Sigorta ve elektrik kesintisi anakarta zarar verir mi?

Benim eski sistem kömür oldu. Olmaz derdim ilk kez geldi başıma. Kömür oldu lafın gelişi değil gerçek anlamda kömür kokusu doldu evin içi. Bütün çipler yandığı için. Pahalı bir sistem değildi ama çok üzüldüm. 1000 liralık sistemdi.
ben 16 bin liralık sistem topladım zaten bu yuzden paranoyak davranıyorum her şeye

Nolur nolmaz diye akim korumali bir priz alabilirsin. Eski ankartim evimin yakinina yildirim dusmesi sonucu yanmisti akim korumali priz olmasina ragmen. Hava kötü olduğunda ethernet kablosu dahil her seyi cikarmani oneririm.

Şu an zarar görüp görmediğini nasıl anlarım peki?
Ani elektrik kesintileri sonrası sisteminizin performansında düşmeler, sık karşılaşılan donanımsal kaynaklı mavi ekranlar, anormal kokular, sistemin bazen hiç açılmaması vb. sebepler sistemde bir sorun olma ihtimali olduğunu gösterir. Çeşitli nedenleri var ama en bilindik olanları bunlar diyebilirim.

Benim eski sistem kömür oldu. Olmaz derdim ilk kez geldi başıma. Kömür oldu lafın gelişi değil gerçek anlamda kömür kokusu doldu evin içi. Bütün çipler yandığı için. Pahalı bir sistem değildi ama çok üzüldüm. 1000 liralık sistemdi.

Akım önleyici priz kullanıyor muydunuz?

Ani elektrik kesintileri sonrası sisteminizin performansında düşmeler, sık karşılaşılan donanımsal kaynaklı mavi ekranlar, anormal kokular, sistemin bazen hiç açılmaması vb. sebepler sistemde bir sorun olma ihtimali olduğunu gösterir. Çeşitli nedenleri var ama en bilindik olanları bunlar diyebilirim.
Şimdi oyuna girdiğimde FPS'e falan bakarım ben paranoyak ettin beni :D Ama değerler normaldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS değerlerinde bir sıkıntı yoksa ve bir elektrik kesintisi sonrası beklenmedik bir sorunla karşılaşmadıysanız sorun yok demektir. Takmanıza gerek yok sorun yoksa. :) Ama her ihtimale karşı bir UPS bulundurmanızı öneririm.

FPS değerlerinde bir sıkıntı yoksa ve bir elektrik kesintisi sonrası beklenmedik bir sorunla karşılaşmadıysanız sorun yok demektir. Takmanıza gerek yok sorun yoksa. :) Ama her ihtimale karşı bir UPS bulundurmanızı öneririm.
Teşekkür ederim. Sistem pahalı ya dert ediyorum valla :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Bir veya birkaç kerede değil devamlı olan kesintilerde sisteme zarar verebilir. Bu yüzden;
1- Devamlı kesintilerde UPS,
2- Devamlı voltaj dalgalanmlarında voltaj regülatörü,
3- Olası yüksek voltaj/yıldırım tehlikesi için akım korumalı prizler yeterlidir. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı