Şifresiz ağlar üzerinden cihazlara sızma gibi olaylar yaşanır mı?

SabriKeser

Hectopat
Yer
Aksaray
Daha fazla  
Birçok kafe ücretsiz internet hizmeti sunuyor. Web tarafım iyi olmadığı için soruyorum, şifresiz(örneğin Starbucks) ağ bağlandım, herhangi birisi cihaza erişim hakkına sahip olabilir mi? Olabilirse nasıl olabilir? Korunma yolları nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Birçok kafe ücretsiz internet hizmeti sunuyor. Web tarafım iyi olmadığı için soruyorum, şifresiz(örneğin Starbucks) ağ bağlandım, herhangi birisi cihaza erişim hakkına sahip olabilir mi? Olabilirse nasıl olabilir? Korunma yolları nelerdir?
Olabilirler. Mümkün olduğunca az kullanın. Antivirüs programı kullanarak korunabilirsiniz.Ama bir yere kadar.

Mesela ağa bağlanan bir cihazda olan virüs ağdaki diğer cihazlara yayılabilir.

Direkt olarak etkilemez ama sizi ara bir ağa alıp diledikleri bir linke vs. yönlendirebilirler. Ama profesyonel bir kişi gerekli bunun için ve bunu da fark edilmeden yapmak çok mümkün değil kalabalık ortamlarda. Siz yine de eğer bu tür halka açık w-fi'leri çok sık kullanıyorsanız ücretli bir firewall programı alarak içinizi biraz daha rahat tutabilirsiniz.

Verileriniz o ağdan geçtiği için veri satma veya o ağ gibi gözüküp verilerinizi çalabilir veya cihaza girebilirler kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Mesela ağa bağlanan bir cihazda olan virüs ağdaki diğer cihazlara yayılabilir.
Eğer böyle bir şey varsa korsan kişi kendi cihazında virüsü kurup diğer cihazlara virüs yayabilir haliyle. Sanırım kendi internet paketimi daha fazla kullanmalıyım.

Geri
Yukarı