Sıfırdan programcılık öğrenme nereden başlanmalı?

• Konuyu başlatan Kevin Mitnick
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 32
  • Görüntüleme 10B
Dreamspark üye olup visual studio indirip c++ kullanabilirsin. Ben dev c++ kullanmıyorum ama internette o hatanın çözümü vardır. e-Kampüs Eğitimleri | Çizgi TAGEM Buradaki c++ videoları ingilizce videolardan bile daha iyi. Örneğin dizileri seçtiğinizde 8 video var. 100+, ortalama 30 dakikadan oluşan c++ dersi. İngilizceyi yapay zekada kullanın derim.

Bende buradan ögrendim, anlatımı çok iyi, ufak detaya kadar anlatıyor.

Merhabalar hocam, belki site vermek kurallara aykırı, fakat ben nasıl bir yol çizdim ve şu an nasıl kolaylıkla öğreniyorum onu anlatmak istiyorum. Umarım sana yardımcı olur. İlk önce isteğin olacak. Bunları yaparken ne yapacağını düşüneceksin. İstemeden hiçbir şey yapamazsın. Ben ilk önce web programlama dilleri öğrenmeye kalkıştım. jQuery çıkınca HTML & CSS'de bıraktım. İlk önce araştıracaksın. "Bu dili tamamen öğrenebilmem için ne yapmalıyım ?", "Yarıda kalırsam ne olur?"... Böyle. Benim yaptığım saçmalıkları yapma, zaman kazan. Yapamayınca 6 ay sonra Python'a kalkıştım. Python, Türkiye'de kaynağı en büyük olan dil. "istihza.com" bu çok yardımcı oluyor. Facebook gibi paylaşım sitelerine fazla girme. Gireceksen Python Türkiye diye bir grup var. Çok yardımcı oluyor kendileri. Bana çok yardımcı oldular. Ama sonra çok fazla ilerledim Python'da, sonra 2.6'yı öğrendiğimi öğrenince soğudum. Yapacak bir şey yok. Bu konuyu fazla deşmeyeceksin. Şimdi ise C#'ı öğreniyorum Unity oyun motoru için. Visual Studio'da Form'da çalışıyorum bu arada. Böyle işte. Benim yaptığım yanlışları yapma. Öğrenmek istediğin dili iyice araştır sonra öğrenmeye başla. Bu arada arkadaşlar bana da yardımcı olabilir mi ? C#'ı Unity'de kullanmak istiyorum, Visual Studio'da Form'da çalışmamda sorun olur mu ?

Unity ile ilgili birşey bilmiyorum :) Araştırmak çok önemli. Neyin ne olduğunun, neden bu kodu yazdığımız veya neden yazmamız gerektiğini anlamamızı sağlıyor. Arkadaş baya karışık gitmiş :)
O diller programlama dilleri değil işaretleme dili. Programlamıyorsun işaretliyorsun ve programlama ile pek ilgisi yok. Elektronik, donanım yazılım ilişkisi, 2'lik 8'lik kodlama, makine dili. Bunlar öğrenilmeli, temel donanım öğrenilmeli. Nesilleriyle dillerin amacı öğrenilmeli. Daha sonra rahat rahat gidersin, hiç zorlanmazsın. Bunları atlamamak gerek.

Unity ile ilgili birşey bilmiyorum :) Araştırmak çok önemli. Neyin ne olduğunun, neden bu kodu yazdığımız veya neden yazmamız gerektiğini anlamamızı sağlıyor. Arkadaş baya karışık gitmiş :)
O diller programlama dilleri değil işaretleme dili. Programlamıyorsun işaretliyorsun ve programlama ile pek ilgisi yok. Elektronik, donanım yazılım ilişkisi, 2'lik 8'lik kodlama, makine dili. Bunlar öğrenilmeli, temel donanım öğrenilmeli. Nesilleriyle dillerin amacı öğrenilmeli. Daha sonra rahat rahat gidersin, hiç zorlanmazsın. Bunları atlamamak gerek.
Hocam siz bana çok bilgili biri gibi gözüktünüz, ne yapmamı önerirsiniz peki ? Çok teşekkür ederim yorumunuz için bu arada.

Arkadaşlar konuyu yukarıda tuttuğunuz için ayrıca teşekkür ederim. @I3eyaz Dostum Çizgi'nin videolarını izlemeye başladım C# ve C++ arasındayım çevremde C# öğrenmeye başlayan arkadaşlar var yeni bir unity projesi için bende aralarına mı katılsam form application üzerinde mi çalışsam diye düşünüyorum herkes gözümü C++'ta da gönlüm var bir yandan. C# Biraz daha ağır basıyor gibi. Ama Çizgi'nin videolarında anlatan arkadaşlar çok güzel anlatıyor.

Arkadaşlar konuyu yukarıda tuttuğunuz için ayrıca teşekkür ederim. @I3eyaz Dostum Çizgi'nin videolarını izlemeye başladım C# ve C++ arasındayım çevremde C# öğrenmeye başlayan arkadaşlar var yeni bir unity projesi için bende aralarına mı katılsam form application üzerinde mi çalışsam diye düşünüyorum herkes gözümü C++'ta da gönlüm var bir yandan. C# Biraz daha ağır basıyor gibi. Ama Çizgi'nin videolarında anlatan arkadaşlar çok güzel anlatıyor.
Hocam çok şanslısın. Keşke benimde öyle arkadaşlarım olsa. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Biriniz anlamaz diğerine anlatır. Tavsiyem katılmandır. C#'ı öğrendikten sonra zaten asıl olayı kavrarsın. Sonra Çizgi'nin videolarını seyredip C++'ı öğrenir, bitirirsin.

Murat Yücedağ Murat hocanın algoritma dersleri. Meb 10.sınıf programlama temelleri kitabını pdf olarak indirip flow chart programı ile algoritmayı bu program ile öğrenebilirsiniz.

@Ceroder Sağolun ama çok bildiğimden değil bende bu yollardan geçiyorum. Yazılım, bilgisayar, elektronik mühendisi abilere bende bu soruları sordum. Bayağı yardımları dokundu.
Öncelikle yaş, ileride hangi mesleği istediğiniz, ne programlamayı, hangi projeleri yapmak istediğinizi yazın bende ona göre abilerin bana verdiği tavsiyeleri size aktarayım. 5 6 ay önce bende birşey bilmiyordum.

@Silinen üye Hobi olarak yapacaksan kesinlikle arkadaşlarınla ilerle. Ama çok fark olacağını sanmıyorum. C#'da başlayabilirsiniz. Ben c#'ta wpf'yi tutuyorum. Daha kullanışlı, güncel. Tasarımı windows formdan kat kat daha iyi ve yeni windows uygulamalarını microsoft wpf ile yapıyor. Ama unity işinden hiç anlamıyorum. Zaten c# ile c++ çok fark yok.
Murat Yücedağ Murat abinin windows form dersleri baya iyidir. Çizgi tagemde c# dersleri nasıl bilmiyorum ama oda iyidir. Hangisini seçersen ondan başlarsın.

@Ceroder Facebook gruplarında proje arkadaşları bulabilirsin. Kendi alanına göre arkadaş bulursun ve skype, tw üzerinden ortak proje yaparsın. Hatta beraber yaparız. 2 3 ay sonra ama.

Facebook gruplarında anlamadığınız yeri yazılım grubunda yazdığınızda tw ile bağlanıp anlatmak isteyen arkadaşlarda var. İleri konularda buna ihtiyacınız olabilir.

Murat Yücedağ Murat hocanın algoritma dersleri. Meb 10.sınıf programlama temelleri kitabını pdf olarak indirip flow chart programı ile algoritmayı bu program ile öğrenebilirsiniz.

@Ceroder Sağolun ama çok bildiğimden değil bende bu yollardan geçiyorum. Yazılım, bilgisayar, elektronik mühendisi abilere bende bu soruları sordum. Bayağı yardımları dokundu.
Öncelikle yaş, ileride hangi mesleği istediğiniz, ne programlamayı, hangi projeleri yapmak istediğinizi yazın bende ona göre abilerin bana verdiği tavsiyeleri size aktarayım. 5 6 ay önce bende birşey bilmiyordum.

@Silinen üye Hobi olarak yapacaksan kesinlikle arkadaşlarınla ilerle. Ama çok fark olacağını sanmıyorum. C#'da başlayabilirsiniz. Ben c#'ta wpf'yi tutuyorum. Daha kullanışlı, güncel. Tasarımı windows formdan kat kat daha iyi ve yeni windows uygulamalarını microsoft wpf ile yapıyor. Ama unity işinden hiç anlamıyorum. Zaten c# ile c++ çok fark yok.
Murat Yücedağ Murat abinin windows form dersleri baya iyidir. Çizgi tagemde c# dersleri nasıl bilmiyorum ama oda iyidir. Hangisini seçersen ondan başlarsın.

@Ceroder Facebook gruplarında proje arkadaşları bulabilirsin. Kendi alanına göre arkadaş bulursun ve skype, tw üzerinden ortak proje yaparsın. Hatta beraber yaparız. 2 3 ay sonra ama.

Facebook gruplarında anlamadığınız yeri yazılım grubunda yazdığınızda tw ile bağlanıp anlatmak isteyen arkadaşlarda var. İleri konularda buna ihtiyacınız olabilir.

Hocam gelecekte işim için öğrenmek istiyorum. Evet, hayalim birazcık çocukça, fakat bu benim çocukluk hayalim. Oyun tasarımcısı olmayı istiyorum. Ve Türkiye'de hiçbir kaynak yok bu konuda. O yüzden İngilizce kaynaklardan yardım alıyorum. Tam olarak çevirisini bilemeyeceğim şu anda, fakat kaba taslak bir çeviri olur ise, dal olarak oyunun savaş bölümünün tasarımcısı (Combat Designer) olmak istiyorum. Küçüklüğümden beri God of War, Street Fighter, Mortal Kombat, Devil May Cry gibi oyunları sevdim, o yüzden bu dalı çok istiyorum. Yaşım 13, fakat anlaşabildiğim arkadaş sayım çok az. Yaşıtlarımdan daha olgunum. Ayrıca bu yaşlarda yapmak istediğim meslek için harekete geçme yaşı diye düşünüyorum. Programlamak istediklerim konusunu anlayamadım ama anladığım kadarıyla, o zamana kadar neyi programlamayı düşünüyorsun diye söyleyeceksiniz. Hocam planım şu; ilk önce dili öğreneceğim. Sonra kendime blog açacağım, yapmak istediklerimi, yaptıklarımı, yaptığım projelerden ekran görüntüleri ve projelerimin fragmanları gibi (Adobe Premierre Pro'nun özelliklerini biliyorum, çok uzun zamandır araştırıyordum, öğrenmeye çalışıyordum.) şeyleri paylaşmayı planlıyorum bu blogda. Daha sonra ise 48 saatlik oyun yarışmaları, PewDiePie'ın yaptığı yarışmalara katılmayı planlıyorum... Elbette bunlar hayal. Ama bunları gerçek yapmak benim elimde. Şu an kafamda öyle patlama yaratacak bir düşünce yok. Hocam ayrıca şunu da belirtmek istiyorum ben hemen, sizce böyle bir meslekten dolayı ille de yurtdışında çalışmam gerekecek mi ? Türkiye'de sadece Crytek var. Ve Crytek benim istediğim şirket değil. Ülkeme yararım olsun istiyorum, ama elimden gelmiyor bir şey... Ayrıca İngilizce biliyorum, akıcı konuşabilecek derecede. Ek olarak Japonca biliyorum N5 seviyesinde.

Yaşın 13 gayet iyi. Hayal değil seninkiler ve önünde 5 6 sene var üniversiteye. İngilizceyide herkes biliyor ben bilmiyorum :) Japonca nedir abi ya :p Bizim okulda kız korece sıraya kopya yazıyordu. Hoca hiç şüphelenmiyor. Başarabilirsin, Yazılım Mühendisliği :: BAU - Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım mühendisliğinde istediğin eğitimide alabilirsin. Ama insan büyüdükçe iş isteği gelişiyor. Yazılım, elektronik hakkında, Türkiye'nin konumu, ekonomide bilgi sahibi olunca iş profili değişiyor.
Oyun tasarım/programcısı olabilirsin, yurt dışında çalışabilirsin ama hedef kitlesi belli. Dünya elektronik ve yazılıma dönüşüyor. Oyunun ömrü belli, ama elektronik sistemler, yazılımlar dahada gelişiyor ve hayati önem taşıyor. Türkiye'nin ileride iyi yazılım, elektronik, mekatronik, nanoteknoloji, biyoloji, bilgisayar mühendislerine ihtiyacı var. Herşey makineleşti. Bu konular hakkında araştırınca iş profilide değişiyor.
Yaşın çok iyi, herşeyi yapabilirsin.

Crysis oyununu yapan adam karadenizli Türk ve tanıdığımızın kuzeni. Almanya'da yaşıyorlarmış ve crysis'i yapan adamın babası, oğlu meraklı olduğu için ona bilgisayar almış. Daha sonra bu hale gelmiş. Yetiştiği yer almanya. Crytek'de merkezi Avrupada diye biliyorum. Fransa veya almanya galiba.

@Ceroder Sen bu işi araştırıp alan belirle. Herkesin ideali farklı. Bu iş böyle diye herkes sevecek diye birşe yok. Yazımdakileri araştır ama böyle ise bunu yapmalıyım deme.

Son düzenleme:
Durum klasik çok karşılaşılıyor. Belki biraz tekrar olacak ama evet hedef çok önemli. Haaa bide çalışmayı seveceksin bence. Çünkü bi yerden sonra hayvan gibi şii yapman gerekiyor. Ben kitap ile çalışmaya bayılırım o yüzden mesela Mehmet Kirazlı'nın Yeni Başlayanlar İçin Java kitabını almıştım. Öğrenme seviyene göre program yapmak da önemli. Azcık da yabancı dil araştırma için. Algoritma da bence öğrenirken gelişiyor. Zaten bi süre sonra "haaa bu bundan dolayı böyleymiiiş" diyosun. Yani tadını alınca sonu yok. Yapacakların hayal gücünle sınırlı. Ama birazda bu işlerle uğraşanlarla takılmak önemli, sohbetler geyikler bu iş üzerine olunca keyifli oluyor. Bir elin nesi var iki elin sesi var olayı yani. Zaman mı desem tecrübe mi desem bilemiyorum çünkü paradoks gibi biraz olay. Çünkü bunlardan birine ihtiyacın olacak gelişim için.

Yani sonuç olarak ben yazılımcının zeki, çalışkan, hedefli ve takım çalışmasına yatkın olanını severim.

Dreamspark üye olup visual studio indirip c++ kullanabilirsin. Ben dev c++ kullanmıyorum ama internette o hatanın çözümü vardır. e-Kampüs Eğitimleri | Çizgi TAGEM Buradaki c++ videoları ingilizce videolardan bile daha iyi. Örneğin dizileri seçtiğinizde 8 video var. 100+, ortalama 30 dakikadan oluşan c++ dersi. İngilizceyi yapay zekada kullanın derim.

Bende buradan ögrendim, anlatımı çok iyi, ufak detaya kadar anlatıyor.

Bunun yanında açık akademiden Microsoft - Açık Akademi görsel olarak da eğitim desteklenebilir. Adamlar gerçekten keyifli iş çıkarmış yapay zeka ile beraber takılıyorsun küçük kodlar yazmanı istiyor nasıl yapman gerektiğini anlatıyor. Konu konu ilerleyip sınav oluyorsun baya keyifli.

Eğitimlerin genel görünümüScreenshot_1.jpg

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı