Şerit LED çok ısınıyor

Cherax

Hectopat
5'er metre olmak üzere 15 metre şerit LED'im var ve hepsi uç uca bağlanıyor. Trafodan taktığım ilk LED çok ısınıyor ve parlak yanıyor. Diğer uçtaki LED neredeyse parlamıyor.
Uç uca takmasam bile sadece 5 metrelik LED'i taksam bile ısınma devam ediyor. Ne yapmalıyım?
İlk bağladığım LED ne olursa olsun ısınıyor ve 10 saniye elimi değdirsem elim yanmaya başlıyor.

IMG_20210614_222702.jpg

Şerit LED’leri mümkünse metal bir yüzeye yapıştırmak gerekir. Fazla ısınması ömründen götürür. Baştaki parlak, son kısımlar zayıf yanıyorsa da ring besleme yapmanız gerekir. Yani bir baştan bir de sondan ve hatta gerekli olursa orta bir mesafeden tekrar besleme yapmak gerekebilir. Uzun şeritlerde voltaj düşümü normal bir şey. Bunu aşmak için belirli aralıklarla besleme yapmak gerekebilir.

Trafodan 0,75 kablo ile sönük yanan kısma + ve - çekmen lazım. O zaman orası da parlak yanar. Hatta bunu her 5 metre için yaparsan daha parlak bir renk elde edersin. 10 mt de bir güç vermelisin LED'lere ama siz her 5 mt ye güç verin aradaki farkı göreceksiniz.

Hocam ben bu işlerden gram anlamam detaylı anlatır mısınız?

Şerit LED'leri mümkünse metal bir yüzeye yapıştırmak gerekir. Fazla ısınması ömründen götürür. Baştaki parlak, son kısımlar zayıf yanıyorsa da ring besleme yapmanız gerekir. Yani bir baştan bir de sondan ve hatta gerekli olursa orta bir mesafeden tekrar besleme yapmak gerekebilir. Uzun şeritlerde voltaj düşümü normal bir şey. Bunu aşmak için belirli aralıklarla besleme yapmak gerekebilir.

Peki ısınma problemini nasıl çözerim? Bu sefer de iki ucundan ısınmaya başlayacak.

Trafoyu değiştirmenize gerek yok.

Ne almam lazım fiş mi?
Nasıl yani? Bende trafodan çıkan kablo küçük şeye gidiyor.

Dosya Ekleri

• 16237474306888635886510004987843.jpg
    16237474306888635886510004987843.jpg
    79,7 KB · Görüntüleme: 76
Link atar mısınız musaitseniz.
Tabii, bekleyin birazcık.
Adaptörlerin amperleri uyar mı bilmiyorum fakat bu var. Bu tam ihtiyacınıza göre.

Link atar mısınız musaitseniz.

Hocam alacak durumda değilseniz eski 12v şarj adaptörleri olur onların UC'unu makasla kesip ledinize bağlayın. Eğer kullanmıyorsanız onu bir de evinizde bulunuyorsa.

Hocam ben bu işlerden gram anlamam detaylı anlatır mısınız?

Peki ısınma problemini nasıl çözerim? Bu sefer de iki ucundan ısınmaya başlayacak.

Ne almam lazım fiş mi?
Nasıl yani? Bende trafodan çıkan kablo küçük şeye gidiyor.

RGB LED sizinki. Trafodan çıkıp da kontrol ünitesine giden kablodan 0,75 ile ekstra kablo çekip LED'lerin + ve - kısmına direk bağlantı yapın. Her 5 mt olan LED'in soketli kısmındaki kabloları hafif soyarak diğer güç çektiğiniz kabloyu oraya bağlayın.
Adaptör üzerinde güç ayar düğmesi varsa oradan biraz gücü kısabilirsiniz ama adaptörünüzü değiştirmenize gerek yok.

RGB LED sizinki. Trafodan çıkıp da kontrol ünitesine giden kablodan 0,75 ile ekstra kablo çekip LED'lerin + ve - kısmına direk bağlantı yapın. Her 5 mt olan LED'in soketli kısmındaki kabloları hafif soyarak diğer güç çektiğiniz kabloyu oraya bağlayın.

Hocam özür dileyerek bir soru sormak istiyorum.
LED'lerin + ve - kısımları neresi ben bilemedim.
Tabii, bekleyin birazcık.
Adaptörlerin amperleri uyar mı bilmiyorum fakat bu var. Bu tam ihtiyacınıza göre.

Çok sağ olun.

Ve ben kimin dediğini yapacağım anlayamadım.

Geri
Yukarı