Siber Güvenlik Nasıl Öğrenilir?

TRMKTR

Centipat
Yer
Konya
14 yaşındayım ve sektöre girip biraz olsun ilerisi için tecrübe kazanmak istiyorum. 2 ay önce öğrenmeye başladım ve temel şeylere biraz hakim oldum fakat biraz hatalı bir başlangıç yaptığımı düşündüm. Nereden başlayacağıma karar veremedim. Bilgisayar eski olduğu için Linux'la deneyimim var. Temel komutlar, gezinme vb. biliyorum. İngilizcem okuldaki birisinin nasılsa öyle. Kodlama bilgisi olarak temel seviye Python biliyorum. Sizce nereden başlamalıyım? Çevremdekilere sorduğumda yaşın daha küçük birkaç sene sonra düşün diyorlar. Sizce bu işin bir yaşı var mı? Siber güvenlikte okulların önemi ne? İnsanlar işe alımda diploma vb. şeyleri dikkate alıyor mu? Dersleri sıkı tutmak gerekli mi? Elbette her bilgiyi, detayı öğretmezler çünkü işin bir de kötülüğü var. Bilinmeyen detayları, yolları öğrenmenin bir yolu var mı?

Siber guvenlik icin sistem bilgisi gerekir. Network, memory management, interprocess comm. , task scheduling, isletim sistemi calisma mantigi ( kernel, interruptions vs ).

Universite egitimi sirasinda ustte saydigim ve fazlasi farkli dersler icinde ogretilir. Network'de OSI layer ogrenirsin, MITM mekanizmasini ogrenirsin, OS dersinde scheduling ogrenirsin, dining philosopher teorisini ogrenirsin vs.

14 yasinda birisi icin bence yanlis yonelim. Yapay zeka yazayim, isletim sistemi kodlayayim, hacker olayim , anti virus yazayim, virus yapayim vs tarzi seylere ozendiginizin farkindayim ama erken henuz bunlar icin.

Ozellikle siber guvenlik uzmani bir insan icin konusuyorum, ya korudugu sisteme dair guvenlik acigi olusturabilecek cogu seyi biliyordur ya da hicbir sey bilmiyordur. %70 bilgi sahibi bir guvenlikci ile %0 siber guvenlik bilgisine sahip manav ayni degerde, cunku ikisi de bir ise yaramaz.

Geri
Yukarı