Sıfırdan oyun yapmak için kodlama öğrenmek

chaoo

Hectopat
Makaleler
7
Arkadaşlar merhaba, benim amacım kodlama öğrenip Basic bir Steam için oyun çıkarmak. Fakat kodlamaya dair hiçbir şey bilmiyorum sıfırdan kurs alıp öğrenmeye başlasam orta seviyede bir oyun çıkaracak kadar öğrenmem kaç ayımı ya da kaç yılımı alır?

Her şeyden önce iyi ve basit bir oyun fikrin olmalı. Hiç basit olduğu sanmıyorum.

Hocam 2D bir oyun çıkarmayı düşünüyorum Minecraft tarzı hayatta kalma oyunu.
Orta seviyeden kastın ne? Örnek bir oyun ver bize. Sıfırdan Tetris yapacak seviyeye gelmen 1 ay alır muhtemelen. Günde 3-4 saat tam verim çalışırsan.

Gerçekten aklınızdaki şey iyiyse ortaya çıkarmanız için bir 3-4 sene çalışmanız lazım diye düşünüyorum. (Oyunun yapım süreci dahil değil.)

Bence öğrenip oyunu satışa çıkaracak seviyeye getirmen nereden baksan 1-2 yılı bulur tabi bunu tam randımanlı iş olarak yapmazsan. İş sende bitiyor eninde sonunda gerçi.

Lisedeysen hedefin iyi bir üniversite kazanmak olsun, bilgisayar mühendisliği bölümünü okurken zaten tonla oyundur, arayüzdür, ıvıdır zıvırdır yaptırırlar.

Bence öğrenip oyunu satışa çıkaracak seviyeye getirmen nereden baksan 1-2 yılı bulur tabii bunu tam randımanlı iş olarak yapmazsan. İş sende bitiyor eninde sonunda gerçi.

Lisedeysen hedefin iyi bir üniversite kazanmak olsun, bilgisayar mühendisliği bölümünü okurken zaten tonla oyundur, arayüzdür, ıvıdır zıvırdır yaptırırlar.

Aynı zamanda Photoshop'da orta seviye bir tasarımcıyım oyunun karakter modellerini vs yapabilirim yani ekstra bir kişiyle yapmak pek istemiyorum hocam.
Bence öğrenip oyunu satışa çıkaracak seviyeye getirmen nereden baksan 1-2 yılı bulur tabii bunu tam randımanlı iş olarak yapmazsan. İş sende bitiyor eninde sonunda gerçi.

Aceleci olursam skidleyebilirim daha hızlı çıkartmak için :D

Kodlama bilmeden oyun yapabileceğin, fikirlerinin oyun olarak nasıl gözükeceğini görebileceğin bazı uygulamalar var. Bu uygulamalardan birisi de Core editor. Hem binlerce anlık oyuncusu var, hem de binlerce asset var. Oyun fikrini yaptın, oyunculara sundun ve beğenildi ve aylık oynanıyor. Bu sefer de ücret ödemesi var. Bence başlangıç için mükemmel.
Ekstra program kullanmadan başlayacağım diyorsan, Unity en iyisi. BTK Akademi'nin vermiş olduğu başlangıç kursları var. T.C. Ne ait bir kurum, kurs bitiminde sınava giriyorsun ve diploma gibi bir şey alıyorsun. Ben zamanında bitirmiştim kursu, fena değil.
Unity hakkında da yine aynı şekilde sonsuz bilgi kaynağı var internette. Kod öğrenmenin en zevkli hali, yazdığın kodun gerçeğe dönüştüğünde nasıl göründüğünü, gördüğün zaman.
Her gün düzenli çalışıp, meraklı araştırmalar yaparsan ilk yıl içerisinde orta hale geleceğini düşünüyorum.

En basit şeyde bile oluşan küçücük bugları bulmanın günler aldığı ve kafayı yemeye ramak kaldığın zamanlar da olacak.

En basit şeyde bile oluşan küçücük bugları bulmanın günler aldığı ve kafayı yemeye ramak kaldığın zamanlar da olacak.

Evet hocam oyun yapmanın kolay olmadığını biliyorum ama azimliyim bakalım buglar çıksa bile vazgeçmeyi düşünmüyorum açıkçası YouTube'dada uzun kurslar var bedava onlardanda izleyebilirim Udemy'den de kurs alabilirim.
Minecraft 2D mi?

Hocam Minecraft tarzı bir oyun yapmayı düşünüyorum dedim Minecraft 2D bir oyun demedim ki :D Stardew Valley tarzı bir kamera açılı oyunda yapabilirim şu an aklımdakiler bunlar.

Geri
Yukarı