Sıfırlama ve format arasındaki fark nedir?

Sıfırlama kişisel dosya/uygulamalarınızı saklama imkânı verir, temiz kuruluma kıyasla daha uzun sürebilir(temiz kurulumda kullanıcı kontrolü esnasındaki süre sayılmazsa), işlem esnasında sürücünüzde daha çok okuma/yazma yapılabilir, işlem sonrası C:\ sürücünüzde sistem dosyaları daha çok yer kaplayabilir.

Hayatımda bir kez sıfırlama yaptım işlem bitmedi bir türlü bende PC'ye reset attım açılınca sıfırlanmıştı ama bu beni tatmin etmemişti bende Acronis'le imajımı geri yüklemiştim. İmaj olmasa temiz kurulum tercihim olurdu. Sıfırlama Android'teki sıfırlama mantığıyla düşünülmüş fakat onun kadar başarılı olmadığını düşünüyorum, hata alma, uzun sürme sorunları çıkabilir. İkisi de aynı şey değil fakat sıfırlama ile USB ve disk olmadan sistemi yeni kurulmuşa yakın hale getirilmesi amaçlanmış o kesin.

Teşekkürler demek ki düşüncelerimde haklıymışım. Bir sorum daha olacaktı ben yine Android'de de fabrika ayarlarına sıfırlamayı çok kullanmıyorum. Genellikle hard reset atıyorum. Yine aynı şeyleri soracağım aralarındaki farklar nelerdir? Fabrika ayarlarının hard resete karşı ne faydası veya zararı vardır? Siz hangisini tercih ediyorsunuz?

Teşekkürler demek ki düşüncelerimde haklıymışım. Bir sorum daha olacaktı ben yine Android'de de fabrika ayarlarına sıfırlamayı çok kullanmıyorum. Genellikle hard reset atıyorum. Yine aynı şeyleri soracağım aralarındaki farklar nelerdir? Fabrika ayarlarının hard resete karşı ne faydası veya zararı vardır? Siz hangisini tercih ediyorsunuz?
"Hard reset" adından da anlaşılacağı üzere zorla yapılan reset. Direkt olarak işletim sisteminin alt katmanlarına tuş kombinasyonu ile verilen komut ile yapılır. Fabrika ayarları ise telefonun arayüzünden yapılan reset. Fabrika ayarları yaptığınız zaman çoğu telefonda bazı verileriniz halen durabilmekte. Bazı senaryolarda ise telefonunuzda çalışma aksaklığı olabilir. Bu sorunların kökten çözümü için hard reset yapılması kökten çözümdür. Ancak her zaman güvenli bir çözüm olmadığından dolayı ilk olarak fabrika ayarlarını deneyip ondan sonra hard reset yapmanız en sağlıklısı olacaktır.

Android'te telefonu sıfırla ile hard reset aslında aynı şeyler. Telefonu sıfırla dediğinde yeni aldığın haline döner. Hard resette aynı. Fakat eski Android telefonlarından bazılarında telefonu sıfırlada hafızada dosya kalırdı mesela motorola atrix. Bu cihazda hard resete girince bile hafızayı silmek için ayrı seçenek vardı. Hala var mı bilmiyorum buna benzer sistem ama sanmıyorum. Belki özel durumu olan cihazlar vardır. Yeni cihazlarda telefonu sıfırla dedikten sonra her şeyi sil onayı da alıyor ve uçuruyor ne varsa. Hard reset ismi nereden kim tarafından çıktı bilmem onun tek farkı sistem açılmaz ise tuş kombinasyonları ile girmeye olanak tanıması. Hard reset ismi aslında wipe data factory reset. *** Fabrika ayarlarına sıfırlama demişsin sen o çok farklı birşey o sadece eski tuşlu telefonlardaki gibi ayarları siler o kadar.

Hocam sorun yaratıyor. Geçen hafta yaptığım bilgisayarda Autocad hata verdi. Tecrübem var ki konuşuyorum. Hangi bilgisayara yapsam işe yaramadı. @A L X @403052 @Barışınız

Bu arada oyundaydım temiz kurulum yazmışım sıfırılama olacaktı o. Gerçi temiz kurulum adı altında ayarlar kısmında.

Yeni konular

Geri
Yukarı