Shounen türü anime neden bu kadar değer görüyor?

VI.Extu

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. 2 yıldır anime izliyorum çoğu shouneni izledim One Piece, Naruto kalan hemen hemen tüm yeni jenerasyon shounen animeler. Şu an Dragon Ball başlıyorum falan her neyse. Örnek vermek gerekirse One Piece için dünyanın en iyi animesi deniliyor ancak şöyle bir şey var shounen türü başlı başına hatalı bir tür romantizm akımından etkilenmiş ve hemen hemen bütün shounen karakterleri birbirlerine benziyor. Seyir zevki vermekte ancak cidden zaten mangası tür olarak hatalı olan animeler (10. sınıfta edebiyat dersini 3 dakika dinleyenler anlamıştır ne anlatmaya çalıştığımı.) neden bu kadar popüler? Yeniden OP'den örnek vermek gerekirse ben OP'ye başlamadan önce Naruto serisini, Demon Slayer, Black Clover gibi çoğu animeyi bitirdim ardından OP'ye geçtiğimde beni heyecanlandıracak hiçbir şey görmedim çünkü öncekilere benziyordu, ara sıra güldüm o kadar. Ve birçok anime de yazar her şeyi yapabilme kudretine sahip olmasına rağmen öyle saçma şeyler yapıyor ki gözlerim kanıyor bunlar dünyanın en iyisi denilen animeler. Saçma saçma tesadüfler baş karakterin çok güçlü olmasına rağmen yok ben iyiyim triplerine girmesi. Çok ağır bir (G)old fan kitlesi var onlara göre muazzam bir anime çıksa bile eski olmadığı için çöptür. Her neyse realist bir anime yapmak varken shounen türü bu kadar ileride olması saçmalık hepsi peri masalı gibi gelmeye başladı sizce sebebi nedir?

One piece peri masalı, emin misin? One piece izlememiş olsan bile açıp 1-2 teori izlersen One Piece'e niye dünyanın en iyi animesi denildiğini veya niye şaheser olduğunu anlayabilirsin. Sorunun cevabına gelirsek uzun soluklu yapımlar ve heyecanlılar, elbette hataları aşırı fazla var ve hep aynı klişeleri kullanıyorlar fakat shonen ne demek? 12-18 yaş aralığına hitap eden seriler demek. Anime kitlesinin (ben dahil) çok büyük olmadığını düşünürsek pek düşündürücü değil.

One Piece o dediğin serilerden 30 kat daha detaylı yazılıyor yalnız. Çoğu seri 5-10 karakter etrafında döner oysa One Piece'de belki 50 tane baba denilebilecek karakter var. Animede her şeyin mantıklı olmasını isteyip gerçekçilik aramak da ayrı bir tuhaflık, bu dediğin yapılsa
ne Ichigo Ulquiorra'yı dövebilirdi ne Gon Pitou'yu ne de Luffy Rob Lucci'yi
yani hikaye ortadan kesilip bitirilirdi tonlarca soru cevapsız kalırdı, çünkü ana karakter düşman karakteri dövemiyor, son olarak peri masalı değil fantastik oluyor o dediğin şey.

Shounen zaten genç oğlan çocuğu demek gençlerin ilgisini çekecek şekilde yapılacak tabii. Ustteki arkadaşın da dediği gibi peri masallarıyla alakası yok shounenler fantastiktir. Gerçekçi bir şeyler arıyorsan seinen falan izle/oku.

Hocam zaten dediğiniz gibi genç kesime yapılan türde olduğu için özellikle ilgi görmesi normal.
OP 25 yıldır süren bir seri. Çocukluktan dolayı çoğu kişi için çok iyi ve özel olması gayet anlaşılır bir sebep. Mesela Bakugan ve Beyblade serisi de objektif olarak çok iyi olmamasına rağmen benim özellerdir. En sevdiklerim arasına girer.

Geri
Yukarı