Siber güvenliğe nasıl başlanır?

Sncroow

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, alanında profesyonel denilecek birisinden web geliştirme üzerinden kurs almaya başladım canlı yan yana. Kendisi yakın çevreden bir abim. Fakat içimde ilk başlarken bir ukte olarak kalan siber güvenlik yatıyor. Bu kurslardan sonra nasıl bir yol izlemem sonucu siber güvenliğe adım atabilirim? Belki de kendimi web sitesi geliştirmede eğittikten sonra web sitelerinin açıklarını araştırıp kapama gibi şeylerde bulunabilir miyim? Şimdiden teşekkürler henüz yaşım daha 17.

Öncelikle başlangıç olarak Linux işletim sistemi kullanmayı öğren ve ana işletim sistemi olarak kullanmaya alış. Windows kullanırken "sanal makine" ile farklı Linux işletim sistemlerini deneyebilirsin direkt Windows'u kaldırıp Linux kurmak yerine. Sonra da İngilizceni geliştir.
İngilizceni belli bir seviyeye getirdikten sonra Tryhackme üzerinden temel bilgileri öğrenmeye başla siber güvenlik hakkında. Oradan kendine bir yol bulabilirsin. Üniversiteye gitmeyi düşünüyorsan da bilgisayar programcılığı, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği ya da bilişim mühendisliği gibi bir bölüme gitmeye çalış.

Öncelikle başlangıç olarak Linux işletim sistemi kullanmayı öğren ve ana işletim sistemi olarak kullanmaya alış. Windows kullanırken "sanal makine" ile farklı Linux işletim sistemlerini deneyebilirsin direkt Windows'u kaldırıp Linux kurmak yerine. Sonra da İngilizceni geliştir.
İngilizceni belli bir seviyeye getirdikten sonra Tryhackme üzerinden temel bilgileri öğrenmeye başla siber güvenlik hakkında. Oradan kendine bir yol bulabilirsin. Üniversiteye gitmeyi düşünüyorsan da bilgisayar programcılığı, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği ya da bilişim mühendisliği gibi bir bölüme gitmeye çalış.
Biraz hazır mesaj gibi olmuş ama yinede teşekkürler. İngilizcem iyi ve bir sanal makine hali hazırda sistemimde kurulu ama ben şuan öğrendiğim web geliştirme tarafından sonra nasıl bir yol izleyebilirim gibisinden sormuştum.

Ne demek hazır mesaj gibi olmuş? Senin kim olduğunu ve neyi bilip bilmediğini bilmeden daha nasıl cevap verebilirim? Yazdıklarımı tekrar okursan ne yapabileceğini zaten söylediğimi görebileceğine inanıyorum.

Isletim sistemini Linux olarak degistirmeni onermem. Yapacaksan da diski bol bir yerde Windows dursun. Oyun oynuyorsan Linux’da zorluk cekersin.

Network topografisi ve protokolleri, virtualization, uygulama haberlesme yapilari, sifreleme, isletim sistemleri, daginik sistemler, shell scripting bilgisi ve bunlarin uzerine guncel sekilde guvenlik gelismelerini takip etmen profesyonel hayata baslangic icin yeterli.

Sifre nasil saklanir, input nasil sanitize edilir, dosya nasil saklanir, nasil okunur, bir sirket veritabanini network'te nasil konumlandirmali, sirket calisanlari uzaktan bilgisayarlarina nasil erismeli vb sorular sana gelir.

Geri
Yukarı