Sigorta ve elektrik kesintisi anakarta zarar verir mi?

stork78

Hectopat
Corsair VS serisi VS650 650W 80Plus PSU kullanıyorum. Elektrik kesintisi anakartıma falan sorun yaratır mı? Çok endişe duyuyorum bazen, az önce evde sigorta attı. Acaba diyorum bu sisteme, anakarta falan zarar verir mi? ASUS ROG STRIX X570-F GAMING anakartım.

Son düzenleyen: Moderatör:
80+ PSU ise bir sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Corsair iyi marka. Yine de ne olur ne olmaz akım korumalı priz almanı öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artık günümüz ve kaliteli güç kaynakları bu tür ani kesintilere karşı koruma özelliğine sahip. Bir şey olacağını zannetmiyorum ama bu olmayacak demek değildir. Bunun için bir UPS alabilirsiniz, elektrik kesintilerinde işlemlerinizi kaydedip kapatmanıza yarar en azından.

80+ PSU ise bir sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Corsair iyi marka. Yine de ne olur ne olmaz akım korumalı priz almanı öneririm.
80+ kalite sertifikası değildir, verimlilik sertifikasıdır.

Artık günümüz ve kaliteli güç kaynakları bu tür ani kesintilere karşı koruma özelliğine sahip. Bir şey olacağını zannetmiyorum ama bu olmayacak demek değildir. Bunun için bir UPS alabilirsiniz, elektrik kesintilerinde işlemlerinizi kaydedip kapatmanıza yarar en azından.

80+ kalite sertifikası değildir, verimlilik sertifikasıdır.

UPS dediğiniz nedir? Akım korumalı priz mi?

80+ psu ise bir sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Corsair iyi marka. Yinede ne olur ne olmaz akım korumalı priz almanı öneririm.
şu an için takmam gereken bi durum yok o halde, çünkü bozulup bozulmadığı anlamam gereken bi durum yaşamadım. Nasıl anlaşılır bilmiyorum gerçi
Kesintisiz güç kaynağıdır. Elektrik kesintisinden sonra bağlanan herhangi bir cihazın bir süre daha beslenmesini sağlar. Bu sayede ani elektrik kesintisinden dolayı cihazın zarar görmesi engellenir.
şu an zarar görüp görmediğini nasıl anlarım peki ?

Benim eski sistem kömür oldu. Olmaz derdim ilk kez geldi başıma. Kömür oldu lafın gelişi değil gerçek anlamda kömür kokusu doldu evin içi. Bütün çipler yandığı için. Pahalı bir sistem değildi ama çok üzüldüm. 1000 liralık sistemdi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı