Ses kartından 5.1 ses sistemine optik kablo ile ses aktarma

Hthre

Hectopat
Yer
İstanbul
Odamda 5.1 Surround ses sistemi bulunmakta ve ben bundan faydalanmak istiyorum. Creative Sound Blaster Audigy PCIe RX 7.1 almayı planlıyorum ama benim ses sistemimde fotoğraftan gözüktüğü üzeri bu ekran kartının 5.1'ini kullanmak için ses girişleri bulunmamakta. Eğer ki optik dijital kullanırsam 5.1 surround olarak kullanabilir miyim?

Anakartım H110M PRO-VD, yeşil ses çıkışını ses sistemimin AUX'un girişine takınca Realtek HD Audio bana seçim yaptırıyor (Stero, 5.1, vs.) ben 5.1'i seçiyorum ama her hoparlörden sanki hepsi tek bir hoparlörmüş gibi aynı sesi veriyor. Mesela PS3'ü optik dijital ile bağladığım zaman Battlefield 4'te arkamdan adam koşarken sadece arkamdaki hoparlörlerden ses geliyor.

Benim merak ettiğimde bunun aynısı PC için yapılabilir mi?
Ses sistemim: HT904TA Ev Sinema Sistemi - LG Electronics Türkiye
Alacağım ses kartı: Sound Blaster Audigy Rx
a.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Mevcut anakartında SP/DIF veya optik destek yok. PS3'deki gibi digital 5.1 ses istiyorsan optik çıkışlı ses kartı almalısın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı