Siber Güvenlik Lisesi Açılıyor

Meslek liseleri bu ülkede kötülense de aslında ülkenin temelini oluşturuyor. Üniversite okumak istemeyen birisinin ya da derslerle ilgisi olmayan birinin Anadolu'ya gitmesi saçmalık. 4 yıl boşa okuyacak, üniversite kazanamayacak ve hayatına boş, vasıfsız biri olarak devam edip her işi yaparım abi tayfasına katılacak.

Oysaki meslek lisesi sana bir iş öğretir, meslek kazandırır ve dükkan açma belgesi alırsın mezuniyetinle beraber. Kısacası bunların farkında olan bir meslek lisesi öğrencisi çoğu kişiden fazla para kazanır. Zira siz üniversite bitirmeye çalışırken bu adam ustalığa adım atacak, dükkanını da açarsa deme keyfine.

Benim okumakta gözü olmayan bir arkadaşım kuaförlük yapıyor iyi bir semtte. Çıraklıktan başlayıp işleri büyüttü. BMW'ye biniyor. Bu ülkede makine mühendisleri asgari ücretle işe başlatılıyor. Yahu işte hayatın gerçekleri. :D.

Kesinlikle katılıyorum yazdıklarınıza. Meslek liseli diye aşağıladıkları keko olarak gördükleri insanlar hayatlarını kurarken çoğu genç vasfı olmayan üniversiteleri okuyup üstüne iş bekliyor. Kesinlikle eğitimde ilk düzeltilmesi gereken mesele. Herkes okuyamaz okumak zorunda değil ama sistem zorluyor işte.

Bilgisayar bolumunu yollar misin? Bilgisayar okuyor dersen, oyle bir bolum olmadigindan sonuna ya ogretmenligi koyarim, ya muhendisligi koyarim ya da programciligi koyarim. Hicbirinde formatcilik yok gordugun uzere?

Bilgisayar bölümü geniş bir kavram, bilgisayar mühendisliğinden gir yazılımdan çık bilgisayar bölümü okuyup bilgisayar parçalarını, nasıl işlediğini veya format atmayı bilmeyen insana ben bilgisayar bölümü bitirmiş demem zaten. Neyse konuya dönelim neden boş iş onuda açıklayın zahmet olmazsa.

Bilgisayar bölümü geniş bir kavram, bilgisayar mühendisliğinden gir yazılımdan çık bilgisayar bölümü okuyup bilgisayar parçalarını, nasıl işlediğini veya format atmayı bilmeyen insana ben bilgisayar bölümü bitirmiş demem zaten. Neyse konuya dönelim neden boş iş onuda açıklayın zahmet olmazsa.
Acikladim zaten, fen liselerinde verilen matematik egitimi belli ve yapay zeka/makina ogrenmesi icin gereken matematik belli. Dunya'da bu egitimleri lise seviyesinde veren hicbir kurum bulamazsin, daha fazla yazmama gerek yoktur umarim.

Yeni konular

Geri
Yukarı