Sigma 35mm f1.4 için EOS 7D'yi Değiştirmek

İşte beklediğim laf geldi. Lensin pahalı olmasının en büyük sebebi üretim sonrası kalite kontrol aşamasıdır. Ne kadar kontrol o kadar pahalı, birincil sebep kesinlikle tartışmasız bu. Daha ucuz 1.8 lensin daha pahalı 1.2 ya da 1.4 lensten kenarlara doğru daha net olan örnekler az değil.

İşte beklediğim laf geldi. Lensin pahalı olmasının en büyük sebebi üretim sonrası kalite kontrol aşamasıdır. Ne kadar kontrol o kadar pahalı, birincil sebep kesinlikle tartışmasız bu. Daha ucuz 1.8 lensin daha pahalı 1.2 ya da 1.4 lensten kenarlara doğru daha net olan örnekler az değil.
Şu an burada ucuz - pahalı tartışmasına girmeye gerek yok. Kaldı ki 50 mm f1.2 ile 35 mm f1.4'ü karşılaştırmak doğru olmaz.

Sabit odaklı FF lenslerin çoğu prime lens olarak geçer, fotoğrafçılıkla yakından uzaktan alakası olmuş herkes de bunu bilir; ve ''bunlara bu kadar para vermek gereksiz'' demez. Canon veya Nikon'un lensleri çok pahalı diyebiliriz, ki zaten öyle. Fakat tutup ta bir prime lense, sırf fiyatı yüzünden ''gereksiz'' demek büyük bir hatadır.

50 mm f1.8 ile de çok çok güzel işler yapılabilir, ki ben de bunu deneyimliyorum.

Bundan sonrası kişinin bütçesine bakıyor. Alırsan alırsın, almazsan almazsın.

Behzat Ç.'nin sanırım ilk sezonu DSLR ile çekildi. Kimilerine göre fahiş fiyatlara satılan Red gibi kameralar gerekli. Gerekli değil işte elindekiyle yapabiliyorsan fazlası gereksizdir. Para getirisi yoksa gereksizdir. Ben zenginim, hobim bu ve paraya önem vermiyorum kafasında olmayan için gereksiz. Lens alıp lense göre iş yapılmaz, yapılacak işe göre lens alınır. Bu yüzden gereksiz. Bu tartışmak değil fikrim bu yönde.

35mm 1,4 kategorisinde F/P olarak en başarılı lens bu. Gerekli gereksiz elbette tartışılır, neticede fotoğrafçılığı hobi olarak yapıyorum, para kazanmıyorum bu işten. Dolayısı ile 50mm 1,8'e de gereksiz gözüyle bakılabilir o açıdan bakarsak eğer. Dolar kurundan dolayı bugün 3bin liranın üzerinde fiyatı ancak paramız bu kadar erimemiş olsaydı aslında hiç düşünmeden alınabilecek bir fiyatı var. Ama şu durumda beklemeye geçtim açıkçası. Acelem yok. Belki denk gelirse temiz ikinci el de alabilirim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı