Sigaraya gelen zam sonucunda en ucuz sigara 25 lira 50 kuruş oldu

@kino her şeye zam geliyor, 1-2 TL zamdan bir şey olmaz algisi var bir de.
Böyle böyle fiyatlar bu hale geldi. Geçen gün bir ortamda aynısını söyledim, ya ne kafa ütülüyorsun ne 1 liraymış, al şu 2 lirayı sus dediler. Her şeye azar azar zam yaparak 2 katına, 3 katına çıktı fiyatlar. Evet 1-2 Liradan bir şey olmaz. Ama sen bunu her gün her hafta yaparsan o zaman sorun büyük. Akaryakıtı Lira bile değil kuruş kuruş zam yaparak bu hale getirdiler. Eğer o beğenmedikleri 1 liradan 2 liradan yapsalardı şimdi 40-50 Liraya olurdu litresi. Cebindeki 1 Liranın kıymeti bilmezlerse, 1 Lira 1 Lira alırlar cebinden işte böyle.

Ben işsizim evden dışarıda çok çıkmam internetten gördüğüm kadarıyla hakimim fiyatlara. Ben parasız adamım 100 Lira benim için çok büyük bir meblağ. Bir markete gidip içecek, atıştırmalık bir şeyler alayım dedim 40 yılın başı. Vaz geçtim geri geldim fiyatları görünce. O ürünlere 100 Lira harcarsam 100 gün uyuyamam sıkıntıdan. Bisküvi dediğin 1 lira olur, 2 lira olur. 6-7 lira bisküvimi olur. Küçücük çikolatalar 3-4 Lira olmuş. Marketten çıkarken eğer evli olsaydım eve alışveriş yapacak olsam işte gıda, temizlik ürünleri falan. Bankadan kredi falan çekmem gerekir heralde diye düşündüm. Eskiden Et falan lükstü şimdi sebze, bakliyat falanda lüks olmuş.

Zamlansın dursun. Milletin parası var ki içebiliyor.
Ben sigara kullanmıyorum. Ama bu zıkkımda kola değil ki zam gelince anında bırakılabilsin insanlar. Bağımlılık maddelerine zam yapılınca insanlar gerekirse iki lokma az yer ama yine de o sigarayı alır. Ha buda bizi ilgilendirmez herkesin kendi hayatı kendi tercihi. Ama bu durum insanları aile içi ilişkilerde zora sokar. Adam evine ekmek almaz ama gider sigarasını alır. Burada hatalı olan adam, böyle yapması yanlış. Ama geçen aya kadar o adam ekmeğini de alıyordu sigarasını da belki. Yani mevzu sigaraya yapılan zam değil insanların cebindeki paranın hortumlanması.

Yaklaşık 2 yıl önce devlet hastanesine gidip champix reçete edilip gönderildim kullandığımdan beri 2 yıldır içmedim mucizevi bir ilaçtı sonra kanser (sözde tabii ki böyle bir şey yok ilacın bıraktırma etkisi çok kuvvettliydi) yapılıyor denilerek tüm satışları kaldırıldı bazen düşününce çok şanslıymışım diyorum eğer bulabilirseniz (hala) bırakmak için 1 numaralı ilaçtır kendisi.

Geri
Yukarı