Sessiz sıvı soğutma önerisi

Wesmael

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Mağaza Yöneticisi
3-3,5 sene oldu. Sıvı soğutucum olan SilverStone çok ses yapmaya başladı. Bütçe sıkıntım yok. Tek isteğim hem kaliteli hem de sessiz 280 mm bir sıvı soğutma almalıyım, 7700K uyumlu olsun. Yani 1151 soket uyumlu olacak dediğim gibi bütçe sıkıntım yok. Yegane isteğim sessiz olması tabii o kadar para vereceksem RGB olması da iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
3-3,5 sene oldu. Sıvı soğutucum olan SilverStone çok ses yapmaya başladı. Bütçe sıkıntım yok. Tek isteğim hem kaliteli hem de sessiz 280 mm bir sıvı soğutma almalıyım, 7700K uyumlu olsun. Yani 1151 soket uyumlu olacak dediğim gibi bütçe sıkıntım yok. Yegane isteğim sessiz olması tabii o kadar para vereceksem RGB olması da iyi olur.
Sıvı soğutucun eskiden ses çıkarmıyordu ve zamanla ses çıkarmaya başladıysa bakımını yapıp eskisi gibi sessiz bir hale getirebilirsin. İlle yeni bir sıvı soğutma olsun ve sessiz olsun diyorsan radyatör büyüdükçe soğutma daha rahat yapılacağı için 360'lık veya 240'lık bilindik herhangi bir soğutucuyu alabilirsin. Onun dışında basit bir mekanizma zaten. Birisi led takılmışı diğeri laciverti öbürü yeşili. Bilindik işini iyi yapan bir marka olsun yeterli önemli olan radyatör.

Sıvı soğutucun eskiden ses çıkarmıyordu ve zamanla ses çıkarmaya başladıysa bakımını yapıp eskisi gibi sessiz bir hale getirebilirsin. İlle yeni bir sıvı soğutma olsun ve sessiz olsun diyorsan radyatör büyüdükçe soğutma daha rahat yapılacağı için 360'lık veya 240'lık bilindik herhangi bir soğutucuyu alabilirsin. Onun dışında basit bir mekanizma zaten. Birisi led takılmışı diğeri laciverti öbürü yeşili. Bilindik işini iyi yapan bir marka olsun yeterli önemli olan radyatör.
Yanlış anlamayın, sesi yapan fan ile pompa değil mi? Radyatör hepsinde benzer zaten custom sıvı soğutma sistemlerinde kullanılan bazı özel modeller hariç kanal sayıları yapılar benzer. Konu sahibi sessizliği ön planda tutmuş belirtmek ve sormak istedim.

Yanlış anlamayın, sesi yapan fan ile pompa değil mi? Radyatör hepsinde benzer zaten custom sıvı soğutma sistemlerinde kullanılan bazı özel modeller hariç kanal sayıları yapılar benzer. Konu sahibi sessizliği ön planda tutmuş belirtmek ve sormak istedim.
Pompa sesi duyulmaz. İlk bir sistem açıldığı zaman saniyelik bir sıvı ve pompa sesi gelir ardından ses kesilir. Kulağını dayaman lazım duyulabilmesi için. Radyatör küçüldükçe sıvının soğutulacağı alan küçülmüş oluyor. Alan küçüldüğü için fanın radyatörü soğutması için daha yüksek devirde çalışması gerekiyor. Buda ses yapıyor haliyle. Radyatör genişledikçe ve soğuk havayla temas arttıkça ve fan sayısı da arttığı için fanların dönüş hızlarının aşırı artmasına gerek kalmıyor. Düşük bir dönüş hızında bile verimli soğutma sağlanıyor. Fan seneler içinde bakımı yapılmamış olmasından kaynaklı, yağsızlıktan ve arasında toz ve pislik birikmesinden dolayı ses yapar. Temizlenirse yine bir nebze seste azalma olur.

Kendi kullandığım Corsair H115İ RGB Pro 280MM sıvı soğutmayı önerebilirim. Tam yükte 20.4 dB ses seviyesi var. Soğutma açısından, statik basıncı yüksek olan sıvı soğutmalar gibi değil tabii ki, ancak tam yükte de çalıştırsan ses duyamazsın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı