Servisler üzerinde sahip olduğumuz yasal haklarımız nelerdir?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Mesela ürünü servise bıraktığımızda servisin ürünü alır almaz servis giriş tutanağı, fişi vs vermesi gerekiyor mu? Amaç 21 iş günlük süreci başlatmak.

Servis üründe sorun buldu diyelim, bize hangi kullanımlık hakkınızı kullanmak istiyorsunuz, diye soruyor mu yoksa bizim mi ısrarcı şekilde söylememiz gerekiyor?(garanti süresi içerisinde olduğunu varsayıyoruz. Ücretsiz onarım, kusur oranında ücret iadesi, misliyle değişim, ücret iadesi) genelde bir şey sormadan tamirine giriyor, o da işler sarpa sarmadığı durumlarda geçerli.

Peki sizin üründe sorun olduğunu ileri sürüyorsunuz, başta olmayan bir durumu yaşıyorsunuz fakat servis bu kusurun kendi politikalarına göre kusur kabul etmiyorsa ne oluyor?

1. cevap Kargoyla gönderiyorsanız servis girişine dair bilgilendirme ya aranarak ya da mail üzerinden atılıyor diye biliyorum.

2. cevap Servis üründe sorun bulduğunda, eğer onarılabilecek durumdaysa eğer ürün, ürünün onarımı gerçekleştirip gönderilir. Fakat onarılamaz olduğunda servis stokuna göre ya muadil ürün seçenekleri sunulur ya da birebir ürün değişimi yapılır. Kullanıcı isterse faturada ödenilmiş olan tutarı iade olarak alabilir.

3. cevap Servisin hangi servis olduğunu bilmeden buna cevap verebilmemiz çok zor. Servisten servise değişiyor.

1. cevap Kargoyla gönderiyorsanız servis girişine dair bilgilendirme ya aranarak ya da mail üzerinden atılıyor diye biliyorum.

2. cevap Servis üründe sorun bulduğunda, eğer onarılabilecek durumdaysa eğer ürün, ürünün onarımı gerçekleştirip gönderilir. Fakat onarılamaz olduğunda servis stokuna göre ya muadil ürün seçenekleri sunulur ya da birebir ürün değişimi yapılır. Kullanıcı isterse faturada ödenilmiş olan tutarı iade olarak alabilir.

3. cevap Servisin hangi servis olduğunu bilmeden buna cevap verebilmemiz çok zor. Servisten servise değişiyor.
1.Kargoyala değil, direk götürüp elden bırakma durumu var. Bu durumda ürünü bırakırken böyle bir rapor vermeleri gerekiyor değil mi?

2. Yani önce onarabiliyorsa onarır, seçimlik haklarını sormazlar, diyorsun? Onarılmıyorsa yine kendi insiyatifine göre mi birebir değişim yapıp gönderiyor? Misal ben para iadesi almak istiyorum ama adamlar bana kendi tercihine göre birebir değişim verebilir mi?

3.Samsung servisi mesala

1.Kargoyala değil, direk götürüp elden bırakma durumu var. Bu durumda ürünü bırakırken böyle bir rapor vermeleri gerekiyor değil mi?

2. Yani önce onarabiliyorsa onarır, seçimlik haklarını sormazlar, diyorsun? Onarılmıyorsa yine kendi insiyatifine göre mi birebir değişim yapıp gönderiyor? Misal ben para iadesi almak istiyorum ama adamlar bana kendi tercihine göre birebir değişim verebilir mi?

3.Samsung servisi mesela

1. Evet öyle bir rapor verilmesi gerekiyor.

2. Onarım yapılabilecek durumda ise onarımı yapılır, muadil ile değişim sağlanmaz. Muadil olarak değişimde sizlere seçim yapabileceğiniz 2 - 3 adet cihaz söylenir onlara karar vermeniz beklenir. Para iadesi almak isterseniz de faturaya kesilmiş olan cihazın o tarihte ödenmiş olan para iadesi hesabınıza yansıtılır.

3. Eğer garanti içerisindeyse cihaz, kendi kusuru olarak görmeme gibi bir durum olamaz. Eğer cihazın içi açılıp işlem görmediyse bizden kusurlu değil diyemezler.

1. Evet öyle bir rapor verilmesi gerekiyor.

2. Onarım yapılabilecek durumda ise onarımı yapılır, muadil ile değişim sağlanmaz. Muadil olarak değişimde sizlere seçim yapabileceğiniz 2 - 3 adet cihaz söylenir onlara karar vermeniz beklenir. Para iadesi almak isterseniz de faturaya kesilmiş olan cihazın o tarihte ödenmiş olan para iadesi hesabınıza yansıtılır.

3. Eğer garanti içerisindeyse cihaz, kendi kusuru olarak görmeme gibi bir durum olamaz. Eğer cihazın içi açılıp işlem görmediyse bizden kusurlu değil diyemezler.
Şöyle hocam mevcutta bir Samsung monitör ile ilgili sorun yaşıyorum, gri ekranda ekranda tabakalaşma oluyor. Fotosu var vs. Neyse bunu bulunduğum ilde servise götürdüm, adamlar orada kurup baktılar. Servis bağlantısı sağladılar monitöre, ekranda tüm renkler gözükecek bir şekle getirdiler orada o sorun gözükmedi. Lakin zaten sorun, full gri temalarda yine technopat/facebook/ twitter gibi sitelerin koyu modunda kendini belli ediyor. Bunu en az 3-4 defa dedim, adam orada baktığı çemberde görmeyince kabul etmiyor. Sonra dedi bir süre kalsın bakalım, inceleyelim, dedi. Neyse tamam dedik bıraktık lakin çıkışta böyle servis giriş tutanağı, belgesi falan istediğimde servis girişi yapılınca verilecek dedi. İyide şimdi ne yaptık anlamadım. İzlemeye aldık müdehale olacaksa servis girişi yapacağız gibisinden bir şey dedi tam anlamadım. Bugün tekrar aradım, ustayla görüştüm. Deniyoruz ama bir sorun görünmüyor, diyor. Sorunun olduğu şeyleri dediğimde ses yok. Haftaya tekrar gideceğim, yine aynı ayağı yaparlarsa ürünü alacağım ve eğer sorun yoksa sorun olmadığına yönelik servis raporu istiyorum, diyeceğim. Sonra o raporla ve bendeki görüntülerle tüketici hakem heyetine gideceğim mecburen. Adamlar bildiğin oyalıyorlar. O yüzden buralardaki temel işleyiş nasıl bilmek için soruyorum.

Benim bildiğim, üründe bir kusur varsa bu seçimlik haklarımız doğar. Muadiliyle değişimde aynı cihaz varsa onu vermek zorundalar, yoksa bir üst modelini. Benzer cihaz veriyorlar mı ki, olur mu öyle ya aynı cihazı verecekler ya daha iyisini.

Garanti süresi içerside hocam, daha cihazı alalı 7 ay anca oldu. Sadece o servis menüsünden girdiğinde o renk çemberinde gözükmedi. Bilemiyorum bizimi yemeye çalışıyorlar, pes ettirip öyle kullanmaya mı kabul ettirmeye çalışıyor anlamadım.

Hocam videolu bir şekilde servise götürün en son çare olmadı tüketici hakem heyetine video ile başvurun. Bizde olmuyor sizde sorun var kardeşim gibi bir imalama yapmaları hiç hoş olmamış.

Monitörlerde genelde muadili ile değişim olmaz, birebir veya bir üst modelini veriyorlar genelde sizlerin de dediği gibi. @emrah_8

Hocam videolu bir şekilde servise götürün en son çare olmadı tüketici hakem heyetine video ile başvurun. Bizde olmuyor sizde sorun var kardeşim gibi bir imalama yapmaları hiç hoş olmamış.

Monitörlerde genelde muadili ile değişim olmaz, birebir veya bir üst modelini veriyorlar genelde sizlerin de dediği gibi. @emrah_8
Servise gittiğimde sorunu zaten telefondaki fotolarda servis yetkilisine gösterdiydim. Yaklaşık 5 gündür serviste şuan, adamlar itinayla sorunun olmadığın dile getiriyor. Sorunun gözüktüğü durumları belirtmeme rağmen. Dünde gittim, sorun yok; ürününüzü paketledik alabilirsiniz dediler. Yanımda sorunu gösteren fotoları flashla getirmiştim, oradaki müdüre gösterdiğimde durumu tekrardan ustamıza ileteceğim bana biraz daha zaman verin dedi, adam. Bakalım bugün ne diyecekler. :) Ürün 6.gününde, servis giriş formu olmadan serviste duruyor. İnşallah bir sıkıntı olmamıştır, çizik vs. O yüzden açtım bu konuyu aslında, haklarımız nelerdir gibisinden. Girişte servis giriş forumu vermediklerinde, bu formu vermeden ürün alamazsınız bu yasal değil. Formu çıkarın, ürünü alın yasal süreç başlasın. Bu benim bilmem şu kanuna göre hakkım vs demek isterdim. :))

Servis ısrarla sorunu kabul etmiyor, aldık mı başımıza belayı ya..😔 Ürünü almaya gittiğimde yanımda test ettirmek için zorlayacağım. Kabul etmezlerse üründe sorun yoktur vs gibisinden bir belge alıpta mı THH baş vuruluyor?

@emirmertbaserr
@BilgisayarKurdu
Hocam süreçte değişen bir şey yok, geçen hafta geldiler eve. Sorunu fotoğrafladılar, bunları merkeze postalayıp cevap bekleyeceğiz, dediler. 1 hafta oldu halen cevap yok, bugün tekrar gideceğim servise.
Eğer merkez onarım veya değişimi kabul ediyorsa neden bekletiyorsunuz beni diye soracağım.( büyük ihtimal kabul etmedilede geçiştiriyorlar)
Kabul etmiyorsa bunu servis raporu olarak istiyorum, diyeceğim.
Yok, kabul ediyorlar ama panel siparişi verdiler yurtdışından vs ayağına girerseler servis giriş formunu isteceğim, ilk bıraktığımda vermediler. Önce sorunu tespit edelim, sonra işleme alacağı gibi bir şey dedi geçiştirdi. Başta hiç kabul etmiyorlardı sorunu, ben ısrar edince bir inceleyelim falan dediler. Durum öyle oluncada bende servis giriş formunda ısrarlı olmadıydım.

Temel sorun, montiörde gri renklerde katman oluşumu var. 34 inçlik bir monitör ve gri renkte 16:9 luk alan daha koyu, geri kalan alan daha açık renkte gözüküyor. İkisi arasında kesişim kısmı bir çizgi gibi belli oluyor.
Oyunlarda, filmlerde gözükmüyor. Yine başka renklerde gözükmüyor. Lakin sitelerin koyu modlarında, gri ekran testlerinde kendini belli ediyor. Adamlar diyor ki monitöre servis menüsünden bağlanıp açtıkları renk paletinde bu durumu göremedik, sorunu yok diyor. Adamlar eve geldiğinde monitörde 3 farklı foto, 3-4 farklı video örneğinde sorunu gösterdim. O zamanda merkeze soracağız dedilerdi. Halen ses yok.

Son düzenleme:
Servis ısrarla sorunu kabul etmiyor, aldık mı başımıza belayı ya.😔 Ürünü almaya gittiğimde yanımda test ettirmek için zorlayacağım. Kabul etmezlerse üründe sorun yoktur vs gibisinden bir belge alıp da mı THH baş vuruluyor?

Servis çıkışında bir belge vermeleri gerekiyor neden servise geldi, onarım yapıldı mı gibisinden. Onu alıp THH'ye başvurabilirsiniz. Cihazınızda bal gibi de sorun var. Onların renk paleti ile açması yanlış demek ki.

Servis çıkışında bir belge vermeleri gerekiyor neden servise geldi, onarım yapıldı mı gibisinden. Onu alıp THH'ye başvurabilirsiniz. Cihazınızda bal gibi de sorun var. Onların renk paleti ile açması yanlış demek ki.
Bugün yine servise gittim, geçen hafta ürünün fotolarıı çekip merkeze soracaktınız, bir sonuç geldi mi dedim. Merkeze gönderdik fotoları ama yoğunluktan dolayı herhalde bakamadılar, bize henüz dönüş yapamadılar, dedi. Yani merkez önüne gelen dosyada soru belirtilen fotolara 2dk bakıp bir kararı 1 haftadır veremiyor arkadaş...
Duruma göre monitörü göndersin onaralım veya para iade diyecek ya da sorunu servis menüsündeki renklerde gözükmüyor diye kabul etmeyecek sanırım. Lakin bu tutumları bana pek olumlu dönüş yapmayacakları gibi geliyor ama hadi hayırlısı.Valla ücret iadesi verselerde razıyım artık, ne kadar kurdan dolayı ekside olsamda. Üründen soğuttular beni, benzer şeyler olabilir endişeside yerleşti tabi. Bu arada ürün şu son çıkan 34 inç oledlerden..

Servis giriş formunu aldım, evet burada dürüst davranmışlar. Monitörü ilk getirdiğim tarihi yazıyordu listede. Bakalım o tarihten itibaren 30 iş günü geçmesine rağmen dönüş olmazsa birde Amazon.com.tr durumu yazacağım. Orasıda olumsuz derse olayı THH taşıyacağım. Monitör normalde çalışıyor, oyunlarda filmlerde vs sıkıntı yok. Sıkıntı işte gri tonlarda sitelerde net belli oluyor.
Bir iki örnek atayım istersen, sıkıntı direk renklerde gözükmemesi. Grey uniformaty bozukluğu tarzında bir sorun gibi duruyor. OLED'lerin zayıflıkları işte. Benden önce alan arkadaşlara sordum onlarda böyle bir durum yokmuş, şans işte..Bekliyoruz bakalım, beklerkende bu THH nasıl işler, nasıl başvurulur vs araştırıyorum lazım olursa gibisinden.

Dosya Ekleri

• 8.JPG
    8.JPG
    335 KB · Görüntüleme: 6
  • 1.JPG
    1.JPG
    276,5 KB · Görüntüleme: 7

Geri
Yukarı