Rehber Sıfır gün açıklarından nasıl korunuruz?

İlk önce sıfır gün açığı yani "0day" anlatmam lazım. 0day bir yazılımda, işletim sisteminde veya firmwarelarda ortaya çıkan; bulanı dışında kimse tarafından bilinmeyen ve en tehlikeli açıktır.​

Yok iOS, MacOS ve Linux/BSD en güvenilir işletim sistemi diye bir şey yok.
Hepsini açıklayacağım.

Pegasus nedir bilmeyeniniz yoktur diye düşünüyorum. Pegasus, NSO Grup tarafından geliştirilen bir zararlı yazılım. Bu zararlı yazılım tek başına hiçbir işe yaramıyor. Neden mi?
Kimse "al bu dosyayı aç vb. veya şu APK'yı indir" diyene güvenmez. Bu da gizli operasyonların asıl olayı değildir. Böyle siber silahlar ortalıkta dolaşmaz. Bu zararlı yazılımın sisteme fark ettirmeden girmesi lazım ama nasıl? Hani bir şey indirmeyince veya açmayınca virüs bulaşmıyordu? Yanlış. 0click denen olay karşımıza çıkıyor. 0click kurbanın hiç bir eyleme girmeden saldırıya mağruz kaldığı durumdur. Her şey otomatik ilerler ve başarılı bir şekilde kurbanın pc/telefon ele geçirilmiş olur.
Pegasus'u kapatıyorum biraz da olsa bilgi edinmiş olursunuz diye düşünüyorum.

Not: Hepsi kritik düzeyde açıklar değildir. Tüm açıklar bunlardır diye bir şey de demiyorum. Sadece bilinen açıklar. Belki de onlarca 0day kullanılıyor?A-acaba?​

Evet şimdi 2022'de çıkan exploitlere bakıyoruz.​

Linux:​

Çok güvenilir sandığınız iOS:​

OS X:​

En az açık bulunan FreeBSD:​

Windows içler acısı:​

Not: Hala çok bilinen açıklar var ama hala kapatamıyor Microsoft.

Android:​

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjpj7ONhJv5AhXmVPEDHcQUA6IQFnoECAcQAQ&url=https://www.cvedetails.com/vulnerability-list/vendor_id-1224/product_id-19997/Google-Android.html&usg=AOvVaw1vYXRrtkLtP1h1E1W_EZqB

Bunlar işletim sistemlerinin açıklarıydı sadece. Programlara geliyoruz.

Whatsapp CVE-2019-3568:​

Ses dosyasına virüs yüklenmiyor öyle bir şey yok. Tam detayına ulaşmak isterseniz buyrun link: The NSO WhatsApp Vulnerability - This is How It Happened - Check Point Research

Chrome CVE-2020-6572:​

Saldırganın istediği komutu çalıştırmasına olanak sağlıyor.

Daha bir çok program açığı var ama hepsini yazamam istediğiniz program adı ve "vulnerability" yazın Google'a çıkan sonuçlara şaşıracaksınız.

Şimdi ise nasıl korunuruza geliyorum.

Herkese telefon numaranızı vermeyin. Güncel işletim sistemi kullanın. Mümkünse açık kaynak kullanın. Her linke tıklamayın tarayıcınızda açık olabilir. Ve siber güvenlik haberlerini takip edin. @Dutchman umarım bir şeyi yanlış anlatmamışımdır.

Son düzenleme:
Mümkünse açık kaynak kullanın.
Şurası hariç yanlış bilgi yok. Açık kaynak kullanımı her zaman en doğrusu olmayabilir. Güvenlik, kurumlara ve kişilerin ihtiyaçlarına göre değişeceği için, açık kaynak her senaryoda kurtarıcı yerine geçmez. Zaman zaman hedef alınan bir sistemin detaylıca incelenip haritalanması için altın tepside fırsat sunar saldırgana. O yüzden kullanacak kurumun/kişinin ihtiyaçlarına göre sistemler belirlenmeli.

Bunun haricinde genel olarak doğru, elinize sağlık.

Yeni konular

Geri
Yukarı