Servis konusunda fikrinizi Alabilir miyim?

TLPA

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Öncelikle şunu söyleyeyim, o kadar stres yaptım ki artık mantıklı düşünemiyorum. Bu durumda sizlerin de görüşlerini almak istediğim için bu konuyu açıyorum.

N11 üzerinden, teknobiyotik satıcısından Dark Guardian Pro kasa satın aldım. Kasa ilk geldiğinde fena değil, orta kalite bir kasaymış dedim ve kenara koydum. Malum pandemi dolayısıyla kargolar ve firmalar kağanı hızında çalışyor. Benim komponentlerimin tamamlanması bayramdan sonraki perşembe gününü buldu. Her neyse tüm parçaları özenerek hevesle topladım ve güç tuşuna bastım. İşletim sistemini kurdum ve direkt bios 'a girip bellek hızlarımı 3600 MHZ 'e çektim. Sıra fan hızlarını ayarlamaya geldi ve ilginç biçimde hiçbir şekilde fan(lar) gözükmüyordu.

2ab66167b7ae1bae294b88972bcb132b.jpg

Bağlantıları kontrol edeyim, belki bağlantılarda problem olmuştur dedim ve hepsini söküp tekrardan taktım. Pompa çıkışıyla beraber 5 tane fan çıkışı mevcut. Hepsini tek tek denedim. Fakat sonuç olumsuzdu.
c8658083cae0fb9c138070bddccbc901.jpg
4f6f804abe4bf392e7b788f780ce87bc.jpg

Anakart hiçbir şekilde fanları görmüyor. Üstelik kasanın üzerindeki fanlar ARGB ve benim anakartımın ARGB çıkışı olmadığı için fanların ledlerini anakart üzerinden kontrol edemiyorum. Kumandası var anca o şekilde. Buna gerçekten kafayı çok takmadım, sonuçta sabit bir renk yaparım sürekli kurcalayacağım bir şey değil diye düşündüm ve sıkıntı yapmadım kendime. Ama şu fanların dönüş hızlarını ayarlayamamak beni resmen bitirdi. Kumanda üzerinden ayarlanıyor ama ortası yok yada sıcaklığa göre tepki verme yok, hızlı ve yavaş olarak iki seçenek var. Oyun açarken elle hızlandırıp çıkınca elle yavaşlatmak gerekiyor. Bu benim çok sinir olduğum bir durum, eski kasamdaki manuel kontrolcüyü bu yüzden iptal edip fanlarımı anakarta bağlamıştım. Çokta rahat etmiştim. Sanırım kontrolcüde arıza var, firma da bu şekilde düşünüyor ve benden sadece kontrolcüyü göndermemi istedi. Bu durum beni yıpratmışken fanların son hızdaki hava akış hızlarının eski kasama göre çok daha az olduğunu tespit ettim. Bu durum ayrıca sinirlenmeme ve kasadan soğumama sebep oldu. Firma kasayı iade almak istemiyor. "Merhaba Ürün sıfır ayarından çıktığı için iade alınamamaktadır. İyi günler dileriz." şeklinde saçma bir cevapla beni geçiştirdiler. Tamam ürünün satın alınabilirliği bozulmuş olabilir ama bu ürün resmen kusurlu, kontrolcüsü bozuk. Fanlar beklentimin çok daha altında kaldı. Nasıl oluyorsa Corsair Spec-Delta 'dan ortalama 5 derece daha serin çalışıyormuş. Spec-delta gerçekten çok daha rezil bir kasa sanırım bu teste göre. Ayrıca hava akışını geçtim fanlar aşırı sesli çalışıyor, HDD 'in sesiyle yarışır hatta HDD 'in sesini perdeliyor bazen. Bu sorunu sizce nasıl çözebilirim? Kasayı direkt firmaya kargolayıp iade almaları için baskı yapmayı düşünüyorum hatta tüketici haklarına dahi gidebilirim sonuçta kontrolcü %99,9 bozuk ve ürün dolayısıyla ayıplı ürün oluyor. Ürünü N11 üzerinden almıştım, N11 aras kargo üzerinden anlaşmalı kargo kodu çıkarttı, gönderimden sonra firma kabul ederse alınacak deniyor fakat firma kabul edecek gibi gözükmüyor. Ne yapabiliriz ? 'i düşünürken dedim kasa ortalama ve full mesh olması avantaj. Ayrıca bu fiyat bandından alınacak kasa neredeyse yok. 400-500 lira kadar 50-60 CFM hava akışı olan RGB' li fan masrafı yapmayı düşünüyorum, sırf adam gibi hava akışı olsun diye. Kontrolcüyü ayarlayamadığım için kapaklar kapalı hiç kullanmadım, çünkü gerçekten uyuz oldum ve sıcaklıklar kapaklar açıkken kabul edilebilir seviyedeydi. Sizce bu durumu nasıl kurtarmalıyım?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kasayı bu videoyu izledikten sonra almaya karar vermiştim...

O akşam zaten sürücüleri falan yüklemekle geçti(SSD daha yeni geldi, evde bekliyor). SSD 'yi beklediğim için HDD 'e fazla kurulum yapmadım, CS:GO gibi basit oyunları yükledim. Ertesi gün işten eve gelip heyecanla güç düğmesine basıp oyuna girdim. İkinci bir sorun sahibi daha olduğumu fark ettim. MSI 2060 Super Armor OC, Coil Whine yapıyor...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Üstelik ürünü alalı 14 günü geçtiği için Hepsiburada iade almayı reddediyor ve ürünü servise yönlendiriyor. Servis ise toplam sürecin 1 hafta civarı süreceğini ve kartın tamir edilebilir ise tamir edilebileceğini söylüyor(Coil Whine 'ın nesini tamir edeceklerse?). Değişim durumu oluyor mu peki diye sorduğumda ise "sesin rahatsız etme seviyesine bağlı olarak MSI 'a bildiriyoruz, kabul ederler ise değişim oluyor." şeklinde cevap aldım. Kartın içini açıp yalandan orijinal macunu temizleyip yeni macun atıp, bios güncellemesi yapıp kartta sorun yok deyip bana geri göndermelerinden korkuyorum. Üstelik eski sistemimde anakartım Coil Whine yapıyordu fakat bir süre sonra ses kesmişti acaba bunda da benzeri bir durum olur mu merak ediyorum. Ama o sadece ETS2 ve ATS oyunlarında menüde iken yapıyordu. Sizce bu durumda ne yapmalıyım? Benim yerimde olsanız nasıl hareket edersiniz?

Gerçekten, yaklaşık komple sisteme 13 bin lira civarı para verdikten sonra böyle saçma sapan problemlerle uğraşmak çok koyuyor. Bir abimiz Tofaş Kartal satıyor 13 bin liraya... Moral gerçekten sıfır, iş yerinde bile kendimi işe veremez oldum. Cidden psikolojimi bozdu bu durum. Sizce ne yapmam en doğru karar olur?

Sistem Parçaları ;

MSI B450 Tomahawk Max (Sırf beklememek için gittim B450 aldım, eli kulağında B550 'ler geliyor ve ben hala bekliyorum.)
AMD Ryzen 5 3600 İşlemci (Sırf beklememek için 70 lira civarı pahalı fiyata aldım.)
Artic Freezer Duo 34 Kule Tipi Soğutucu (Maşallah.)
G.SKILL Trident Neo 3600 MHZ CL16 2x8 GB Bellekler (Maşallah.)
MSI RTX 2060 Super Armor OC (Coil Whine hariç güzel kart.)
Seagate Barracuda 2TB 256 MB Cache 7200RPM HDD (Maşallah, neredeyse eski SSD 'dimin yarısı kadar performanslı.)
Corsair MP 510 480GB SSD (Daha kutusunu açmadım, bugün geldi evde bekliyor.)
Dark Guardian Pro (Fanları daha iyi diye gittim Pro modelini aldım, Pro olmayanı alsaydım bu kadar koymazdı.)
MSI G271 27 İnç 1080p 144HZ 1MS IPS Monitör (Curved değil ama memnunum, Curved olması çokta önemli değil benim için.)
Paugge Display Port 1.2 kablo (Monitörün kutusundan DP kablo çıkmıyormuş, saçmalık. Monitör kabloyla 2000 liraya mal oldu.)
Corsair K55 RGB Klavye (Eski sistemde kullandığım emektarın aynısı, Maşallah.)
Steelseries Sensei Ten Fare (Daha gelmedi, gelecek.)
Creative Inspire 5200 5+1 Ses sistemi (Maşallah, yaşlı kurt. Apartmanı inletebiliyor. Biraz fazla kaçtı. Sıfırı yok sanırım ikinci el aldım.)

Daha buraya kulaklık sokuşturacağız...

Her neyse, sizce nasıl hareket etmeliyim arkadaşlar, gerçekten moralim çok bozuk. Ağzımın içinde AFT 'lar çıktı o derece... (İnanmayan varsa mailini bıraksın foto atayım.)

Geri
Yukarı