Sıfırdan Android oyun yapmak

coldbaron

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Şu sıralar boş vaktimin artması (işsizim) ve buna bağlı olarak "ne yapabilirim" sorusunun sık sık kafamda yankılanmasıyla an itibariyle "basit Android oyunları" yapmaya karar verdim. Tabi bu konudaki tecrübem sıfır. Yani ne kodlama bilgim var, ne de 3D modelleme bilgim. Tertemiz, bomboş bir sayfayım. Bu yüzden kendimi şu alanlarda geliştirmeye karar verdim;
  • - Unity3D öğrenmek.
  • - C veya JavaScript öğrenmek.
Unity3D konusunda net olsam da, bununla beraber C dili veya Javascript öğrenme konusunda karar veremedim. Karar verebilmem için şu maddelerde uzlaşmak gerek;

- Öğreneceğim dil, sıfırdan başlayacak biri için anlaşılabilir olmalı.
- Hakkında bolca kaynak olmalı.
- Android oyun platformu için en doğru seçim olmalı.

Sizlerden bu şartlar doğrultusunda izlemem gereken yol hakkında tavsiye ve kaynak önerisi bekliyorum. Bu arada yapmak istediğim oyunlar Temple Run, Subway Surf tarzı oyunlar.

Oyun yapımı konusunda pek bilgim olmasa da yazılım konusunda az çok bir şeyler biliyorum. Sana tavsiyem ilk olarak algoritma mantığını öğrenmen. Yazılım algoritmasını öğrendikten sonra hangi alanda ilerlemek istiyorsan o konuda araştırma yapıp başlangıç için uygun dili seçmeni öneririm. Kullanacağın programların (mesela unity 3d) hangi dilleri desteklediğini öğren o dil üzerinde kendini geliştir. C diliyle başlayıp onu öğrendikten sonra başka dil öğrenemezsin diye bir şey yok sonuçta. Biriyle başla sana göre olmadığını düşündüğün zaman farklı bir dile geçiş yaparsın ve kendini tek bir alanda sınırlama bugünkü şartlarda hayatta kalmak için tek alanda başarılı olmak yetmiyor maalesef farklı alanlarda da kendini geliştirmeye bak.

yazılım dili olarak C# veya C++ öğrenmeni tavsiye ederim. İkisi içinde çok güzel kaynaklar var. Unity için C# tavsiye ederim. Öğrenme açısından da çok zorlamıyor dil. Şuan ben de unity öğrenmeye çalışıyorum. Genelde tavsiye edilen Unity oluyor sorarsan verilecek cevap şu olur:

- Unreal Engine daha çok AA ve AAA sınıfındaki oyunlarda kullanılacak gelişmiş teknolojilere sahip ama ben daha ucuz bütçeli bir oyun yapmak istiyorum bu işe de yeni girmekteyim diyorsan Unity kullanmanı tavsiye ederim. Sebebi ise pc haricindeki platformlarda çıkarmak istiyorsan mesela mobil Unity daha kullanışlı oluyor.

Verilen cevapta platform çevirmelerde kullanışlı olduğunu söylense de deneme yapacak şansım olamadı maalesef :) şu sıralar öğrenmekte olduğum Text101 adlı konu udemy'de bulunan ben tristem ve rick davitson anlatıyor ve C# içinse pusula yayın evinde bulunan kitaba bakmanı tavsiye ederim bende 6.0 versiyonu bulunmakta oldukça güzel anlatımı var. bakmak istersen link olarak yazdım.

Son düzenleme:
Bende şu sıralar işsizim ve kendimi oyun geliştirme ve genel olarak yazılım üstüne eğitmeye çalışıyorum. Okulda C++ bilgim biraz vardı, ancak unutmuştum. Bir taraftan C++ öğreniyorum. Hem uygulamalar için hem de ilerde Unreal Engine 4 motoruna geçersem hiç bilmiyor olmayayım diye. Buğrahan zaten söyleneceği söylemiş. Unity zaten benim bildiğim bir tek C# destekliyor ve yeni başlayanlara en çok tercih edilen Unity. Udemy'de Jankat Gürbüz hocanın çok güzel bir https://www.udemy.com/share/100kLMBEcSeF5URXo=/ eğitimi var. Şu an bende burdan dinliyorum. Çok şey katıyor. Şunu da söyleyeyim. Aslında bütün diller temelde birbirine benziyor. Bir dil üzerinde bir şeyler kavradıktan sonra, diğerlerine şöyle bir göz ucuyla baktığında daha kolay anladığını görüyorsun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı