Sıfırdan kodlama öğrenmeye nasıl başlanır?

tytaNNN

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, 14 yaşındayım 9. sınıfa gidiyorum. TEOG'dan sonra rahatlayacağım dedim ki lise sandığım kadar rahat değilmiş. Bilgisayar mühendisi olmak hedefim olduğu için fen lisesini tercih ettim. 495 puan alarak girdiğim fen lisesinde bilgisayar öğretmeni yok. Gerçekten şaka gibi. Lisede hedefime doğru ilerlerim derken baktım ki koskoca okulda bilgisayar öğretmeni ve bilgisayar laboratuvarı yok. Bir matematik hocası kodlama hakkında bildiklerini anlatıyor fakat yeterli olacağını düşünmüyorum. Anlayacağınız üzere daha çocuk sayılırım ve kodlama yapabilmeyi öğrenmek istiyorum. Fakat bu işe nasıl başlayacağım hakkında hiçbir fikrim yok. Birkaç şey araştırdım, 2 - 3 tane kodlama kursu (aşağıda link bulunur) buldum. Bunlara para vermeli miyim? Yoksa farklı bir yoldan mı başlamalıyım? Bilginiz var ise yardımcı olursanız sevinirim. Biraz uzun yazdım kusura bakmayın.

Python ile Programlama: Sıfırdan İleri Seviyeye Python 3

Android O Mobil Uygulama Kursu: Kotlin & Java - Udemy

İlk önce platform belirle ve belirlemiş olduğun platform'da hangi diller kullanılıyor, neler yapılabilir gibi araştırmalar yap. Örneğin mobil kısmına bakalım, Native ve Hybrid olarak ikiye ayrılıyor. Native Android veya İOS'un kendi yerel dilleriyle yazılan uygulamalardır. Android için Java veya Kotlin İOS için Objective-C veya Swift bilmen gerekiyor. Hybrid olarakta birçok seçenek var, mesela hali hazırda web geliştiricisi olanlar JavaScript ve onun kütüphanelerini kullanarak İOS ve Androide tek seferde uygulama çıkarabiliyorlar. Yani İOS için Swift Android için Kotlin yazmaya gerek kalmıyor buda zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. Gerçeği söylemek gerekirse hybrid uygulamalara sıcak bakmıyorum nedeni ise performans konusunda çok problemliler. Daha önce C# ile geliştirme yaptıysan microsoftun visual studio gibi bir ide ile desteklediği Xamarin'de kullanılabilir. Native performansına çok yakın seviyede İOS ve Android'e uygulama çıkarabiliyorsunuz.

İlk önce platform belirle ve belirlemiş olduğun platform'da hangi diller kullanılıyor, neler yapılabilir gibi araştırmalar yap. Örneğin mobil kısmına bakalım, Native ve Hybrid olarak ikiye ayrılıyor. Native Android veya İOS'un kendi yerel dilleriyle yazılan uygulamalardır. Android için Java veya Kotlin İOS için Objective-C veya Swift bilmen gerekiyor. Hybrid olarakta birçok seçenek var, mesela hali hazırda web geliştiricisi olanlar JavaScript ve onun kütüphanelerini kullanarak İOS ve Androide tek seferde uygulama çıkarabiliyorlar. Yani İOS için Swift Android için Kotlin yazmaya gerek kalmıyor buda zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. Gerçeği söylemek gerekirse hybrid uygulamalara sıcak bakmıyorum nedeni ise performans konusunda çok problemliler. Daha önce C# ile geliştirme yaptıysan microsoftun visual studio gibi bir ide ile desteklediği Xamarin'de kullanılabilir. Native performansına çok yakın seviyede İOS ve Android'e uygulama çıkarabiliyorsunuz.
Hocam, arkadaşın kafası karışacak :).

Kodlama öğrenmek için para vermene gerek yok. Bir kaç dil öğrendikten sonra dillerin birbirine benzediğini göreceksin. Youtube'da çeşitli eğitim videoları mevcut. Programlamaya Python ile başlayabilirsin internette çeşitli kaynaklardan Python'u öğrenebilirsin.

Biraz kafam karıştı ancak anladığım kadarıyla sadece Android için sadece IOS için ve her ikisi için farklı diller var. Biri için olanlar Native, ikisi için olanlar Hybrid. Hangisini öğrenmem doğru olur onu bilmiyorum. Bu arada daha önce C# veya başka bir dil ile geliştirme yapmadım neredeyse sıfırım. Sıfırdan neler yapabilirim onu merak ediyorum.
Python'ı öğrendikten sonra diğerlerini çok rahat öğrenirsin diyorlar. Bu ne kadar doğru? Bir de bu programlama dillerini öğrenmek için ingilizcemin üst seviye olması mı gerekiyor?

Biraz kafam karıştı ancak anladığım kadarıyla sadece Android için sadece IOS için ve her ikisi için farklı diller var. Biri için olanlar Native, ikisi için olanlar Hybrid. Hangisini öğrenmem doğru olur onu bilmiyorum. Bu arada daha önce C# veya başka bir dil ile geliştirme yapmadım neredeyse sıfırım. Sıfırdan neler yapabilirim onu merak ediyorum.

Python'ı öğrendikten sonra diğerlerini çok rahat öğrenirsin diyorlar. Bu ne kadar doğru? Bir de bu programlama dillerini öğrenmek için ingilizcemin üst seviye olması mı gerekiyor?
Java veya Swift ilk başta çok ağır gelebilir python ile başlamakta fayda var.

Pyhton'u öğrendikten sonra diğerlerini çok rahat öğrenirsin diyorlar. Bu ne kadar doğru? Bir de bu programlama dillerini öğrenmek için ingilizcemin üst seviye olması mı gerekiyor?
Dediğim gibi diller birbirine benzediği için birisini öğrendiğinizde, mantığını anladığınız için, diğerlerini öğrenmek daha kolay oluyor. İngilizce kaynaklardan öğrenmeye çalışmıyorsan üst düzey İngilizcen olmasına gerek yok. Aslında İngilizce kaynaklardan öğrenmeye çalışıyorsan da üst düzey İngilizcen olmasına gerek yok.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı