Sevdiğim işi yapamıyorum

Logo alacak insanlar logoya düşündüğünüz kadar önem vermiyor. Firmanın müşterileri de logoya düşündüğünüz kadar önem vermiyor, bu yüzden 5-10 dakikada yapılabilen çakma logolar birçok firma için yeterli geliyor. Bu sebeplerle istediğiniz fiyatlardan logo satamıyorsunuz. Çevreniz geniş ve kuvvetli değilse bu iş Türkiye'de yapılacak kaftan değil.

Logo alacak insanlar logoya düşündüğünüz kadar önem vermiyor. Firmanın müşterileri de logoya düşündüğünüz kadar önem vermiyor, bu yüzden 5-10 dakikada yapılabilen çakma logolar birçok firma için yeterli geliyor. Bu sebeplerle istediğiniz fiyatlardan logo satamıyorsunuz. Çevreniz geniş ve kuvvetli değilse bu iş Türkiye'de yapılacak kaftan değil.
Büyük firmalar gayette önem veriyor. Bir firmanın logosu o firma hakkında fikir elde edebilmek için çok işe yarıyor. İnsanlar hem şık, hem de firmayı yansıtabilen logoları görünce daha güven verdiğini düşünüyor ve alışveriş yapma isteği de artıyor. Mesela ben daha önce alışveriş yapmadığım, bilmediğim bir internet sitesinden alışveriş yapacağımda logolarına bakarım ne kadar profesyonelse firma hakkında az da olsa iyi izlenim almamı sağlayabiliyor. Bu yüzden firmalar logolarının güzel daha doğrusu kendilerini tam olarak yansıtabilen bir logo seçmeye önem veriyorlar. Türkiyede bu işe yeterince değer verilmiyor orası ayrı.

Kessinlikle alakası yok hocam. Siz hangi firmadan bahsediyorsunuz bilmiyorum ama çoğu firma logoları sayesinde milyonlar kazanıyor.

Büyük firmalar gayet de önem veriyor. Bir firmanın logosu o firma hakkında fikir elde edebilmek için çok işe yarıyor. İnsanlar hem şık, hem de firmayı yansıtabilen logoları görünce daha güven verdiğini düşünüyor ve alışveriş yapma isteği de artıyor. Mesela ben daha önce alışveriş yapmadığım, bilmediğim bir internet sitesinden alışveriş yapacağımda logolarına bakarım ne kadar profesyonelse firma hakkında az da olsa iyi izlenim almamı sağlayabiliyor. Bu yüzden firmalar logolarının güzel daha doğrusu kendilerini tam olarak yansıtabilen bir logo seçmeye önem veriyorlar. Türkiye'de bu işe yeterince değer verilmiyor orası ayrı.
Büyük firmalar zaten önem verir fakat bu tür freelance siteleriyle logo için iş birliği yapacağını düşünmüyorum. E-ticaret sitesinde tabiki önemi olur fakat yerel esnafın çokta umurunda olmaz. Ayrıca e-ticaret siteleri logo pazar payının neredeyse hiç kısmını alıyordur.

Büyük firmalar zaten önem verir fakat bu tür freelance siteleriyle logo için iş birliği yapacağını düşünmüyorum. E-ticaret sitesinde tabiki önemi olur fakat yerel esnafın çokta umurunda olmaz. Ayrıca e-ticaret siteleri logo pazar payının neredeyse hiç kısmını alıyordur.
Yerel esnafın tabi umurunda olmaz ama freelancer deyip geçmeyin yaptığın iş ne kadar kaliteli olursa o kadar çok tutunur diğerlerinden sıyrılırsın. Belki dev firmalarda grafiker olarak bile çalışabilirsin. Yaptığın işin kalitesine bağlı yani temel olarak.

Büyük firmalar gayette önem veriyor. Bir firmanın logosu o firma hakkında fikir elde edebilmek için çok işe yarıyor. İnsanlar hem şık, hem de firmayı yansıtabilen logoları görünce daha güven verdiğini düşünüyor ve alışveriş yapma isteği de artıyor. Mesela ben daha önce alışveriş yapmadığım, bilmediğim bir internet sitesinden alışveriş yapacağımda logolarına bakarım ne kadar profesyonelse firma hakkında az da olsa iyi izlenim almamı sağlayabiliyor. Bu yüzden firmalar logolarının güzel daha doğrusu kendilerini tam olarak yansıtabilen bir logo seçmeye önem veriyorlar. Türkiyede bu işe yeterince değer verilmiyor orası ayrı.
Hocam doğru olabilir ama kaç tane büyük, dev firma var ki?

O firmalar da tahminimce iş ilanı falan açıp ya da profesyonellere falan yaptırıyorlardır.
Yani sonuçta kısıtlı değil mi piyasa?

Türkiye'de grafik tasarımcı olunmaz. En iyi piyasa Fiverr gibi sitelerde. Piyasa olmasa bile dolar bazından fiyatlandırıldığı için sen yine paranı kazanırsın.

Bu durumu birkaç hafta önce Sosyal'de belirttiğim için linç yemiştim :D Aşırı komik durum.
Hocam linkini atar mısınız?

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı