ShiftDelete.Net'in iPhone X Uzun Kullanım Testi ve iPhonedo'nun Düşünceleri

İşte takip etmeyen birisi "Bu ne ya" diyerek videoya basıyor izliyor ve "Hmmm, güzel olmuş" diyerek izlemeyi sürdürüyor:)
Bunu da aynen ben böyle söyledim.

Ancak bu izlenme kasmak değil mi yine de? Yapmaması gerek Clickbait'e kesinlikle girer. Clickbait'in iyisi kötüsü olmaz arkadaşlar :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ancak bu izlenme kasmak değil mi yine de?
Aslında kasmak diyemeyiz buna. Takip edenler biliyor ama tabi yeni izleyiciler aynı bu tepkileri veriyor ama sonra anlıyorlar konuyu:) Eğer geçmiş ve eski videolarını da izlerseniz çok yerde aynısı olmasa bile benzerlerini yapmıştır. Mesela bir videoda Tim Cook'un Apple cihazını tanıtırken "Artık pokemon yakalama oyununu daha rahat oynayabilirsiniz." sözüyle dalga geçen şarkılar yapıyordu:)

Genel olarak güzel incelemeleri olan ve mizahi bir anlatımı olan bir sitedir. Özellikle şarkılarına bakabilirsiniz. Bazılarını indirip dinliyor bile insan:)

Bunu da aynen ben böyle söyledim.

Ancak bu izlenme kasmak değil mi yine de? Yakmaması gerek Clickbait'e kesinlikle girer. Clickbait'in iyisi kötüsü olmaz arkadaşlar :)
İyisi kötüsü nasıl olmaz hocam? YouTube TR çöplüğünü anlatmama gerek yok bence, tıklıyorsunuz ve vaktinizi boşuna harcamanıza neden oluyor... Video içeriğinde bulunmayan şeyi başlığa koymaktır ''clickbait'' diye adlandırılan tabir ve bunu çoğu kalitesiz kanal Türkiye'de kullanıyor. ''iPhonedo'' adlı bir kanalın videosunda ''iPhone 4 bile daha iyi!'' gibi bir ifadeye yer verilmesinin mizahsal yönden yazıldığı fikrini herkesin anlayacağı kanısındayım, ki orada koskoca ''Samsung S9+ İncelemesi'' yazıyor. Video içeriğinde başlıkta belirtilen cihazın incelemesiyle karşılaşıyorsanız buradaki yanıltmaca nerede diye sormuyor değilim. Daha bir ay öncesine kadar Türkiye kanalına elini sürmüyordu, izlenmeyi pek umursadığını düşünmüyorum açıkçası.

Ayrıca cihazların sadece donanımsal özelliklerini karşılaştıran klişe sitelere nazaran kendi alanı olan Apple uygulamalarına tam anlamıyla hakim birisidir.

İlgili videolardan birisi;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kanalın mizahi açıdan ağır bastığını inceleme videolarından başka videolarını izleyerek rahatlıkla anlayabilirsiniz. Sırf giriş videosunu izleyerek bile Türkiye'deki kanallarla arasındaki uçurum gibi farkı fark ediyoruz zaten.

İlgili giriş videosu;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öyle mizah olmaz, kasıtlı bir şekilde başlık attığı apaçık. Teknoloji mizah yeri değildir, aklınızca videolarda şaklabanlık yapıp ilgi çekme peşinde olanlar bu tür saçma tavırlar sergiliyorlar. Iphedo aynı başlığı Apple modelleri için atsın da görelim bakalım.

Öyle mizah olmaz, kasıtlı bir şekilde başlık attığı apaçık. Teknoloji mizah yeri değildir, aklınızca videolarda şaklabanlık yapıp ilgi çekme peşinde olanlar bu tür saçma tavırlar sergiliyorlar. Iphonedo aynı başlığı Apple modelleri için atsın da görelim bakalım.
Teknolojide mizah olmaz ne demek arkadaşım? Neden böyle kasıntı hallere bürünüyorsunuz? Herhangi bir alanda gayette eğlenceye yer verebilirsin. Görende herhangi bir firmanın Ar-Ge bölümünde mühendis olarak çalışıyorsun sanacak, altı üstü başkasının ortaya koyduğu projeyi tanıtmakla yükümlüsün. Bunu Technopat YouTube kanalı gibi biraz daha resmi bir tavır takınıp tanıtanlar olur, iPhonedo gibi daha da eğlenceli hale getirip mizahla karışık ortaya koyan olur. İzlersin veya izlemezsin ancak bunu oturduğun yerden ''şaklabanlık'' olarak nitelendirmen beslediğin ön yargının getirdiği saçmalıktan ibaret, sonuç itibariyle sadece Türkiye'de değil aynı zamanda global anlamda da başarılı olmuş bir kanal.

Aynı başlığı tabii ki de Apple için atmaz, neden atsın? Adam zaten Apple ürünlerine olan yakınlığıyla biliniyor, hala tamamiyle objektif bir kanal olarak nitelendiriyorsunuz. Bu Technopat gibi ürün tanıtan bir kanal bile değil; Apple ürünlerini tanıtan, bu ürünlerin birbiriyle kıyaslamasını yapan ve Apple'ın sunduğu çeşitli müzikal uygulamalarla izleyicilerini eğlendiren bir adam. Ancak içeriği hakkında zerre kadar bilgiye sahip olmadığınız için burada bunları anlatmam nafile. Ön yargıyla yaklaşmanızı da normal karşılıyorum, ancak attığı başlık tabii ki de kasıtlı ancak ''clickbait'' falan değil. S9+ incelemesi yazmış ve objektif bir şekilde incelemesini yapmış, başlıkta bulunup video içeriğinde bulunmayan bir şey yok.

@Zusth Teknoloji de mizah yapacaksan adam akıllı yapacaksın, saçma sapan başlık atıp konuyla alakası olmayan birinin aklını çelmeye çalışmayacaksın bu kadar net.

Görende herhangi bir firmanın Ar-Ge bölümünde mühendis olarak çalışıyorsun sanacak, altı üstü başkasının ortaya koyduğu projeyi tanıtmakla yükümlüsün.

Ben mühendis olduğumu söyledim mi? Ne alaka şimdi? Edepli ol, adam akıllı yorum yap, benim sinirlerimi açma, sen kendin mühendis misin peki, bu bana alakasız şekilde diyorsun, laflarına dikkat et. Ben o kanalı takip etmediğimi söyledim zaten ortada bir ön yargı da yok. Kanalın objektif olduğunu da söylemedim. Ortada bir Clickbait var öyle başlık atmanın savunulacak bir tarafı yok, video içeriği farklı olsa da attığı başlık art niyetli. Şaklabanlık yapacağım diye kendini komik duruma düşürmenin manası yok, konuyla alakası olmayan herhangi biri video başlığına bakarak vay Note 8 ve S9 bu kadar kötüymüş der.

Son düzenleme:
@Zusth Teknoloji de mizah yapacaksan adam akıllı yapacaksın, saçma sapan başlık atıp konuyla alakası olmayan birinin aklını çelmeye çalışmayacaksın bu kadar net.

Ben mühendis olduğumu söyledim mi? Ne alaka şimdi? Edepli ol, adam akıllı yorum yap, benim sinirlerimi açma, sen kendin mühendis misin peki, bu bana alakasız şekilde diyorsun, laflarına dikkat et. Ben o kanalı takip etmediğimi söyledim zaten ortada bir ön yargı da yok. Kanalın objektif olduğunu da söylemedim. Ortada bir Clickbait var öyle başlık atmanın savunulacak bir tarafı yok, video içeriği farklı olsa da attığı başlık art niyetli. Şaklabanlık yapacağım diye kendini komik duruma düşürmenin manası yok, konuyla alakası olmayan herhangi biri video başlığına bakarak vay Note 8 ve S9 bu kadar kötüymüş der.
Videonun başlığının amacı o thumbnail'in ironi olduğunu bile anlamayacak kesimi kızdırmak ve dalgaya vurmaktı sen de o kesimden birisin sanırım. Kıl bir insan olmasan güler geçerdin. Adamın kanalını bilmiyorum diye kendin demişsin bilmediğin konu hakkında yazıp neden boş yapıyorsun o zaman? Adam zaten hobi olarak yapıyor bu işi kimseden para almıyor bir şey almıyor istediği gibi yapar. YouTube'da o kadar eleştirilecek kişi varken bu adamı eleştirmende art niyet görüyorum ben.

Çok bilen tayfa yine online olmuş demek ki. Piyasaya yön veren arkadaşlarımız şu olmaz bu olmaz diye atıp tutmaya başlamış.

Kanal onun, videolar onun, istediği gibi başlık atar. İstediği gibi de anlatır. Sizi geren, dertlendiren nedir ben anlamış değilim.

Kaldı ki, iPhonedo'nun 1 videosunu bile izlememiş insanlar lütfen fikirlerini söylemesin, kişisel olarak ben rica ediyorum kendilerinden.

Ha, bu adam kim mi? Faruk Korkmaz kendisi. Senelerdir Türkçe içerik yayınladığı bir kanal var, bunu Global kanal yaptı ve Türkiye kanalında adam canı istediği videoları çekiyor. Yani kanal başlı başına ciddiyetten uzak. Adamın konsepti bu. Global kanalına girin, eski videolarından başlayın, ne demek istediğimi anlarsınız.

Hayatı boyunca bilgisayar koltuğuna yapışmaktan başka hobisi olmayan insanların eleştirebileceği son Youtube kanalı, kendisine aittir. Müzikte aşmış, video çekme/editleme konusunda en yetenekli Youtuber'lardan biri rahatlıkla olabilecek, yetmezmiş gibi teknoloji içeriği üreterek bir zamanlar Türk Youtube camiasına katkı sağlamış insandır. Hemen hemen beceremeyeceği bir şey yok gibidir.

Son olarak ekleyeyim, Türk kanalına attığı clickbait ile aldığı fazladan 200 bin izlenmenin, kendisine kattığı maddi desteğe de ihtiyacı yoktur, muhtemelen umrunda da değildir. Zira videoda görebileceğiniz üzere reklamlar da kapalıdır, yani kendisinin çıkar amacı yoktur.

Öncelikle takip etmediğin, içeriğini bilmediğin bir kanal hakkında oturduğun yerden ''şaklaban'' diyemeyeceğin gibi edebimi sorgulayacak durumda olmadığını da belirteyim. Zira sana karşı hiçbir hakarette bulunmayan birine karşı internet ortamı üzerinden ''akıllı yorum yap, sinirlerimi bozma'' tarzı ileri geri konuşmak yakışmaz.

Mühendislik konusu benzetmeydi, mesleğini küçük düşürücü hareketlerde bulunmak veya sorgulamak bana düşmez. Gel gör ki bunu bile anlamamışsın, ''teknolojide mizah olmaz'' dediğin için yazmıştım. Okuduğunu bir kerede anlamıyorsan bir daha oku ki sağlıklı bir tartışma ortamı sağlanabilsin, yazdığımı anlayamayıp benim hakkımda yanlış fikirlere kapılman bu ortama zarar veriyor çünkü. Boşuna dememişler ''Bin düşün, bir konuş.'' diye, değil mi?

Son olarak, yaptığı mizahın ana kitlesi sizlersiniz. Neden mi? Çünkü ''iPhone 4 bile daha iyi!'' cümlesini ciddiye alıp, şakayı anlamayacak kadar dar görüşlüsünüz. Şahsen senin iPhonedo üzerinden bu kadar içerlediğini görmek güldürmedi değil. Adamın reklamlardan para almadığını bile bilmiyorsun muhtemelen. Koyduğu başlıktan ötürü isterse 1 milyon fazla izlensin, umursadığını düşünmüyorum. Çünkü gelir düzeyi bu izlenmelere dayalı değil.

Bunun üzerine hala anlamamakta direnen bir tavır takınırsan tartışmayı devam ettirmenin bir lüzumu olduğunu düşünmüyorum...

Saygılar

@Mert Ne güzel yazmışsın hocam, ben ne yazsam derdimi anlatamadım arkadaşa. Ya ben anlatamıyorum ya da okuduğunu anlamıyor. Umarım senin bu güzel yazından anlama raddesine gelebilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı