bahsettiğim kısımlarla ilgilenen ve oyundan çok bir deneyim yaşamak isteyen oyuncuları mutlu bırakır. Keşke daha çok bosslu ve mekanikli, Senua'nın yan karakterlerler ile ilişkisine odaklanmak yerine Senua'nın psikolojik haline odaklanmaya devam eden ve bulmacaların daha çeşitlenip eğlenceli hale geldiği bir oyun gelseydi diye istiyorum ama yapımcının sunmak istediği buysa yapacak bir şey yok, sevene ne mutlu.

Yayıncısı Microsoft olmasa 75 puanı bile geçemezdi. Reklamlar kesilir korkusuyla bol keseden puanları vererek 80 puanı geçirtmişler oyuna. Büyük şirketlerden reklam alarak geçinen oyun inceleme sitelerinin ne kadar güvenilmez olduğunun bir diğer örneği.

Eki Görüntüle 2201180
Bu yapımı oyun değil deneyim olarak ele almak gerekiyor bence aslında, gördüğüm en gerçekçi detaylara sahip oyun bu. Controller ın analoğunu bir şekilde ileriye sabitleyip koltuğunda arkana yaslanıp, aldığın zevki en yükseğe çıkarabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı