Sevdiğiniz insanın geçmişini sorun eder misiniz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Fatalis

Megapat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcısı
Bir süredir aklıma takılan bir soru bu. Sevdiğiniz insanın sizden önceki sevgilileriyle neler yaşadığını sorun eder misiniz? İnsanlara bakıyorum, herkes namus denen kavramın varlığını unutmuş gibi. İnsan sevdiğiyle istediğini yaşar diyorlar ancak sevdiğin insanla ciddi düşünmüyorsan, 1 sene sonra bırakıp gideceksen neden yaşıyorsun ki bunları? Veya yaşadıktan sonra nasıl bırakıp da gidebiliyorsun hiçbir şey olmamış gibi?

Bu konuda kendimi ifade etmekte zorlanıyorum ancak evleneceğimiz insanda bize özel şeyler olmalı. Bize duyduğu hisleri daha önce belki de 10 farklı insana duydu, bu özel değil. Bizimle yaşadığı cinsel ilişkiyi de daha önce 10 farklı insanla yaşadıysa o insanı bize özel kılacak şey nedir? Evlenmek sadece yemek yapsın, çamaşır ve bulaşık yıkasın diye kurulan bir şey midir? Neden insanlar cinselliği bu kadar basite indirgiyor?

Bence aldatılmaların olmasının en büyük sebebi bu serbestlik duygusu, insanlar namus nedir bilmiyorlar ki. Benim gibi düşünen, namus nedir bilen insanlara "çomar" damgası vurup kurtulmaya çalışıyorlar işin içinden. Çünkü sıkıya gelmek istemiyorlar, serbest olmak istiyorlar. İstediğiyle yatıp istediğiyle kalkmak istiyorlar, bu yüzden de aldatmak onlar için hiç zor olmuyor. Ama namus kavramını bilen bir insan bunu yapamazdı.

Yanlış anlamayın sadece kızlar için konuşmuyorum, erkekler de aynı şekildeler hatta daha kötü durumdalar. Sırf cinsellik yaşamak için insanların duygularıyla oynayan erkekler var, hem de fazlaca. Cinselliğin bu kadar normale indirilmesi bir tek bana mı yanlış geliyor? Önceden bir insanla ilişki yaşadığında onu namusun olarak görürdün, şimdi ise evleneceğin insana sıra gelene kadar 10 farklı kişiyle yaşıyorsun aynı şeyleri.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Kırıcı olmadan yorum yapın lütfen.

Kardeşim sana çok katılıyorum lakin eğer ki konu geçmiş hayat ise adı üstünde geçmiştir, bir hatunun boşandığını düşün seninle evlenmesine engel olmamalı nedenler, senin bahsettiklerinin çoğu onu özel yapmayan kötü nahoş nedenlere tamamen yönelip sürekli bu faydalar ile yaşayan tiplerdir ve evet uzak durulmalı fakat diyelim ki o da temiz bir geleceğe yönelmek istediyse işte o an onun içinde onu özel yapan her şey yeniden hayat bulmuştur ve evlenilebilecek olmuştur ...
Güzel konu teşekkürler.

Kardeşim sana çok katılıyorum lakin eğer ki konu geçmiş hayat ise adı üstünde geçmiştir, bir hatunun boşandığını düşün seninle evlenmesine engel olmamalı nedenler, senin bahsettiklerinin çoğu onu özel yapmayan kötü nahoş nedenlere tamamen yönelip sürekli bu faydalar ile yaşayan tiplerdir ve evet uzak durulmalı fakat diyelim ki o da temiz bir geleceğe yönelmek istediyse işte o an onun içinde onu özel yapan her şey yeniden hayat bulmuştur ve evlenilebilecek olmuştur ...
Güzel konu teşekkürler.
Verdiğiniz bu örnek biraz daha farklı gibi duruyor, çünkü sonuçta cinsel ilişkiyi yaşadığı kişiyle evlenmiş bir birey bu bahsettiğiniz. O yüzden bu durum onu hatalı yapmıyor diye düşünüyorum. Ama benim söylemek istediğim cinsel ilişkiyi sevgilinle değil eşinle yaşamalısın veya eşin olacağına kesin gözüyle baktığın bir bireyle yaşamalısın. 1 sene sonra bırakıp gideceğin ve adını dahi hatırlamayacağın insanla bunları neden yaşarsın ki? Bir sonraki sevgilinin veya evlendiğin insanın gözüne nasıl bakacaksın bir başkasıyla bunları yaşadıktan sonra?

Maalesef günümüz genç bireyleri bunu çok yapıyorlar ve ben bu durumdan oldukça rahatsızım, çünkü ben de gencim. Hal böyle olunca kime güveneceğimi, kimi seveceğimi bilemiyorum kimseye güvenemiyorum.

Bir süredir aklıma takılan bir soru bu. Sevdiğiniz insanın sizden önceki sevgilileriyle neler yaşadığını sorun eder misiniz? İnsanlara bakıyorum, herkes namus denen kavramın varlığını unutmuş gibi. İnsan sevdiğiyle istediğini yaşar diyorlar ancak sevdiğin insanla ciddi düşünmüyorsan, 1 sene sonra bırakıp gideceksen neden yaşıyorsun ki bunları? Veya yaşadıktan sonra nasıl bırakıp da gidebiliyorsun hiçbir şey olmamış gibi?

Bu konuda kendimi ifade etmekte zorlanıyorum ancak evleneceğimiz insanda bize özel şeyler olmalı. Bize duyduğu hisleri daha önce belki de 10 farklı insana duydu, bu özel değil. Bizimle yaşadığı cinsel ilişkiyi de daha önce 10 farklı insanla yaşadıysa o insanı bize özel kılacak şey nedir? Evlenmek sadece yemek yapsın, çamaşır ve bulaşık yıkasın diye kurulan bir şey midir? Neden insanlar cinselliği bu kadar basite indirgiyor?

Bence aldatılmaların olmasının en büyük sebebi bu serbestlik duygusu, insanlar namus nedir bilmiyorlar ki. Benim gibi düşünen, namus nedir bilen insanlara "çomar" damgası vurup kurtulmaya çalışıyorlar işin içinden. Çünkü sıkıya gelmek istemiyorlar, serbest olmak istiyorlar. İstediğiyle yatıp istediğiyle kalkmak istiyorlar, bu yüzden de aldatmak onlar için hiç zor olmuyor. Ama namus kavramını bilen bir insan bunu yapamazdı.

Yanlış anlamayın sadece kızlar için konuşmuyorum, erkekler de aynı şekildeler hatta daha kötü durumdalar. Sırf cinsellik yaşamak için insanların duygularıyla oynayan erkekler var, hem de fazlaca. Cinselliğin bu kadar normale indirilmesi bir tek bana mı yanlış geliyor? Önceden bir insanla ilişki yaşadığında onu na musun olarak görürdün, şimdi ise evleneceğin insana sıra gelene kadar 10 farklı kişiyle yaşıyorsun aynı şeyleri.

Şu an düzgün erkek de kız da bulmak çok zor. Bakıyorum 13 14 yaşında kız sigara içiyor. Sigara içmesi zaten belli ediyor geçmişini ve onun zayıf aklını.
Erkekler bildiğimiz gibi anlatmaya gerek yok.

Yanlış anlamayın sadece kızlar için konuşmuyorum, erkekler de aynı şekildeler hatta daha kötü durumdalar. Sırf cinsellik yaşamak için insanların duygularıyla oynayan erkekler var, hem de fazlaca. Cinselliğin bu kadar normale indirilmesi bir tek bana mı yanlış geliyor? Önceden bir insanla ilişki yaşadığında onu na musun olarak görürdün, şimdi ise evleneceğin insana sıra gelene kadar 10 farklı kişiyle yaşıyorsun aynı şeyleri.

Şahsen dereceli olarak merak etmem, 15 sevgilisi olmuş ise ederim. Anlatırsa ayrılırım anlatmazsada ayrılırım. 2 3 4 sevgilisi olmuşsa merak etmem.

Ben bu durumun sebebini gençlerin yabancılaşma merakı olduğunu düşünüyorum. İzlediği diziler, filmler onları kötü etkiliyor. Şimdi bana kızabilirler ama Netflix gibi platformların bunda çok etkili olduğunu düşünüyorum.

Ben bu durumun sebebini gençlerin yabancılaşma merakı olduğunu düşünüyorum. İzlediği diziler, filmler onları kötü etkiliyor. Şimdi bana kızabilirler ama Netflix gibi platformların bunda çok etkili olduğunu düşünüyorum.
Kızma hakları yok çünkü doğru söylüyorsun, ben Netflix dizi ve filmlerinde bu tür sahne gördüğümde utanıyordum gerçekten. O kadar aykırı şeyler ki bazı film ve dizilerde yaşanan, gösterilen şeyler ben utanıyorum kendimden.

Her erkek/kız cinsellik ister, libido denen bir şey var sonuçta ancak istediğimiz her şeyi almak zorunda olmamalıyız. Her şeyin bir yeri ve zamanı olmalı diye düşünüyorum.

Namus belasını sarmışlar başımıza kurtulamıyoruz. Daha önce başkalarıyla seks yapmışsa ne olmuş sanki?
Dostum o zaman sen varken de başkasıyla yapsın ne olacak ki? İşte eşlerimiz de böyle düşündüğü için bizi aldatmak onlara hiç anormal bir şey gibi gelmiyor, bundan utanç duymuyorlar. Daha önce başkalarıyla yaptım şimdi de yapabilirim diye düşünüyorlar. Şahsen ben bu kadar serbest olsam böyle düşünürüm. Bu kadar serbest olmamalısınız diye düşünüyorum.

Hayattaki bazı şeylerde bir düzen, bir kural, bir sınır olmalıdır arkadaşlar. Herkes bu dünyada istediğini rahatça yapabilse bu dünya nasıl bir halde olurdu? Bakın yapılması yasaklanmış şeyler ülkede yaşandığı zaman nasıl da sinirleniyoruz, öfkeleniyoruz. Mesela tecavüz, yasak ve olmaması gereken bir şey. Yaşandığında ise hepimiz küfürler savuruyoruz, bu da böyle bir şey. Her şey bu kadar serbest olmamalı.

Bana göre kadın ve erkek ilişkilerindeki sınır bu olmalı, ki şimdiye kadar hep böyleydi bu. Şimdi ne oldu da bu kadar serbestleştik?

Son düzenleme:
Evet, açıkçası merak ederim, bana karşı dürüst olup anlatmasını isterim. Fakat belki ben de o kadınla evlenmeden önce 1 kere evlenmiş, 5 tane de kadınla beraber olmuşumdur, ne fark eder? Erkek yapınca adam, kadın yapınca namus mu oluyor? Hayır. Bu kavramlar artık biraz çağ dışı. Eğer sevdiğin, evleneceğin kadın senle beraberken başkası ile beraber olmuyorsa veya evlendikten sonra seni aldatmıyorsa o kadında namus aramak çok saçma bir şey. Ama aldatıyorsa o zaman namussuzluktan bahsedebiliriz, abartmadan "Karım/eşim beni aldatıyor." şeklinde kanıtlarınla beraber dava açar, boşarsın. Neden bu kadar "namus" kavramını abartıyorsunuz ki? Bu bizim bu konularda diğer ülkelere göre geri kalmış olabileceğimizin bir göstergesi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı