SHIFTDELETE Ryzen 5 5500 GTX 1650 sistem alınır mı?

10 bin TL civarı bütçem var. Oynadığım oyunlar Valorant CS:GO tarzı rekabetçi oyunlar. Sizce bu sistem alınmaya değer mi? Monitörü de 144Hz düşünüyorum.

İkinci elden çok daha iyisini toplayabilirsin.

10 bin TL civarı bütçem var. Oynadığım oyunlar Valorant CS:GO tarzı rekabetçi oyunlar. Sizce bu sistem alınmaya değer mi? Monitörü de 144Hz düşünüyorum.
Bari 3050 Koysalardı bir sürü Rx6600 ve 3050,6650 sistem var bakabilirsin.

RAM: Yaşını bilmiyorum ama eğer kendi paranı kazanan biriysen ve rekabetçi Online oyunlar oynuyorsan (ki öyle dedin) 8 GB RAM al. Evet şaka yapmıyorum. 8 GB RAM al. Çünkü rekabetçi oyunlar genellikle 8 GB RAM kullanır. Cs/ Valorant (PUBG'den emin değilim ama eminim o da öyledir) sen zaten 2-3 ay boyunca o Online oyunlarla takılırken bir yandan da bir RAM parası biriktir. Eline para geçince ve ihtiyacın olduğunu hissettiğinde de bir tane daha alırsın. O seni götürür bayağı. Fakat önemli bir husus var ki hızı 3000 MHz'den yüksek olsun. Hatta gerekirse 3200 olsun. 500-600 lira daha verip bir RAM daha alacağına o parayı işlemciye verirsin daha iyi performans alırsın
Hocam bir 8 GB almasının ona zararı olmaz 8 GB VRAM'li bir kasa alacak her türlü 16 GB RAM'ide olsun artık bazı oyunlara 32 anca yetiyor 2013-2015 yılında 4 GB neyse günümüzde de 8 GB o .

Ben oyun oynayacak diye tavsiyede bulundum, render falan yapmak isterse elbette yetmez. Bizzat ben 8 GB RAM kullanıyorum. Gayet de yeterli oluyor. He eğer RDR2 gibi AAA oyunlar oynayacaksa arkadaş elbette 8 yetmeyecek.
Hocam yanlış anlamayın ama sadece rekabetçi oynayacak birisinin 12 K bütçe ile RTX veya RX ekran kartı alması mantıklı değil onun yerine Apu toplar rekabetçi oyunları yine oynar zaten ama eninde sonunda ekran kartıyla herkes bir GTA açıyım RDR 2 oynayım diyor...

İşlemci: Bu kısımda seçimini Intel'den yana kullan (fanboy değilim AMD kullanıyorum mutluyum da). Intel, AMD'ye nazaran biraz da F/P oyun işlemcisi üretiyor genel olarak. AMD almak istiyorsan al yine alma demiyorum ama fiyat olarak Intel'in işlemcileri daha ucuz. Evet yanında verdikleri o saçma dandik soğutucunun AMD'nin ki kadar hoş değil ama onu sonradan kendin de soğutucu vs. alarak halledebilirsin.
Benim tavsiye ettiklerim:
i3 12100.
i3 12100F.
i3 13100F.
i5 12400.
i5 12400F
12100F ve anakartı fiyatına biraz ekleyerek B450 ve 5600 alınabilir, tek eksisi PCIe 4.0 olur. RX 6400 veya 6500 XT kullanmayan kişi için önemli değil.

Ben 5600'e bütçem yetmese bile 5500 alırdım. 12100F'ten biraz geride olsa bile bu fark overclock ile kapatılabilir.

13100F tamemen para israfı, 12100F'e biraz overclock yapıp tekrar piyasaya sürmüşler 13100F diye.

12400F güzel işlemci ama çok pahalı, ekran kartına bütçe kalmaz.

Zaten ekran kartı alınacağı için APU işlemci almaya gerek yok.

Bütçeyi 500-600 TL aşıp 16 GB almak daha mantıklı, 8 GB'ı kötülemiyorum fakat zaten Windows neredeyse 3-4 GB kullanıyor. Hem de uyumlu olması açısından kit olması çok daha iyi.

Hocam 1K ekle RX 6600 sitem al RTX 3060 seviyesinde kart

Maddi olarak sıkıntı yaşıyorsan arkadaşlarında dediği gibi RAM'i başta 8 GB al sonradan biriktir 8 GB daha ekle. Ben açıkçası fakirim ve öyle yaptım.

Gamepower kasa hiç önermem bak dostum Intel vs AMD kapışması yapmak adına söylemiyorum ama işlemcin kesinlikle Intel olmalı hem uzun ömürlü hem de büyük oyunlarda (RDR2 GTA 5 Forza Horizon5) vs oyunlarda ısı sorunları yaşarsın ve FPS kaybına sebep olur kasa önerim Aerocool Cooler Master vs. Dark Guardian ekran kartı almak istiyorsanda DLSS ve RTX destekleyen ekran kartı NVIDIA öneririm AMD işlemci veya ekran kartı almak istiyorum diyorsan soğutma sistemin bayağı iyi olması lazım demedi deme sonra 😀 Not: Intel fakir dostudur bir mizah daha kıyak yaptım iyisin😆

O sırada benim kasamın temperli camına yansıyan 100 derece i5 11400F :D

Gamepower kasa hiç önermem bak dostum Intel vs AMD kapışması yapmak adına söylemiyorum ama işlemcin kesinlikle Intel olmalı hem uzun ömürlü hem de büyük oyunlarda (RDR2 GTA 5 Forza Horizon5) vs oyunlarda ısı sorunları yaşarsın ve FPS kaybına sebep olur kasa önerim Aerocool Cooler Master vs. Dark Guardian ekran kartı almak istiyorsanda DLSS ve RTX destekleyen ekran kartı NVIDIA öneririm AMD işlemci veya ekran kartı almak istiyorum diyorsan soğutma sistemin bayağı iyi olması lazım demedi deme sonra 😀 Not: Intel fakir dostudur bir mizah daha kıyak yaptım iyisin😆

5 yıl önceki muhabbet bu tamam ekran kartı konusunda NVIDIA en iyisi ama, işlemci olarak da AMD F/P ürünü, ısınma olayını su soğutma ile çözeceksin Intel de alsan takıyorsun.

Hocam bir 8 GB almasının ona zararı olmaz 8 GB VRAM'li bir kasa alacak her türlü 16 GB RAM'IDE olsun artık bazı oyunlara 32 anca yetiyor 2013-2015 yılında 4 GB neyse günümüzde de 8 GB o.

Hocam yanlış anlamayın ama sadece rekabetçi oynayacak birisinin 12 k bütçe ile RTX veya RX ekran kartı alması mantıklı değil onun yerine APU toplar rekabetçi oyunları yine oynar zaten ama eninde sonunda ekran kartıyla herkes bir GTA açayım RDR 2 oynayayım diyor...

İlk paragrafınız için diyorum hocam. 32 GB RAM isteyen bir oyun tanımıyorum ben. Hogwarts Legacy şu an çıkan ve beğenilen en son AAA oyun 16 GB RAM istiyor. Ben de bu arada 16 kullanmasından yanayım fakat bu arkadaş şu an Online oynayacak demek en az 2 ay boyunca 8 GB RAM yetecek demektir. 2 ay sonra yine 8 daha ekler sisteme. Ne olur işlemcisi ya da ekran kartını bir üst model almış olur.

İkinci paragrafınız için diyorum. Bu arkadaş evet sadece rekabetçi oynamayacak ve o yüzden zaten ekran kartı ve işlemciyi ona göre önerdim. Yoksa 5 bin liralık sistem de toplanır rekabetçi oyunlar için... APU kesinlikle ofis işlemcisidir benim için. Onu önermiyorum elbette. Harici grafik kartı her zaman gereklidir. Benim bahsettiğim sistem ile yine GTA, RDR 2 oynayabilir bu arada. Ben şahsen 8 GB RAM ile Ultra ayarlarda 80 FPS alıyorum. Online'da da alıyorum.

Dosya Ekleri

• 1677158142615.png
    1677158142615.png
    329,6 KB · Görüntüleme: 25

Geri
Yukarı