Servise giden işlemciyi uhu ile mi yapıştırıyorlar?

M.Arda Solmaz

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
R5 3600 işlemcimi servise göndermiştim. İşlemci geldi. Şöyle bir kontrol edeyim dedim. O metal plakanın çiplerle birleştiği yeri uhu ile mi yapıştırmışlar silikon mu yapmışlar tam çözemedim. Ama bir şey yaptıkları belli çünkü böyle uhu sıkarsın da taşar ya aynı öyle grimsi siyah bir taşkınlık var hafif. Sorum şu, şimdi ben buna o.c yapmaya kalksam bir sıkıntı çıkar mı ya da yapılır mı? Şu an normal sıcaklık değerlerini de merak ediyorum. Anakartım hafta içi gelecek o yüzden test edemiyorum.

Yapmamasının gerekli olduğunu nereden biliyorsunuz öyle bir şey var mı sonra arayaıp rezil ol miyim?
Dostum, o kapağı söktükten sonra yapılacak tek bir müdahale türü olabilir "DELID" eğer servis çok üst düzey ekipmanlara sahip değilse ki sanmıyorum çünkü Dünya üzerinde mikroçip üretebilen ülke sayısı ve fabrikası el parmaklarını geçmez, chip seviyesinde müdahale etmesi imkansız. Yani orayı açmaları zaten bir defa mantıksız. O yüzden diyorum.

Hocam siz bir fotoğraf eklesenize buraya. Silikon yapıştırıcı ilk defa duyuyorum işlemciye.

Peki. Fotoğrafı çektim, ICloud'a düşsün atacağım hemen.
Dostum, o kapağı söktükten sonra yapılacak tek bir müdahale türü olabilir "delıd" eğer servis çok üst düzey ekipmanlara sahip değilse ki sanmıyorum çünkü dünya üzerinde mikroçip üretebilen ülke sayısı ve fabrikası el parmaklarını geçmez, chip seviyesinde müdahale etmesi imkansız. Yani orayı açmaları zaten bir defa mantıksız. O yüzden diyorum.

Peki, öğreneceğim bunu ve size haber vereceğim.
Hocam siz bir fotoğraf eklesenize buraya. Silikon yapıştırıcı ilk defa duyuyorum işlemciye.

Dostum, o kapağı söktükten sonra yapılacak tek bir müdahale türü olabilir "delıd" eğer servis çok üst düzey ekipmanlara sahip değilse ki sanmıyorum çünkü dünya üzerinde mikroçip üretebilen ülke sayısı ve fabrikası el parmaklarını geçmez, chip seviyesinde müdahale etmesi imkansız. Yani orayı açmaları zaten bir defa mantıksız. O yüzden diyorum.

Resimleri yükledim. Teramal macunn diyecek arkadaşlar boşa mesaj atmasın. Macun değil silmeye çalıştım silinmedi sert bir madde lehim olabilir.

Dosya Ekleri

• IMG_4300.jpeg
    IMG_4300.jpeg
    592,1 KB · Görüntüleme: 181
  • IMG_4301.jpeg
    IMG_4301.jpeg
    228,9 KB · Görüntüleme: 175
Son düzenleme:
İşlemcinin alüminyum kapağını pcb ye yapıştıran siyah bir silikon madde var. İşlemci delid videoları izlersen o yapıştırıcıya bildiğimiz jiletle girişip kesiyorlar yapıştırıcıyı. Onu orada görürsün. Kapağı açmanın başka çözümü yok. Fabrikada büyük ihtimalle o yapıştırıcıyı bir robot kol sürüp kapağı üstüne oturtuyordur. Bu yapılmadan önce tabi cpu çekirdeğine silikon sürülüp kapak takılıyor. Amd silikon yerine sıvı lehime geçti diye duymuştum ısıyı iletmesi açısından ama emin değilim. Hiç servise falan göndermediğim amd apu işlemcisinde resimdeki kadar olmasa da bir miktar siyah yapıştırıcı dışarıdan görünüyor. Önceden kullandığım amd a10 7890k işlemci bu. Bunun wraith fanını ryzen 5 3600x işlemcime taktım. Çünkü onun yanında gelenden daha iyiydi. O siyah silikon pcb ye işlemci kapağını yapıştırıyor. Olması gerekli birşey. Ama sendekinde oynanmış mı sökülmüş mü, sökülüp yeniden sürülmüş vaziyette mi birşey diyemem.

Dosya Ekleri

• 15993004086201608731832822836330.jpg
    15993004086201608731832822836330.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 166
  • 15993005341068001033034813938598.jpg
    15993005341068001033034813938598.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 146
Son düzenleme:

Hocam internette biraz baktıktan sonra delidin işlemcinin gücünü yükseltmek için kullandıkları falan yazıyordu doğru mudur? Biraz açabilir misiniz?

Hocam internette biraz baktıktan sonra delidin işlemcinin gücünü yükseltmek için kullandıkları falan yazıyordu doğru mudur? Biraz açabilir misiniz?
Evet dediğin gibi, ısı iletkenliğinin verimliliği için yapılan bir işlem ama benim detaylıca açmama gerek yok, sen Google'ın 2. - 3. sayfalarına bakmaya devam ettikçe yeni yeni şeyler öğreneceksin zaten. Kısacası araştırdıkça gerisi gelecektir. 👍

Evet dediğin gibi, ısı iletkenliğinin verimliliği için yapılan bir işlem ama benim detaylıca açmama gerek yok, sen Google'ın 2. - 3. sayfalarına bakmaya devam ettikçe yeni yeni şeyler öğreneceksin zaten. Kısacası araştırdıkça gerisi gelecektir. 👍

Şimdi bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi?

Bu Amd Ryzen 5 3600X işlemcim pc yi toplarken çekmiştim her açıdan fotoğrafını. Kendininkiyle karşılaştır işlemci pcb sinin siyah silikonunu diye örnek olarak koyuyorum. Bence sendeki açılmış ve kurcalanmışa benzemiyor.
1599318954906.png

1599319073897.png
1599319190427.png
1599319342499.png

1599319460934.png

Yeni konular

Geri
Yukarı