Sigma 35mm f1.4 için EOS 7D'yi Değiştirmek

Dr.Aequitas

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Çok uzun süredir Sigma 35mm f1.4 ART serisi lensi takip ediyorum ama bu süre zarfında doların logaritmik artışı nedeniyle bir türlü satın alamadım. Ama artık temiz bir ikinci elini denk getirip almayı çok istiyorum.

Genellikle sokak fotoğrafları çekmeyi seviyorum. Mesajı bu başlığın altına yazma sebebim ise makinemi değiştirmek gerekip gerekmediği konusunda kafamın karışmış olması.
Bundan 7 yıl kadar önce amerikadan EOS 7D + Canon 18-200mm şeklinde kit olarak satın aldığım setim var. Aslında 7D'den oldukça memnunum, tek eksiği sensör boyutu diyebilirim (yeni teknoloji ile gelen kablosuz bağlantıyı saymazsak).
Halihazırda 18-200'ü bir arkadaşıma verdiğim için sonradan satın aldığım Canon 50mm f1.8 II'yi kullanıyorum. Küçük sensör ile 80mm'ye tekabül ettiği için oldukça başarılı portre çekimleri yapabiliyor olsam da sokak fotoğrafı için oldukça tele bir lens gibi kalıyor. Sigma 35mm'yi de tam bu nedenle almayı istiyorum ancak bir arkadaşımın 5Dmk3'ü ile bu lensi denediğimde gerçekten istediğim kadrajı verdiğini hissettim lakin 7D'ye taktığımda beni bu yönden pek tatmin etmedi, 50mm civarına geldiği için.

Çok uzattım ama ne hissettiğimi aktarmak adına yazdım. Şimdi sorum şu: 7D'yi satıp yerine FF bir makine ile birlikte 35mm mi kullanmalıyım, yoksa kafamda çok mu büyütüyorum, 7D ile devam mı etmeliyim. Eğer FF almam daha uygun olur diyorsanız hangi makine(ler)i önerirsiniz? 5D Mk2 çok mu eski teknoloji kalır? Mk3 halen oldukça pahalı, bütçeme çok uygun değil gibi. Bunun yanı sıra yeni üretilen 6D konusunda fikriniz nedir? Fikirlerinizi belirtirseniz çok memnun olurum. Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elimde sadece 50mm f1.8 II var zaten. 18-200 bi arkadaşımda çok uzun zamandır. Ama dolar kuru nedeniyle uzun bir süre beklemeye çekileceğim sanırım.

35mm ve 1.4 diyafram bir araya gelince video için mükemmel ama fotoğraf çekmek için gereksiz yatırım bence.

Video için en fazla 2.8 diyafram iyi olur. Çok yanlış bir düşünce bence.

35 mm ile çok güzel sokak ve portre fotoğrafçılığı yapılır.
Videoda örtücü hızını kare hızından daha fazla düşüremediğinde ISO'ya yüklenmek gerekiyor, buda noise demek. Daha açık diyafram bu sorunu çözüyor. 0.85 diyaframla bile film çekildi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer yıldız mıldız çekilmeyecekse bu kadar açık diyaframa servet ödemek anlamsız. Bunlar aşılabilen şeyler.

Son düzenleme:
Videoda örtücü hızını kare hızından daha fazla düşüremediğinde ISO'ya yüklenmek gerekiyor, buda noise demek. Daha açık diyafram bu sorunu çözüyor. 0.85 diyaframla bile film çekildi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer yıldız mıldız çekilmeyecekse bu kadar açık diyaframa servet ödemek anlamsız. Bunlar aşılabilen şeyler.
Fotoğrafta verdiği etki aşılabilir değil.

Hiç kullanmadınız sanırsam?

Fotoğrafta verdiği etki aşılabilir değil.

Hiç kullanmadınız sanırsam?
Arkayı aşırı flu yapmak güzel fotoğrafsa dediğin doğru. Etkiden kastın bu mu yani? Çok yakından çekince de kulaklar falan gidiyor. 1.2 kullandım bir sefer, mecbur diyaframı kıstım.

Arkayı aşırı flu yapmak güzel fotoğrafsa dediğin doğru. Etkiden kastın bu mu yani? Çok yakından çekince de kulaklar falan gidiyor. 1.2 kullandım bir sefer, mecbur diyaframı kıstım.
Sadece arka plan değil. Kullanılan merceğin kalitesi, kromatik bozulmanın azlığı, normal bozulmanın azlığı, netlik...

O lensin pahalı olmasının tek sebebi diyafram değil.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı