Format ile sıfırlama arasındaki fark nedir?

format atıldığında bilgisayarın sürücüleri de siliniyor. ancak sıfırlama yapıldığında sürücüler aynı şekilde bilgisayarınızda kalmaya devam ediyor işinize yaradıysa çözüm olarak işaretler misiniz?

Windows ayarlarından sıfırlama yapılabilir. İşletim sistemi, kendi kendine sıfırlanır. Eğer işletim sistemi yapılandırma hatasından dolayı düzgün çalışmıyorsa önerilir. Virüs varsa, nadiren etkili değildir.

Format, sıfırlamadan daha katıdır. İşletim sistemini orjinal dosyalarla tekrar kurmak için USB belleğe yazılmış orjinal dosyaları kullanır. Eski sistemden hiç kalıntı kalmaz. Virüslere karşı etkilidir.

Format bilgisayarındaki kendi uygulamaları ve dosyalarını siler sıfırlama ise PC'yi en baştaki haline götürür.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi
Format ile Windows veya sürüm değiştirirsin, seçeceğin disk sıfırlanır. Sıfırlamada halihazırda olan Windows diskini sıfırlarsın veya dosyaları koru seçeneğini seçersin. İkisi de aynı şey, Windows diskini sıfırlıyor, tek fark USB ile ya da setup ile format atarken Windows sürümü ya da Windows değiştiriyorsun. Sıfırlama olarak aralarında herhangi bir fark yok.

Ezbere bilgiler ile dislike atmak olmuyor @Nizel G. Aynı sürüm ve aynı Windows kurulacaksa fabrika resetinin ve USB'den format atmanın işletim sistemini silme konusunda herhangi bir farkları yok, farkları olduğunu iddia eden varsa kanıtlarıyla göstersinler.

Format nedir?

Bilişimde format DOS, OS/2 ve Microsoft Windows işletim sistemlerinde kullanılan ve diski biçimlendirmeye sağlayan bir komut satırı komutudur. Tabir olarak fabrika ayarlarına, yani başlangıçtaki boş ve kullanıma hazır hale getirmeye denir. Vikipedi

Fabrika reset nedir?
A factory reset, also known as hard reset or Master reset, is a software restore of an electronic device to its original System state by erasing all of the data, settings, and applications that were previously stored on the device. This is often done to fix an issue with a device, but it could also be done to restore the device to its original settings.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    57,4 KB · Görüntüleme: 183
Son düzenleyen: Moderatör:
Ezbere bilgiler ile dislike atmak olmuyor @aerosimit . Aynı sürüm ve aynı windows kurulacaksa fabrika resetinin ve USB'den format atmanın işletim sistemini silme konusunda herhangi bir farkları yok, farkları olduğunu iddia eden varsa kanıtlarıyla göstersinler.
Araştır öğren. Arasından birini seçip yüzüne vurmak istemiyorum.

Hızlı cevap:
Eki Görüntüle 1938006
1694256990105.png

Sistem Geri Yükleme ile Fabrika ayarlarına dön ( sıfırlama ) ve Format aynı şey değildir.. Kendinizi rezil etmeyin, kullanıcıları yanlış bilgilendirmeyin. Sistem geri yükleme windowsu eski tarihteki haline almaktır, format ve fabrika reset ile herhangi bir bağlantısı yoktur.

Geri
Yukarı