Siber suçlular nasıl yakalanıyor?

Öncelikle Vpn/Tor Kullanıyorum kimse beni bulamaz diyorsanız
"Berat RedFlag'ın; Dolar yükselsede satsakta kar etsek,, Çook beklersiniz" repliği aklınıza gelsin .

Misal Instagram'dan birisi birisini tokatladı
Tokatlanan kişi savcılığa konuşmaları vs. deliller ile başvurdu .

Siber Suçlar İnstagram INC. yeni adıyla Meta Şirketine bir E-Posta yolluyor .
Polis: Merhaba X Tarihinde "enesbatur" nickli hesaba erişen kullanıcının Log Bilgileri Nelerdir ? Hangi e-posta ile erişti bu hesaba ?

İnstagram Geri Dönüş Sağlıyor
İnstagram: Merhaba X Tarihinde "enesbatur" hesabına 215.24.64.53 ip adresinden girilmiştir ayrıca hesaba kayıtlı e-posta adreside "[email protected]" dır.

VPN KULLANSANIZ BİLE
Polis bunun bir VPN ip'si olduğunu , hangi şirkete bağlı olduğunu tespit eder ve VPN Şirketine sorar ;
Polis: Merhaba sallamavpn sitesi, üyelerinizden kime 215.24.64.53 ip'sini verdin. Bu vpn'e 31 Şubat günü hangi ip ile bağlanıldı?

Beleş VPN Siteniz Sizi Sattı
Beleş VPN sitesi: [email protected] adresi ile üye olmuş vatandaş, 31 şubat günü 253.247.55.96 nolu adres ile bağlanmıştır.

Polis Gerekli Delilleri Neredeyse Topladı
Polis gider bakar, 253.247.55.96 adresi otuzbir internet hizmetleri a.ş.'ye ait bir adrestir, gider oraya sorar.

Kullandığınız Servis Sağlayıcınızı Polis Tespit Etti ve Sordu;
Polis: sevgili otuzbir net, 253.247.55.96 nolu adres ile, 31 Şubatta kim bağlandı?

Ve Mutlu Son
otuzbir net: İsim:Cem , Soyisim: Türkmen, Telefon: 05051234567, Ana Adı: Halime, Baba Adı: Ahmet, TC Kimlik numarası: 71643695472
(Bilgiler Gerçeği Yansıtmıyor, sallamadır.)

Bu bilgiler mail adresi yolundan da bulunabilirdi tabii.

Not: Tüm Bilgiler örneğe dayalı sallamadır.

Son düzenleme:
Bu yüzden eğer böyle bir işe kalışmayı düşünüyorsanız en azından daha uzun süre yakalanmadan yaşamayı planlıyor iseniz sizi takip edebilecek kameraların az olduğu toplu internet kullanım alanlarını tercih etmeliyiz ve ayrıyeten USB içinde bir işletim sistemi işinize yarar tabii bu çok ilkel ve bulunması olası bir yöntem.

Twitter'dan çok fazla siyasi içerik paylaşınca bu şekilde buluyorlar.

Onun dışında Avrupa ve Amerika'da ciddi sayılacak siber suçları TR'de yaptığınız zaman maalesef bu kadar ilgi verilip suçlu bulunma oranı çok düşük.

"Bulunamamanın tek yolu; nasıl gizleneceğinizi kendinizin tasarlaması ve uygulamasıdır. Aksi halde sizi gizleyen herkes yerinizi söyler." derdi bir arkadaşım. :)

Sitede korsan oyun veya korsan oyun sitesi tavsiyesi yasak fakat siber suç ve siber suç işleme ve yakalanmama tavsiyesi vermek yasak değil mi? (yorumu bu yazıya cevap verenlere diyorum yazının sahibine değil)

Geri
Yukarı