Series X Belirli Durumlarda Donma

ArnoVDorian

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi günler,

Sorunum şöyle; 1-2 ay önce aldığım Series X bazı durumlarda 2 saniyelik donmalar yaşıyor. 15'ten fazla oyun oynamama rağmen sadece 3 oyunda denk geldim.

1) Forza Horizon 4. Bölüm seçerken 1 kere donması kaçınılmaz ama asıl sıkıntı oyunu oynarken de birkaç kere bunu yaşamış olmam. 10 saat oynadıysam, 7-8 kere donmuştur herhalde.

2) Forza Motorsport 7. Sadece 2. oyuncu dahil olduğunda oluyor. Tam o anda 2 saniyelik donuyor.

3) Outriders. Sadece 1 kere oldu, o da bugün. Kulaklığı controller'a takınca ses gelmedi, biraz oynattım ve 2 saniyelik donma yaşadım. Acaba onunla mı ilgili olabilir mi diye düşündüm.

Sizce sorun nedir? Veya gerçekten de bir sorun var mı?

İyi günler hocam. Bende Xbox Series X sahibiyim. Şimdi dediğiniz durumlarla ufak tefek bende karşılaştım.

1) Forza Horizon 4 oyun normal oynarken ufak tefek takılmalar bende yaşıyorum. Ama FPS düşmesi gibi değil de anlık FPS drop gibi.

2) Forza Motorsport 7 oynamadığım için yorum yapmayacağım.

3) Outriders oyunu sıkıntılı bir çıkış yaptı. Kardeşimle birlikte oynadığımız zamanlarda onu oyundan atmazken beni birkaç kere hiçbir uyarı vermeden direk ana ekrana attı. Bende Xbox SX var kardeşimde ise Xbox One S var. Sanırım oyunların optimizasyonu ile ilgili geliştirilmesi gereken noktalar hala mevcut.

Sadece sormak istediğim Forza Horizon 4 üzerinde benim gibi bir durum yaşıyor musunuz?

İyi günler hocam. Bende Xbox Series X sahibiyim. Şimdi dediğiniz durumlarla ufak tefek bende karşılaştım.

1) Forza Horizon 4 oyun normal oynarken ufak tefek takılmalar bende yaşıyorum. Ama FPS düşmesi gibi değil de anlık FPS drop gibi.

2) Forza Motorsport 7 oynamadığım için yorum yapmayacağım.

3) Outriders oyunu sıkıntılı bir çıkış yaptı. Kardeşimle birlikte oynadığımız zamanlarda onu oyundan atmazken beni birkaç kere hiçbir uyarı vermeden direk ana ekrana attı. Bende Xbox SX var kardeşimde ise Xbox One S var. Sanırım oyunların optimizasyonu ile ilgili geliştirilmesi gereken noktalar hala mevcut.

Sadece sormak istediğim Forza Horizon 4 üzerinde benim gibi bir durum yaşıyor musunuz?
Takılma değil de, direkt olarak 2 saniyelik bir donma. Uzun zamandır başka oyunlar oynuyorum ve bir sıkıntı yaşamadım. Series cihazların Forza Horizon 4 ile ilgili bir sıkıntısı olabilir.

Çok garip bir durum, hiç iki konsolda da öyle donma şikayetleri duymamıştım. PS5 ve XSX'deki birçok oyun 60FPS'ye çıksa da 50-60FPS arasında geziniyor. İleriki güncellemelerle çözülecegini düşünüyorum. Oyunların güncellemesini ve konsolun güncellemesini düzenli olarak yapmayı unutmayın.

Çok garip bir durum, hiç iki konsolda da öyle donma şikayetleri duymamıştım. PS5 ve XSX'deki birçok oyun 60FPS'ye çıksa da 50-60FPS arasında geziniyor. İleriki güncellemelerle çözülecegini düşünüyorum. Oyunların güncellemesini ve konsolun güncellemesini düzenli olarak yapmayı unutmayın.
Bir süre önce bir konuda denk gelmiştim. Xbox Series S alan bir arkadaş Forza Horizon 4 oynamaya başladığında aynı sorunla karşılaşmış. Onu görünce sorunun Forza Horizon 4'te olduğuna emin oldum. Çünkü Outriders'ta 1 kere oldu ve onda da kulaklıkla oynuyodum, bişeyler karıştırmış olabilirim. Forza'yı ise 10 saat oynadıysam 10'dan fazla kere başıma gelmiştir. Valhalla, It Takes Two, Hellblade, BF V gibi oyunları uzun saatler oynadım ve bunlarda herhangi bir şey olmadı.

Merhaba arkadaşlar. Yaşamış olduğum hafif FPS drop durumu Microsoft ile görüştüm. Çok sıcakkanlı ve yapıcı yaklaştılar. Yaşamış olduğum "kare atlaması" gibi olan durumun HDMI 2.1 destekli bir görüntü cihazı ile kullanmadığım için olabileceğini söylediler. Yine imkan varsa bir cihazda deneme yapmamı olmazsa cihazı değiştirebileceklerini belirttiler. Başkalarına yardımcı olabilmek adına buraya belirtmek istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı