Ses kayıt donanımları

Suleymanozer

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Psikolog
Merhabalar. Laptoptan kayıt almak istiyorum. Şiir okumak basit ses kayıtları yapmak istiyorum. Ekran kartı ve mikrofon almayı düşünüyorum. Kafam biraz karıştı. Farklı türde mikrofonlar var. Bir de mikser zımbırtısı var. Onu almasam olur mu? Harici bir ses kartı ve mikrofon yeterli olur mu? Ya da sadece usb mikrofondan ne kadar verim alınır?

Aslında çok kaliteli yaka mikrofonları var. Türk sitelerinde bulamazsanız "clip mic" olarak arayabilirsiniz. Bence ilk önce mikrofonu alın ve birkaç kayıtta deneyin, memnun değilseniz ses kartı araştırmaya başlayın.

Yaka mikrofonu değilde ne bilim insan daha afilli bir şeyler bekliyor, en olmadı USB microfon falan. Stüdyo kurmayacağım elbette ama yine de bi 300-600 lira civarı bir bütçem var. Mikser, ses kartı, USB mikrofon. Blue Yeti diye bir zımbırtı buldum amazonda 75-80 $ ama bilemedim nasıl çıkar.

Şiir okumak ve basit ses kayıtları yapmak diyince ben sadece mikrofon işinizi görür diye düşünmüştüm. Blue Yeti çoğu yayıncının kullandığı bi' mikrofon hiç kullanmadım fakat eminim kalitelidir. Ses kartı olarak da Asus Xonar serisi bir kart seçebilirsiniz bütçenize göre. Mikser işini hiç bilmiyorum o konuda kusuruma bakmayın :)

Mixer almanıza gerek yok. Usb bir mikrofon alın. Benim tavsiyem Rode Podcaster olur şiir için Show Radyo'da kullanılan ve birçok radyo kanalında da kullanılan karakteristik olarak benim sıcak bir sese sahip olduğunu düşündüğüm bir mikrofon. Ancak fiyatları son zamanda takip etmiyorum. Rode Nt-usb de tercih edebilirsiniz. Daha bütçe dostu olarak Blue Yeti ya da Samson Meteor Mic.

Blue Yeti'yi gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. İçinde kayıt için ses kartı bulunduğundan harici bir ekipman almanız gerekmez.
Hayırlı olsun şimdiden.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı