Siber güvenlik için tavsiyeler

ProfAybars

Hectopat
Daha fazla  
Selam herkese. Ben 11 yaşındayım ve siber güvenliğe merakım var. Kendimi hazırlamak istiyorum, yani şimdiden küçük küçük hackler vb. yapabilmek istiyorum. Bildiğiniz güzel bedava bir kaynak, site, ders vb. şeyler varsa lütfen yazın. Şimdiden herkese teşekkürler.

Önce en temelde işletim sistemleri hakkında bilgi edinmen iyi olacaktır. Windows'u, Linux'u yani özetle işletim sistemlerini öğren. Bunun da en basit yolu kullanmak ve araştırmak. Mesela Linux bilmiyor musun, kur ve kullanmaya başla bilmemene rağmen. Zaman içinde araştıra araştıra öğreneceksin zaten.

Bu yolculukta en büyük yardımcın Google. Merak ettiğin her şeyi araştır, bu iş araştırma işi zaten. Network'ü de bilmen avantaj katar, iyi bir temelin olur. CCNA hevesin varsa git peşinden, gayet güzel bir sertifikasyon.

Bunlar dışında bildiklerini pekiştirmek için TryHackMe, HackTheBox, VulnHub gibi platformlardaki makineleri çözebilirsin. Bilmediklerini de aynı şekilde Write-Up'lar yardımıyla öğrenebilirsin.

Aslında bu konuda daha fazla verebileceğimiz pek bir tavsiye yok zira sadece tavsiye ile ilerleyen sadece tavsiye edenin bildiği kadar öğrenir. Herkes bir şeyler söyler, sen sadece meraklı ve hevesli ol, bugün başlayıp yarın bırakma gerisi gelir zaten.
Burada çok güzel anlatılmış.

Ne demek? Herhangi bir sorun olursa beni etiketliyebilirsin.

Discord da biri ile konuşuyordum hesap satın aldı o sırada IP'sini aldım (kötü amaçlı değil) dedi ki sen değişksin bu yaşta IP vb. bilmıyorlar falan dedi sanırım şimdiden bir şeyler biliyorum sanırım :)
Ne demek? Herhangi bir sorun olursa beni etiketliyebilirsin.

Evet etiketlerim, sende 11 yaşındasın sanırım seninde merakın var ki cevap yazdın :)

Yeni konular

Geri
Yukarı