Siber güvenlik alanında başlayacak biri için tavsiyeler

esercim

Hectopat
Merhaba, öncelikle yazıyı sonuna kadar okumanızı rica ediyorum.

Bugün yaşanan iç acısı olaylar dolayısıyla artık dünyanın toz pembe gitmeyeceğini bir şeylerin değişeceğini düşünüyorum.
Ülkemizin savunma alanında en iyisini yapması için kahraman askerlerimiz ne kadar önemliyse arka tarafta siber ordular da o kadar önemli.

Yazılıma zaten ilgim var ve 3 yıldır pratikte bir şeyler yapmaya çalışıyorum. YKS ve diğer nedenlerden dolayı pek ilgi gösteremesemde orta zeviyede C# öğrendim. Yazılımı artık kafamda oturttum.

C#'ı oyun geliştirmek için öğreniyordum ama artık oyun tarafı beni fazla alakadar etmiyor.

Ülkeme faydalı olabilecek siber alanda gelişmek istiyorum ve üniversiteme rağmen bu işe kendimi adamak istiyorum. Okulunu okumasam da bir şekilde kendimi gosterebileceğime inanıyorum. Bu alanda tavsiyeleriniz varsa önemle rica ediyorum. Kurs olur, dil olur, eğitmen olur vb. Her türlü tavsiyeye açığım.

Ülkene faydalı olmak için illa siber güvenlikçi olmak zorunda değilsin. Bu ülkenin işçisinden doktoruna kadar herkes ülkeye faydalı oluyor. Benim önerim sevdiğin bir meslekte yapabildiğinin en iyisini yapmak çünkü ülkene en faydalı olabileceğin şey bu.

Siber güvenlikle ilgili bir lisans bölümü oku sonra ülkeni savunursun. Bu ülkeye en yararlı kişiler işçiler bu arada.

Ülkene faydalı olmak için illa siber güvenlikçi olmak zorunda değilsin. Bu ülkenin işçisinden doktoruna kadar herkes ülkeye faydalı oluyor. Benim önerim sevdiğin bir meslekte yapabildiğinin en iyisini yapmak çünkü ülkene en faydalı olabileceğin şey bu.

Yukarıda da yazdığım gibi: Zaten en sevdiğim alan dijital taraf.

Siber güvenlikle ilgili bir lisans bölümü oku sonra ülkeni savunursun. Bu ülkeye en yararlı kişiler işçiler bu arada.

Günümüzde demir kubbeye ağzımız ayrık bakıyoruz. Bunun arkasında devasa yazılım var.
İnsan gücü bir yere kadar.

C dili öneririm öncelikle. Böylece hazır arçaları kullanmanın ötesinde üretmek için yeti kazanabilirsiniz. Python gibi diller C kadar hızlı olamaz. Go, C kadar yaygın değil halen sanıyorum. Udemy gibi kurslar yerine İngilizce temel etik hackerlık kaynaklarını inceleyin. Türkçe'de ancak giriş veya orta seviye bazı kaynaklar bulunabilir. Siber Kampus'e biraz bakmıştım. Giriş için bakılabilir.
Can Değer bu alanda çalışıyor. Daha iyi bilir benden.

Beni nereden bulup etiketledin :) soruna cevap vereyim öncelikle sevdiğin alanı seçmen çok güzel, kendi yolunu çizmelisin hangi alanda olacaksın? Siber güvenlik mi? Yazılım mı?
Siber güvenlik istiyorsan öncelikli öğrenmen gerek dil Python olmalı bence. Bunun yanında Ingilizcen'in sağlam olması gerek bu sana iş bulmada ve iş kurmada avantaj sağlayacak eğer yazılım mühendisliği istiyorsan C#'dan başlamışsın onun sonunu getir bence. Okulu'da aksatmamalısın kendini geliştirebilirsin ama bir diploması olmaz bunun unutma. Her şey güzel gitti yazılım alanında ilerledin diyelim bir çevrenin olması kesinlikle gerek TEKNOFEST vb. yarışmalarda adını duyur. Sağlam bir ekip topla hazır sayılırsın bundan sonra yazdığın her satır kod senin tecrübeni artıracak.

Beni nereden bulup etiketledin :) soruna cevap vereyim öncelikle sevdiğin alanı seçmen çok güzel, kendi yolunu çizmelisin hangi alanda olacaksın? Siber güvenlik mi? Yazılım mı?
Siber güvenlik istiyorsan öncelikli öğrenmen gerek dil Python olmalı bence. Bunun yanında Ingilizcen'in sağlam olması gerek bu sana iş bulmada ve iş kurmada avantaj sağlayacak eğer yazılım mühendisliği istiyorsan C#'dan başlamışsın onun sonunu getir bence. Okulu'da aksatmamalısın kendini geliştirebilirsin ama bir diploması olmaz bunun unutma. Her şey güzel gitti yazılım alanında ilerledin diyelim bir çevrenin olması kesinlikle gerek TEKNOFEST vb. yarışmalarda adını duyur. Sağlam bir ekip topla hazır sayılırsın bundan sonra yazdığın her satır kod senin tecrübeni artıracak.

Çok teşekkürler hocam. Bir konuda bulmuştum sizi :D

Her siber güvenlikçinin guide booku bence bu sayfa olmalı.
Bu repo Can Değerin siber güvenlikle alakalı A'dan-Z'ye her bir sorunun cevabını arayabileceğin kaynak. Ne yapman ile alakalı pek bir fikrin yoksa buna bir göz atmanı öneririm.

Ve son olarak, üniversite oku. Lisans olmadan bir işte tutunman çok zor, ütopik bir becerin olmadığı sürece. Bu dediğim iyi kariyer yapmayı düşünüyorsan geçerli.

Yeni konular

Geri
Yukarı