Series S depolama alanı yeterli mi?

Makaleler
1
Yer
In STEM World
Daha fazla  
Series S konsolunun önümüzdeki 5-6 yıl bizi götüreceğini düşünüyorum. (Xbox One, AC: Valhalla'yı 40 FPS açmakta)
Fakat sorun şu: Hafıza.
Bildiğiniz üzere konsol 512 GB fakat sistem dosyaları ve quick resume özelliğinin çalışması için gerekli alan yaklaşık 200 GB.
Güncellemeler ile beraber bu alanı önümüzdeki 5 yıl için bize 300 GB alan kaldığını varsayalım. Peki, 300 GB hafıza bizi yarı yolda bırakmaz mı? Önümüzdeki beş yıl 300 GB'ı aşan tek bir oyun olursa Microsoft ne yapacak? Cevaplarınızı bekliyorum.
HDD takarız diyenler için S|X optimized olan oyunlar HDD'de çalışmayacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, yeterli değil. Microsoft, Seagate ile anlaşıp genişletme kartı çıkardı. Epey de pahalı. Yeni nesil oyunlar bununla oynanabilir. Harici SSD/HDD ile sadece depolama desteği sunuyor. Zaten Seagate genişletme kartı ile X parasına denk geliyor. Bence, mantıklı bir konsol değil.

Series S ve X ayrımının temel sebeplerinden biri bu. Yeterli değil. @Yener K.'da belirtmiş. Yükseltmeye kalksanız olay saçma bir boyuta varıyor. Eğer 5-6 yıl boyunca konsolunuzu oldukça aktif kullanmak istiyorsanız tercih Series X'ten yana olmalı. Series S daha çok bütçesi düşük ve 1-2 oyun harici fazla düşüncesi olmayan kullanıcılar içindir.

Series S ve X ayrımının temel sebeplerinden biri bu. Yeterli değil. @Yener K.'da belirtmiş. Yükseltmeye kalksanız olay saçma bir boyuta varıyor. Eğer 5-6 yıl boyunca konsolunuzu oldukça aktif kullanmak istiyorsanız tercih Series X'ten yana olmalı. Series S daha çok bütçesi düşük ve 1-2 oyun harici fazla düşüncesi olmayan kullanıcılar içindir.
İşte sorun da orada 1 TB HDD alıp oyunlarını external hafızaya indirebilirsin. İstediğin zamanda internal hafızaya taşırsın, oynarsın. Fakat tek bir adet oyun 300 GB'ı aşarsa ne olacak? O dediğiniz kart zaten 200 dolar. Onu alacağınıza Series X alırsınız.

@SebastianCastellanos

Series S'i kimler alır? Futbol, basketbol, FH oynuyordur. Ya da 1-2 adet takibe aldığı AAA oyun vardır. Bunların meraklıları için üretilmiş bir konsol. O keskin ayrımı dikkatli okumak lazım. Standart kullanıcı için yeterli bir cihaz. Ama "oyun meraklısı" birine hitap etmiyor.

@SebastianCastellanos

Series S'i kimler alır? Futbol, basketbol, FH oynuyordur. Ya da 1-2 adet takibe aldığı AAA oyun vardır. Bunların meraklıları için üretilmiş bir konsol. O keskin ayrımı dikkatli okumak lazım. Standart kullanıcı için yeterli bir cihaz. Ama "oyun meraklısı" birine hitap etmiyor.
İçindeki grafik biriminin RTX 2080Ti'den %50 daha fazla performans sunduğunu iddia ediyorlar. Keşke 300 değilde 350 dolar olsaydı da 1 TB hafızası olsaydı. Bir de 3 yıl sonra Series E serisi çıkacakmış.

@SebastianCastellanos

O kadar derinlemesine araştırmadım ama Series X'e göre bariz bir grafik kalitesi değişimi var. Yine parayı veren düdüğü çalar durumuna geliyoruz. He bakıyorum şimdi RX 550 olan sistemlere yönelmek isteyenler oluyor. Ona vereceğim parayla yine de Series S alırım. Fiyatına göre iyi bir cihaz çünkü. Eksikleri de fiyatından ötürü zaten.

300 GB boyutu geçen tek bir oyun olmayacaktır hocam bu konsol için, onun muhakemesini kullanıcıya bırakmayacaklardır. Oyunların Series S üzerindeki boyutları X'e göre %30-35'e varan daha az olacak 4K'nın Series X için standartlaştığı dönemde. Benzer şekilde PS5'in depolaması da 600 GB civarı ama PS5'teki kraken sıkıştırma teknolojisi sayesinde mesela Control Next Gen sürümü %40 daha az yer kaplıyor PS5'te Series X'e göre. Yani Series X'in 800 GB hafızası da fazla efektif olmayacaktır Series S için 300 GB+ boyutlu bir oyunun gelebileceği dönemde.

Bugün için zaten bir problem yok. Series S'i yeni temin ettim, indirme sırasına 40-45 adet oyun aldım toplamda 1.5-1.6 TB boyutlarında. Bunlardan SSD içerisine indirdiğim X|S logolu oyunlar Gears 5, Forza Horizon 4, Destiny 2, DIRT 5, FIFA 21, No Mans Sky, Ori, The Touryst. Daha sonra oynamak istediğim X|S logolu Desperados 3 gibi oyunları ise HDD'ye indirdim. Konsolun veri transfer hızı çok iyi, alır almaz indirdiğim 50 GB boyutundaki FIFA 20 oyununu konsoldan HDD'ye atmak sadece 7 dakika sürüyor tersinin daha hızlı olması gerek.

Bu konuda karar tercihlere kalıyor. Ben yaza doğru PS5 almayı düşünüyorum, bu konsolu da yurtdışından temin ettim ve Series X alma şansım da vardı fakat belli başlı kullanım alışkanlıklarını uygulayınca Series X'in Series S üzerine sunduğu bir şey olmayacaktı benim için. Neticede sadece ilk bakışta bile 1.5-1.6 TB oyun indirebildim, Series X'in 800 GB hafızası da bana yetmeyecekti zaten. HDD'ye aktarım hızları bile bu kadar hızlıyken de depolama çok dert edilmesi gereken bir husus olmadı benim için.

Son düzenleme:
300 GB boyutu geçen tek bir oyun olmayacaktır hocam bu konsol için, onun muhakemesini kullanıcıya bırakmayacaklardır. Oyunların Series S üzerindeki boyutları X'e göre %30-35'e varan daha az olacak 4K'nın Series X için standartlaştığı dönemde. Benzer şekilde PS5'in depolaması da 600 GB civarı ama PS5'teki kraken sıkıştırma teknolojisi sayesinde mesela Control Next Gen sürümü %40 daha az yer kaplıyor PS5'te Series X'e göre. Yani Series X'in 800 GB hafızası da fazla efektif olmayacaktır Series S için 300 GB+ boyutlu bir oyunun gelebileceği dönemde.

Bugün için zaten bir problem yok. Series S'i yeni temin ettim, indirme sırasına 40-45 adet oyun aldım toplamda 1.5-1.6 TB boyutlarında. Bunlardan SSD içerisine indirdiğim X|S logolu oyunlar Gears 5, Forza Horizon 4, Destiny 2, DIRT 5, FIFA 21, No Mans Sky, Ori, The Touryst. Daha sonra oynamak istediğim X|S logolu Desperados 3 gibi oyunları ise HDD'ye indirdim. Konsolun veri transfer hızı çok iyi, alır almaz indirdiğim 50 GB boyutundaki FIFA 20 oyununu konsoldan HDD'ye atmak sadece 7 dakika sürüyor tersinin daha hızlı olması gerek.

Bu konuda karar tercihlere kalıyor. Ben yaza doğru PS5 almayı düşünüyorum, bu konsolu da yurtdışından temin ettim ve Series X alma şansım da vardı fakat belli başlı kullanım alışkanlıklarını uygulayınca Series X'in Series S üzerine sunduğu bir şey olmayacaktı benim için. Neticede sadece ilk bakışta bile 1.5-1.6 TB oyun indirebildim, Series X'in 800 GB hafızası da bana yetmeyecekti zaten. HDD'ye aktarım hızları bile bu kadar hızlıyken de depolama çok dert edilmesi gereken bir husus olmadı benim için.
Bende senin gibi düşünüyorum. Zaten bu konsolda ana hafıza da sadece 1-2 oyun tutarım diğerlerini HDD'ye taşırım veya HDD'den oynarım. Mesela Warzone X|S optimized (2K+120FPS) olmasına rağmen HDD'den oynanabiliyor. Benim amacım 4K ilaveten ultra grafik değil, 1080-2K arasında high grafik bana yeterli. Zaten Cyberpunk'a gelen yeni patchten sonra en kötü konsol olan Xbox One bile 24 FPS almakta. Bu konsolda rahat 6-7 yıl götürür. Zaten çok oyun oynayan bir insan değilim. Belki akşamları 2 saat kadar oynar, kapatırım.

Bende senin gibi düşünüyorum. Zaten bu konsolda ana hafıza da sadece 1-2 oyun tutarım diğerlerini HDD'ye taşırım veya HDD'den oynarım. Mesela Warzone X|S optimized (2K+120FPS) olmasına rağmen HDD'den oynanabiliyor. Benim amacım 4K ilaveten ultra grafik değil, 1080-2K arasında high grafik bana yeterli. Zaten Cyberpunk'a gelen yeni patchten sonra en kötü konsol olan Xbox One bile 24 FPS almakta. Bu konsolda rahat 6-7 yıl götürür. Zaten çok oyun oynayan bir insan değilim. Belki akşamları 2 saat kadar oynar, kapatırım.

Dediklerinize katılıyorum. 1 oyun boyutunun konsolun hafızasını geçmesi gibi bir durum söz konusu olmadığı sürece (imkansıza denebilir bu nesilde Series S için) depolamanın çok dert edilmemesi gerekiyor bence. Az önce 80 GB olan NBA 2K21'i 10 dakikadan kısa bir sürede transfer ettim mesela. Bu bir de normal HDD ve aktarım hızları bana gayet yeterli geliyor. Orta vadede 1-2 TB taşınabilir SSD'ler çok daha ulaşılabilir fiyatlarda olacaklar mesela, taşınabilir SSD'de bu aktarım süreleri 4'te birine iniyor.

Hikayeli oyun oynayacakların zaten pek dert edeceğini sanmıyorum. Mesela AC Valhalla oynamak isteyen birinin, 60 GB yer açıp oyunu bitirip HDD'ye atması ya da silmesiyle sorun kalmamış oluyor zaten. Fakat dahili depolamada sabit olarak oynadığı oyunların boyutları çok yüksek olanların hesabını yapması gerek. Mesela ben FIFA + NBA 2K21 next gen sürümlerini devamlı konsolda tutmak istiyorum, harici 200 GB depolama bulundurmak bana yetiyor. Gün gelir bunlar 250-300 GB yer kaplar ve ben 3. bir oyunu indiremem, o zaman benim için sıkıntı olur. Fakat bunun gerçekleşmesi de bir 3-4 seneden önce olmaz, olsa bile 3-4 yıl sonra Seagate expansion card alternatiflerinin çıkacağını ya da ilgili kartın fiyatlarının çok çok düşük olacağını düşünüyorum, her halükarda birçok çözüm olacaktır. Şimdiden 4 yıl sonrası için hiçbir şekilde kesin yargılarda bulunmak istemiyorum tabii.

Yeni konular

Geri
Yukarı