Siber Güvenlik Lisesi Açılıyor

261538

Megapat
Makaleler
98
Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi İstanbul Pendik’te açılıyor. Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adıyla kurulan okulun yeni eğitim öğretim döneminde öğretim hayatına başlaması bekleniyor.

Okul müdürü Turan Çinkılıç, yaptığı açıklamada okulun ilk yılının yabancı dil hazırlık olmak üzere toplam 5 senelik bir öğretim planına sahip olduğunu söyledi. Çinkılıç, lisede Sızma Testi, Adli Bilişim, Yapay Zeka ve Siber Tatbikat laboratuvarları olacağını da sözlerine ekledi.

İlk sene LGS puanına göre 30 öğrencinin alınacağı okul ile ilgili Millî Eğitim Bakanlığının, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ile iş birliği protokolü imzalama aşamasında olduğu da ifade edildi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kaynak: Türkiye'nin ilk siber güvenlik lisesi açılıyor > Siber Bülten

Meslek liseleri bu ülkede kötülense de aslında ülkenin temelini oluşturuyor. Üniversite okumak istemeyen birisinin ya da derslerle ilgisi olmayan birinin Anadoluya gitmesi saçmalık. 4 yıl boşa okuyacak, üniversite kazanamayacak ve hayatına boş, vasıfsız biri olarak devam edip her işi yaparım abi tayfasına katılacak.

Oysaki meslek lisesi sana bir iş öğretir, meslek kazandırır ve dükkan açma belgesi alırsın mezuniyetinle beraber. Kısacası bunların farkında olan bir meslek lisesi öğrencisi çoğu kişiden fazla para kazanır. Zira siz üniversite bitirmeye çalışırken bu adam ustalığa adım atacak, dükkanını da açarsa deme keyfine.

Benim okumakta gözü olmayan bir arkadaşım kuaförlük yapıyor iyi bir semtte. Çıraklıktan başlayıp işleri büyüttü. BMW'ye biniyor. Bu ülkede makine mühendisleri asgari ücretle işe başlatılıyor. Yaa işte hayatın gerçekleri. :D

Format atmak ile muhendisligin hicbir ilgisi olmadigindan gayet normaldir, muhendislik matematik tabanlidir format atmak tabanli degil. Fen liselerinde verilen matematik egitimi belli, yapay zeka icin gereken matematik belli. Bosa para harcanip, ozel hocalar tutulup master/doktora konusunu anlatacaklar?

Format atmak ile muhendisligin hicbir ilgisi olmadigindan gayet normaldir, muhendislik matematik tabanlidir format atmak tabanli degil. Fen liselerinde verilen matematik egitimi belli, yapay zeka icin gereken matematik belli. Bosa para harcanip, ozel hocalar tutulup master/doktora konusunu anlatacaklar?

Forumda şuna kanaat getirdim insanlar anlama güçlüğü çekiyor. Bilgisayar okuyor yazıyorum adam mühendisi yazıyor. Üniversitede zaten sadece bilgisayar mühendisliği bölümü var.

Forumda şuna kanaat getirdim insanlar anlama güçlüğü çekiyor. Bilgisayar okuyor yazıyorum adam mühendisi yazıyor. Üniversitede zaten sadece bilgisayar mühendisliği bölümü var.
Bilgisayar bolumunu yollar misin? Bilgisayar okuyor dersen, oyle bir bolum olmadigindan sonuna ya ogretmenligi koyarim, ya muhendisligi koyarim ya da programciligi koyarim. Hicbirinde formatcilik yok gordugun uzere?

Aslında güzel bir adım gibi duruyor ama video vana siber güvenlik uzmanı değil de yazılımcı yetiştirip dallara ayıracağız der gibi ama iki türlüde bence güzel. İnşallah torpil gibi olaylar yaşanmaz ya da ogrenciyi harcamazlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı