Siber güvenlik yanında hangi alanda devam edilmeli?

atheon

Centipat
Merhabalar. Üniversitede yazılım hayatıma C++ ile başlayıp Python ve siber güvenlik alanında devam etmekteyim. Siber güvenlik alanının yanına hangi alanda devam etmem konusunda tereddütte kaldım. Şimdiden bir yol planı çizmem gerekiyor. Aklımdan geçen back-end web development oldu ancak piyasada oldukça fazla kişinin bu alanda meşgalesi olduğunu fark ettim ve back-end öğrenmem için front-end de öğrenmem gerektiğini fark ettim. Bu biraz fazlaca uzadı. Bundan dolayı farklı alanları araştırma girişiminde bulundum ama çıkmazda kaldım. Sizce geleceği de düşünürek (güncellik, maaş ve iş garantisi gibi) hangi alandan devam etmeliyim? iOS geliştirme, Android geliştirme, oyun yapımı, web geliştirme? Kullanacağım dilleri ve izleyeceğim yolları da açıklayarak belirtirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

Bence ilk olarak siber güvenliğin hangi alanında yoğunlaştığınızı belirtirseniz yardımcı olmak daha kolay olur. Mesela siz siber güvenlikte web güvenliği alanında yoğunlaştıysanız eğer sizin için web alanı çok daha doğru bir seçim olacaktır ya da siber güvenlikte uygulama güvenliği alanında ilgiliyseniz o zaman mobil programlama önermek daha mantıklı olabilir.

Ayrıca çok fazla kişinin backend ile uğraşmasının sebebi çok fazla iş açığı olmasıdır ve backend ile ilgilenen kişi frontend bilmek zorunda değildir. Bu kısımda sanırım biraz kafanız karışmış.

Son olarak ikinci alanı da yazılım tarafından seçmek zorunda değilsiniz. Örneğin blockchain, kripto para, SEO ya da tasarım alanlarına da yönelebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı