Şerit LED ile isim yazmak ?

Caner M.

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar.

maxresdefault.jpg

Şu şekilde ismimi yazmak istiyorum. Videosuna baktığımda karton üzerine ismini yazıp kesmiş daha sonra boş yerlere led döşemiş. Bende aynısını yapıp hoparlöre bassa duyarlı yapmak istiyorum. Bunu nasıl yaparım ? (+ yı + ya - yi - yi bağlamak dışında elektrik ile ilgili hiçbir bilgim yok :) )

Anladığım kadarıyla bu iş seni aşar. Hem büyük bir elektrik-elektronik bilgisi istiyor hemde programlama.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şerit ledde kesilmesi için sınır çizgileri vardır. Yazacağınız isme göre bu kısımlardan kesmelisiniz. Daha sonra bu kısımdaki kauçuk kısımları sıyırıp diğer şerit led parçası ile lehimleyeceksiniz. + olan kısım +'ya, - olan kısım -'ye gelecek şekilde lehimleyin. Tek ucundan + ve - uçlara enerji verin.
Sese duyarlı olması için TIP31 entegresini kullanacaksınız. Youtube'da bir ton video var.
Sadece isim yazdırmak isterseniz normal led ile yapmanızı tavsiye ederim. Harflere göre hazır baskı devreler mevcut.

Anladığım kadarıyla bu iş seni aşar. Hem büyük bir elektrik-elektronik bilgisi istiyor hemde programlama.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Büyük bir elektrik-elektronik bilgisi istemiyor. Ayrıca programlama da istemiyor.

Peki LED üzerindeki + ve - çıkışlarından kablo alıp bunu bassdaki + ve - ye bağlasam aynı sonucu alır mıyım ?

Hayır, TIP31 entegresi kullanmanız gerekiyor.

buna benzer şerit led bende yaptım. 4+1 hoparlör sisteminin bas hoparlöründen ledlere çıkış verildiğinde müziğin sesini sonuna kadar açarsan ledler müzige göre yanıp sönüyor.(bass hoparlörünün +'sı ledin artısına, bass hoparlörünün -'si ledin eksisine bağlanacak )

Şerit ledde kesilmesi için sınır çizgileri vardır. Yazacağınız isme göre bu kısımlardan kesmelisiniz. Daha sonra bu kısımdaki kauçuk kısımları sıyırıp diğer şerit led parçası ile lehimleyeceksiniz. + olan kısım +'ya, - olan kısım -'ye gelecek şekilde lehimleyin. Tek ucundan + ve - uçlara enerji verin.
Sese duyarlı olması için TIP31 entegresini kullanacaksınız. Youtube'da bir ton video var.
Sadece isim yazdırmak isterseniz normal led ile yapmanızı tavsiye ederim. Harflere göre hazır baskı devreler mevcut.

Büyük bir elektrik-elektronik bilgisi istemiyor. Ayrıca programlama da istemiyor.
Benim demek istediğim o devreyi PIC ile programlamaktı.

PIC ile yapılması biraz zor olabilir. Müziği analog sinyale çevirip o şekilde yapabilirsin fakat TIP31 gibi olmaz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı