Sıfırdan Japonca öğrenmek kolay mı?

• Konuyu başlatan Lyc
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 4B

Lyc

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba sıfırdan Japonca öğreneceğim, çok zor olur mu? İnternette Türklerin öğrenmesi daha kolay diye yazıyor, doğru mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiragana ve Katakana öğrenmeniz için birkaç hafta yeterli ama Kanji öğrenmek yıllarınızı alacaktır. Uzun süre boyunca disiplinli bir şekilde çalışma gerektiriyor, yoksa hızla unutulabilen bir dil. Bizim öğrenmemiz daha kolay muhabbeti de aynı dil ailesinden çıkma dillere sahip olmamızdan ötürü. İkisi de sondan eklemeli. Cümle yapılarımız çok benzer ama bu çabucak öğrenilebilen bir dil olduğu anlamına gelmiyor.

Vallaha onu eğer dil sondan eklemeli ise söylüyorlar. Rusça için de aynısını diyorlar ama Rusça B1 seviyesine gelene kadar 2 kere İngilizce öğrenirdim. Türkler için kolay olması dili kolay öğrenmeni sağlamaz. Yabancılara göre biraz daha fazla düşünmeden konuşursun. Yani Türkler için kolaymış vs. diye dil öğrenilmez.

Hiragana ve Katakana öğrenmeniz için birkaç hafta yeterli ama Kanji öğrenmek yıllarınızı alacaktır. Uzun süre boyunca disiplinli bir şekilde çalışma gerektiriyor, yoksa hızla unutulabilen bir dil. Bizim öğrenmemiz daha kolay muhabbeti de aynı dil ailesinden çıkma dillere sahip olmamızdan ötürü. İkisi de sondan eklemeli. Cümle yapılarımız çok benzer ama bu çabucak öğrenilebilen bir dil olduğu anlamına gelmiyor.
Aynen ben de bunu diyordum arkadaşın yorumunu görmemiştim.

Merhaba sıfırdan Japonca öğreneceğim, çok zor olur mu? İnternette Türklerin öğrenmesi daha kolay diye yazıyor, doğru mu?
Merhaba. Amaç konuşmak ve dinlemekse kolay; okumaksa zor, çok zor…

Aynı dil ailesinden (tartışmalı aslında ama bence aynı dil ailesinden, yoksa bu kadar benzer olmazdı her halde.) olması anlamamızı kolaylaştırıyor ama kanji, olayı zorlaştırıyor cidden.
Mesela bizdeki gibi özne, nesne, yüklem; başa, ortaya, sona gelebiliyor ve tüm bu cümleler doğru oluyor (Ali elma yer / Ali yer elma / Yer Ali elma.). Veya bizdeki gibi soru eki “mi” benzeri bir ekleri var.

Zor. Temel seviyenin sınavına gireceğim ama kolay diyen olursa yalan söylemiş olur. Yazım sistemi ayrı, fiillerin çekimi ayrı, günlük konuşmanın çekimleri bile ayrı. Yeminle 2 ayda 50 yıl yaşlandım. Daha önceden kursa gitmiş, yaklaşık 2000 bölüm anime izlemiş ve temeli iyi olan biri olarak söylüyorum bunu. Çok yoruyor. Özellikle de yazım. Ama benim gibi hem söveyim hem seveyim diyorsan devam et.

Sıfırdan derken, Samuray varsa dedelerden oradan başlayabilirsin. Şaka bir yana Japonca öğrenmek de diğer dillerden çok farklı değil. Bazı insanların beyin plastisiseleri dil öğrenmeye daha yatkın, o yüzden birden fazla farklı dili daha rahat öğrenebiliyorlar.

Ülkemizde bir Japon firmasında çalışan Japon dili edebiyatı bitirip Tokyoda 1 yıl yaşamış arkadaşım var, telefona zahmetsizce kendisini "Japon" diye kaydettim. Bir de arkadaşımın ablası var, o da aynı şekilde Japon dili edebiyatı mezunu, ikisininde kafasını kaşıyacak vakti yok. Ancak Kanji'de bir ihtiyacım olduğunda Japon'a yazıyorum, Kanji cevaplıyor sağolsun. Elle yazmaya alışması uzun sürmüş mesela onun için, soldan sağa değil de dikey ve sağdan sola klasik eğitimi alırken.

Hocam ya Arapça öğreniceğim ya da Japonca Japonca daha basit geldi arapçadan.

Hocam ya Arapça öğreniceğim ya da Japonca Japonca daha basit geldi arapçadan.
Sevmediğin şeyi öğrenmen 10 kat daha zor olur. Hepimiz zor diyoruz ama diğer dillere nazaran daha zor, imkansız değil elbette. Sadece Japonca öğrenirken başın biraz daha fazla ağrır. Arapça severek öğrenirim diyorsan ona yönel, hiç bakma Japoncaya. Fakat Japonca daha hoş geliyorsa da vakit kaybetmeden başla alıştırmalara. Benim ikisinde de temelim var. Arapça çok daha kolay bir dil ve bulunduğumuz coğrafyada daha avantajlı bir konumda.

Geri
Yukarı