Sigara içtiğim röntgende belli olur mu?

Stajyer doktorum. Testten 3 gün önce bırak sigarayı, kanda bir şey çıkmaz. 1 yıllık sigara da filmde görünmez.
eminmisiniz hocam tabi şüphem yokta bilgilinizden sadece sorayım dedim sonra ailem benim üzerimde teknik uygulamasını istemem

Daha yeni paketimi parçaladım. Bırakmıştım, lanet şeye 1 2 haftadır başladım. Kendi sağlığınız için içmeyin... Gözüksün gözükmesin önemli değil.
Kendimize yaptığımız en büyük kötülüklerden birisi...

Eki Görüntüle 1563953

Hiç de kolay değil derdim önceden. Hele biz sağlıkçılar? Ooo yemek çay sigara derken günde 2 paket.

O paketin halini gördüm kalbim ağrıdı olsa ne içerdim :D

Son düzenleme:
eminmisiniz hocam tabi şüphem yokta bilgilinizden sadece sorayım dedim sonra ailem benim üzerimde teknik uygulamasını istemem
Uykudan uyandıran öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi şikayetler yoksa akciğerler filmleri genelde temiz çıkar. Sigaranın kısa vadedeki etkisi hücresel olur, dokusal değil. Onun için radyo dalgaları ile görüntülemek mümkün değil. Akciğerde morfolojik patolojiler varsa görüntülenebilir. Senin sigara içtiğini patolojiden doku biyopsisi ile teşhis etmek mümkün olur. Radyolojik görüntüleme yöntemleri spesifik teşhis koyamamaktadır.

Arkadaşlar selam. Ben 1 yıla yakındır sigara içiyorum. Akciğer röntgeninde belli olur mu? Belli olmaması için napmak gerek veya kan testinde belli olur mu?

Gayet de belli oluyor çözüm yok içmemem rağmen yanımda sigara içen arkadaşlarım yüzünden röntgenim duman altıydı.

Röntgende belli olur mu bilmiyorum ancak kan testinde eğer Hemoglobin (HGB) düzeyi belli bir değerin üzerinde olursa (laboratuvara göre değişmekle birlikte aşağı yukarı 16 ve üstü) şüphelenilir. Doktor sorar “sigara içiyor musun?” diye. Bu değerin yüksek olması illa sigara içildiğini de göstermez. Kişi eğer oksijensiz kaldıysa da yükselebiliyor. HGB düzeyi 20’yi geçtiği zaman Lösemi’den vs. şüphelenilir. Orda çok ayrı bir süreç başlar zaten.

Röntgende gözüküp gözükmeyeceği birçok faktöre bağlı (ne kadar süre kullandığın, günde ne kadar içtiğin, arkadaş ortaminda dumana maruz kalıp kalmadığın, vücut durumuna...) bü yüzden kesin bir şey demek zor. Kan testi için de 1 hafta önceden bırakırsan büyük ihtimalle belli olmayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı