Sıfır akustik gitarın tellerinin yüksek olması normal mi?

clkhkn33

Hectopat
Merhaba. Bugün yeni bir akustik gitar aldım. İlk defa sıfır gitar aldım o yüzden soruyorum. Gitarın sapına baktığımda ilk iki perde iç bükey olarak gözüküyor ve teller de haliyle yüksek kalıyor. Bare basarken hiç bu kadar zorlanmamıştım. Sıfır akustik gitarları hep böyle ilk iki perdesi iç bükey olarak mı satıyorlar. Bu işin normalinin dümdüz değil de ilk iki perdesinin iç bükey olarak kalması idealdir diye duymuşluğum var. Sorum tam olarak şu: Sıfır gitarların sapını dümdüz olarak mı satıyorlar yoksa böyle hafif iç bükey mi?

Hayır gitar sapı düz olmaz. Ya iç, ya da dış bükey olarak ayarlanır. Ancak o ayarın ucu kaçmışsa teller çok yokarıda kalır ve bare basarken, çalarken ellerinizi zorlar.

Bir diğer husus da; gitara normalden kalın tel takılmış olabilir. Bu durumda teller ve sap gerginlikten dolayı yukarı kalkacaktır.

Sapın detaylı resimlerini paylaşırsan sorunun ne olduğunu daha net söyleyebilirim.

Hocam alyan anahtari ile milim milim cevirerek hallettim. Gitar Valler ag240-eq. Bu gitara max kac numara tel takilabilir hocam? Gitarin buyuk bir kasasi var ince kasa falan değil. Sap gül agacindan. Saglam bir gitara benziyor. 11 numara teli rahat kaldirabilir. 12 numara tel hic gormedim. Saticiya sordugumda 10 numara tel oldugunu soyledi ama bence 10 değil mi teli baya sağlam duruyor.

Bu arada tel yüksekliği 0.5cm idi şu an 0.37 falan muhtemelen gözle görülür bicimde düzelttim. Youtube'da birkaç kişi gitarın sapinin dümdüz olmasi gerektiğini söylüyor. Hatta biri de gitardersi kanalindaki hoca. O yüzden merak ettim acaba sıfır gitarlarda sırf sesi gür ciksin da musteri beğensin diye tel yukseltmek icin böyle ilk 2-3 perdeyi ic bukey mi yapiyorlar diye. Önceki gitarim ibanez aeg10e idi onu ikinci el almıştım o da aynı şekilde ic bukeydi sanki hep böyle satiyorlar gibi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı