Sigarayı bırakmış arkadaşlar, tecrübelerinize ihtiyacım var

Oğuzhan T

Megapat
Makaleler
56
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MacBook Pro M1 Pro 14' • i5 13400F 4060 Ti • Magic Mouse • Aerox 3
Meslek
Lead Frontend Developer
Yine sigara içerken kafama takılıyor ve bu konuyu açma gereği duydum. Her sigara içtiğimde bir bıkkınlık, iğrenme hissiyatı geliyor.

Covid pozitif olduğumu öğrenince korkularım iyice nüksetti. Zaten yapı olarak panik olan biriyim, kendime daha fazla zarar vermek istemesem de 6 yıldır içtiğim sigarayı aralıklarla bırakmak istedim ama yapamadım.

Bugün akciğer röntgeni çektirdim, izolasyonun bitişinden 8 gün sonra aşırı katı balgam var. Çıkartamıyorum, içim daralıyor ve alerjik astım ilacı verildi. Sonucum tertemiz çıktı şükür.

Artık bırakmak istiyorum ama içmek istediğimde direkt stresi ve depresyonu hissediyorum.
Gün belirleyip kendimi bırakmaya hazır hâle getirmek istiyorum.
Tecrübelerinizi yazabilir misiniz? Nasıl başarılı oldunuz?

Arkadaşlarım yüzünden 2 kere içtim daha da ağzıma sürmedim. Sigara bırakma hapları var diye biliyorum. Bende pek bağımlılık olmamıştı.

2. haftaya giriyorum. Bırakmadan önce hayvan gibi içtim. Abartıp midem bulanana kadar devam ettim. Kendimi ödüllendirmek ve sağlık takibi için kendime Apple Watch aldım ve spora başladım. Aktif bir işte çalışıyorum ve para kazanıyorum.

Şu anlık bırakma serüveni harika gidiyor.

Süpersiniz. Maceranızın kalanında da başarılı olursunuz umarım. Uzun süreli bırakabilenler genelde hayatına spor, müzik gibi yeni bir hobi katabilenler oluyor. Hobilerle nikotin bağımlılığının ve eksikliğinin yarattığı boşluğu bir şekilde doldurabilmiş oluyorlar.

Günün birinde canınız çok sigara çekerse açıp okuyacağınız bir kısa paragraf yazabilirsiniz, zamanında neler yaşayıp neden bıraktığınızla ilgili. Yeterince sağlıklı düşünemediğiniz o anlarda yardımcı olabilir.

Yine tekrar başlama isteği çok ağır basarsa, "bir kereden bir şey olmaz" diyip sigara kaçamağı yapmak yerine, doktora gidip alternatif çözümleri deneyebilirsiniz. Nikotin sakızları, bantları vs gibi. Ama mümkünse bu kaçış yollarını aklınıza getirmemeye, tamamen bırakmaya çalışın. Size kolay bir bahane olmasınlar.

Ekleme: Sigaraya zamanında verdiğiniz paranın bir miktarını düzenli olarak kumbaraya/vadeli hesaba vs koymak da bırakma motivasyonunuzu güçlendirebilir. 2-3 ayda bir bu biriken parayı kendiniz için harcayabilirsiniz, yatırım yapabilirsiniz. Sigarayı bırakmış olmayı, oldukça olumlu bir uyarıcı olan "para biriktirme ve harcama" ile ilişkilendirmiş olursunuz böylece. Sigarayı bırakmış olmak sizi düzenli olarak mutlu eden bir olay haline gelir.

Süpersiniz. Maceranızın kalanında da başarılı olursunuz umarım. Uzun süreli bırakabilenler genelde hayatına spor, müzik gibi yeni bir hobi katabilenler oluyor. Hobilerle nikotin bağımlılığının ve eksikliğinin yarattığı boşluğu bir şekilde doldurabilmiş oluyorlar.

Günün birinde canınız çok sigara çekerse açıp okuyacağınız bir kısa paragraf yazabilirsiniz, zamanında neler yaşayıp neden bıraktığınızla ilgili. Yeterince sağlıklı düşünemediğiniz o anlarda yardımcı olabilir.

Yine tekrar başlama isteği çok ağır basarsa, "bir kereden bir şey olmaz" diyip sigara kaçamağı yapmak yerine, doktora gidip alternatif çözümleri deneyebilirsiniz. Nikotin sakızları, bantları vs gibi. Ama mümkünse bu kaçış yollarını aklınıza getirmemeye, tamamen bırakmaya çalışın. Size kolay bir bahane olmasınlar.

Ekleme: Sigaraya zamanında verdiğiniz paranın bir miktarını düzenli olarak kumbaraya/vadeli hesaba vs koymak da bırakma motivasyonunuzu güçlendirebilir. 2-3 ayda bir bu biriken parayı kendiniz için harcayabilirsiniz, yatırım yapabilirsiniz. Sigarayı bırakmış olmayı, oldukça olumlu bir uyarıcı olan "para biriktirme ve harcama" ile ilişkilendirmiş olursunuz böylece. Sigarayı bırakmış olmak sizi düzenli olarak mutlu eden bir olay haline gelir.
İnanır mısınız hâlâ başlamadım. Resmen unuttum. Daha stabil bir spor hayatına alışmaya başladım. 82’den 75 kiloyu gördüm şu an. 2 ay oldu.

Bu 2 ay içinde sigarayı bırakmamla birlikte her şeye cesaret eder oldum. Fast food ve zararlı ve abur cuburları tamamen bıraktım. Canım istediğinde de kendime şunu söylüyorum: ‘’Sen sigarayı bırakmış adamsın, abur cubur nedir ki? :D’’ böylelikle her şey kolaylaşıyor benim için...

2. haftaya giriyorum. Bırakmadan önce hayvan gibi içtim. Abartıp midem bulanana kadar devam ettim. Kendimi ödüllendirmek ve sağlık takibi için kendime Apple Watch aldım ve spora başladım. Aktif bir işte çalışıyorum ve para kazanıyorum.

Şu anlık bırakma serüveni harika gidiyor.

Süper. Devam edin ve sigara zararlarını, dibine kadar araştırın.Bu kadar bırakmaya hevesli birini gördüm mutlu oldum . Bakmanızı tavsiye etmem ama sigara bağımlılarının akciğerleri var Google'da. Betimleyecek olursam , kömürden akciğer.

İnanır mısınız hâlâ başlamadım. Resmen unuttum. Daha stabil bir spor hayatına alışmaya başladım. 82'den 75 kiloyu gördüm şu an. 2 ay oldu.

Bu 2 ay içinde sigarayı bırakmamla birlikte her şeye cesaret eder oldum. Fast food ve zararlı ve abur cuburları tamamen bıraktım. Canım istediğinde de kendime şunu söylüyorum: ‘'Sen sigarayı bırakmış adamsın, abur cubur nedir ki? :D" böylelikle her şey kolaylaşıyor benim için...

Ben de 1 yıldır içmiyorum. Sadece gecen haftalarda 3 4 tane içtim. Birakinca insan cok iyi oluyor.

Geri
Yukarı