Şerit LED'e güç nasıl verilir?

Makaleler
1
Yer
kocaeli, derince
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600 işlemci , B450M PRO-VDH MAX anakart , xpg 16gb(2x8) ram.
Merhaba, elimde kumandalı RGB şerit LED var. Ürün çalışırken bir cihazda sorun oldu ve artık çalışmıyor. Bende kumanda kullanmadan doğrudan güç vermeyi istiyorum. Daha önce güç bağladığım şerit LED'de + ve -li bakır yüzey olduğu için kafam karışmadı ancak bu LED de;
DC 12v+, R, G, b olmak üzere 4 bakır yüzey var. + -li adaptörü bu LED'e bağlama şansım yok mu?

IMG_20231030_143553.jpg

Merhaba, elimde kumandalı RGB şerit LED var. Ürün çalışırken bir cihazda sorun oldu ve artık çalışmıyor. Bende kumanda kullanmadan doğrudan güç vermeyi istiyorum. Daha önce güç bağladığım şerit LED'de + ve -li bakır yüzey olduğu için kafam karışmadı ancak bu LED de;
DC 12v+, R, G, b olmak üzere 4 bakır yüzey var. + -li adaptörü bu LED'e bağlama şansım yok mu?

Eki Görüntüle 1996433
Bakır yerine lehimler var orda. Onlarda iletken. + yeri belliyse - R G B oluyor.

Kullanmak istediğiniz renge bağlamanız yeterli + güç verir - renk değiştirir.
(Bağlamak için havya lazım)

Bakır yerine lehimler var orada. Onlarda iletken. + yeri belliyse - r g b oluyor.

(Bağlamak için havya lazım)

Havyam lehim telim her şeyin var hocam şunu demek istiyorum;

12v adaptör de bir eksi ve bir artı bakır kablo var.
+ Ucunu + ya bağlayacağım peki ya eksi ne olacak. O olmadan çalışmaz.

Bunda da aynı mantık aslında 12V veriyorsunuz - kısmına ise hangisinin yanmasını istiyorsanız onu bağlıyorsunuz devre tamamlanarak yanıyor. Eğer üzerinde kontrolcü olsaydı sadece + ve - bağlıyorsunuz kontrolcü hangi renk gerekliyse ona vererek yakma işini kendi yapıyor.

Eki Görüntüle 1996433

Havyam lehim telim her şeyin var hocam şunu demek istiyorum;

12v adaptör de bir eksi ve bir artı bakır kablo var.
+ Ucunu + ya bağlayacağım peki ya eksi ne olacak. O olmadan çalışmaz.

Bunda da aynı mantık aslında 12v veriyorsunuz - kısmına ise hangisinin yanmasını istiyorsanız onu bağlıyorsunuz devre tamamlanarak yanıyor. Eğer üzerinde kontrolcü olsaydı sadece + ve - bağlıyorsunuz kontrolcü hangi renk gerekliyse ona vererek yakma işini kendi yapıyor.

Tamam denemiştim ama bir daha deneyeceğim. (lehim yapmadan deydirerek)

Tekrar denedim ve işe yaramadı.
Bu LED kontrolcü ile bağladığım zaman da çalışmıyordu. Bende belki de LED değil o bozulmuştur diyerek bunu denemek istedim.
Adaptörün bozuk olma ihtimali de var diye düşünüyorum.

Tamam denemiştim ama bir daha deneyeceğim. (lehim yapmadan deydirerek)

Tekrar denedim ve işe yaramadı.
Bu LED kontrolcü ile bağladığım zaman da çalışmıyordu. Bende belki de LED değil o bozulmuştur diyerek bunu denemek istedim.
Adaptörün bozuk olma ihtimali de var diye düşünüyorum.
Led yanmış olabilir.

Avometreyi DC kısmına (kademesine) aldıktan sonra adaptörün 12 volt DC çıkış jakından + ve - uçlarına avometrenin problarını değdirip ölçün. 12 volt DC değeri okunmuyorsa bu adaptör bozuktur. Ancak 12 volt DC değeri okunuyorsa RGB şerid LED'de sıkıntı vardır. Kolay gelsin.

Geri
Yukarı