Ses Kartı Değişimi Sonrası Ekran Kartının Çalışmaması

115699

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba Sevgili Technopatlar!

Asus K451 (S541) Notebook kullanıcısıyım. Cihazımda Ses Kartından hafif bir ses geldi (ALC3236) ve akabinde çalışmama sorunu oldu, akabinde notebook tamircisine giderek konuyu anlattım ve Ses Chipset'inin değiştirilmesi gerektiğini söyledi ve değiştirdi. Cihazı teslim aldım ve seste hiçbir sorun yok. Fakat ilk format işleminden sonra fark ettim ki (Nvidia 740M) Ekran Kartı sistem tarafından görüntülenemiyor. Aygıt Yönetici'de vs. hiçbir yerde yok. Cihazda iki adet ekran kartı bulunmakta birisi Intel 4400 bir diğeri Nvidia 740M. Fakat ses chipset değişimi sonrası Nvidia'yı görmüyor makine. Intel 4400'dan görüyor ve çalışıyor sorunsuzca. Yarın tekrar götürüp baktıracağım. Yorumunuz nedir acaba?

Nesnel Bilgiler ve Tespitler:

1- Cihazda daha önce ALC3236 Chipset Ses Kartı varken değiştiren kişinin ALC233 taktığını farkettim. (Nette baktığımda ikisi de benzer pin vs olarak gördüm bazı yabancı forumlarda ve bugun sorduğumda da bu farktan olmayacağını iddia etti ve hoş ses'te herhangi bir sorun yok ses düzeldi ama harici ekran kartı yok sistem görmüyor)

2- BIOS Update; BIOS Downgrade veya BIOS Re-Flash hepsini yaptım.

3- 3 kez format atmak veya Linux üzerinde denedim.

4- Klasik Aygın Yöneticisi işlemlerini yaptım (Gizlilerin gösterilmesi vs.)

5- Nvidia'yı kurulum yapmaya kalktığınızda da hali ile bu aygıt yoktur demektedir.

6- Doğrudan alakası var mı bilmiyorum ama makine açıldıktan sonra Boot ekranı ve Windows animasyonu sonrası direkt fan çalışmaya başlıyor ve sürekli çalışıyor. Ekran kartı ile alakası olabilir mi bilemiyorum.

Farklı bir ses chipsetinden olabilir mi? Veya ne olabilir tecrübelerinizden yola çıkarak?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bugün Notebook'umu teslim aldım. Ekran kartı ile ilgili olarak bir parça değiştirmiş düzelmiş. Tam olarak bilmemekle birlikte bobin dediği bir parça ve sorunsuz çalışıyor pc, fan da düzeldi.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı