Servisten hasarlı gelen anakarta ne yapmalı?

sahankartalmis

Kilopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
| Msi RTX 3080 Ventus 3X | Asus B670M Plus | AMD Ryzen 5 7600X | GSKILL DDR5 16x2 F5-6000J3636F16GX2-TZ5NR | TT Tower 500 | TT TOUGHPOWER PF1 850W 80+ Plat.
Meslek
Bilgi İşlem Uzmanı
Merhaba, iyi sosyaller.
Yaklaşık 2 ay önce Vatan Bilgisayar'dan 7600X işlemci, ASUS TUF B650M-Plus anakart, G.Skill 6000MHz Z5 Neo RGB RAM aldım.
Sistem expo açınca veya çift kanal RAM takınca oyunlarda crash / mavi ekran veriyor. Kontrol için tüm parçaları servise gönderdik fakat anakart PCB köşesi ezik yan tarafı ise derin çizikli geldi. Servis hiçbir şekilde kabul etmiyor ve Vatan THH'ye başvuracaksınız diyor. Nasıl bir yol izlemeliyim? Ürün hala Vatan'da, hasarlı olduğunu görünce teslim almadım. Anakartın hasarlı olduğunu görmüşler ve 2 kere anakart servisnoktası'na gönderilmiş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, iyi Sosyaller.
Yaklaşık 2 ay önce Vatan Bilgisayar'dan 7600X işlemci, ASUS TUF B650M-Plus anakart, G.Skill 6000MHz Z5 Neo RGB RAM aldım.
Sistem expo açınca veya çift kanal RAM takınca oyunlarda crash / mavi ekran veriyor. Kontrol için tüm parçaları servise gönderdik fakat anakart PCB köşesi ezik yan tarafı ise derin çizikli geldi. Servis hiçbir şekilde kabul etmiyor ve Vatan THH'ye başvuracaksınız diyor. Nasıl bir yol izlemeliyim? Ürün hala Vatan'da, hasarlı olduğunu görünce teslim almadım. Anakartın hasarlı olduğunu görmüşler ve 2 kere anakart servisnoktası'na gönderilmiş.

THH'ye başvurun başka yapılabilecek bir şey yok.

Başvuru öncesi ilgili firmaya mail üzerinden ihtar çekin. Gelen cevaba göre THH ile görüşürsünüz.

Merhaba, iyi sosyaller.
Hocam eğer Vatan'da çözmezse problemi Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurun.

Garanti süresi içerisinde birden fazla arızalanan ürünün yenisiyle değişimini veya paranızın iadesini de talep edebilirsiniz. Firma size sorun çıkarıyorsa Tüketici Hakem Heyetine başvurunuz.

TKHK Madde 56 - Garanti Belgesi:
(3)Tüketici bu Kanunun 11 inci maddesinde belirtilen seçimlik haklarından onarım hakkını kullanmışsa, malın garanti süresi içinde tekrar arızalanması veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması veya tamirinin mümkün bulunmadığının anlaşılması hâllerinde 11 inci maddede yer alan diğer seçimlik haklarını kullanabilir. Satıcı tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

@LuciFeriaNx @WukuWukong @keremkarakaya selamlar. Yorumlarınız için teşekkürler. Gün itibari ile online olarak THH'ye başvurdum. Karşı taraftan savunma yazısı istenmiş. Umarım erkenden sonuçlanır...

Geri
Yukarı