SilverStone AR01 kule soğutucu incelemesi ve Ryzen 5 3600 overclock değerleri

Aydinikus

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Death Valley
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi günler herkese. Vakti zamanında bu soğutucu alınır mı diye konu açmıştım ve genelde alınır yorumunu görünce 130 TL'ye ikinci elden aldım. Şimdi aldığım değerleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle soğutucu ile başlayalım.
8 mm çaplı, 3 bakır borulu, 53 alüminyum kanatlı ve 12 cm fanlı bir soğutucu. Kağıt üstünde tüm özellikler fiyata uygun görünüyor.

1.jpg

Aldığım ilk hali böyle. Kutusu yoktu.

2.jpg

Şu pisliğe bir bakın. Ben böyle olacağını düşünmedim. Göründüğü üzere alüminyum kanatlar ezilmiş, bükülmüş. Ayrıca arka köşelerde de durum aynıydı. Bu manzarayı görünce biraz pişman olduğuma ama neyse dedim başladım ile koyulmaya.

3.jpg

Bayağı bir düzgün hale getirdiğimi düşünüyorum.

4.jpg

Aldığım adam bana vereceğim plaka Ryzen işlemcilerle uyumlu demişti. Normalde soğutucunun kendisi AM4 ile uyumlu değil. AR01 V2 gibi varyasyonlar var onlar uyumlu. Ben de adam öyle deyince aldım. Bu arada o şahıs internet kafe işletiyormuş. Elinde 3-4 tane varmış aynı soğutucudan. Sıvı soğutmaya geçirmiş sistemlerini ve bunlar da elinde kalmış, o yüzden satışa koymuş. Ayak gözüktüğü gibi uyumsuz. Aklımda geri gidip vermek vardı ama çözüm aradım.

5.jpg

Anakartın orijinal plakası vidalar ile uyumlu fakat vida yuvaları çıkıntı yaptığı için soğutucu hıltama yapıyordu. Ben de plakaya lastik yüzükler geçirdim ve yeterli oldu.

7.jpg

8.jpg

Final hali böyle diyelim ve Ryzen 5 3600 overclocklu sonuçalra geçelim.
Öncelikle sonuçlardan pek memnun değilim.
1.275 voltaj, 4200 MHz ile Ryzen 3600'de stabiliteyi yakaladım. Silikon kalitesi ortalamanın üstünde gibi.
Her şey iyi fakat sıcaklık konusunda tatmin olmadım.

Screenshot (11).png

CPU-Z Bench'inden çok memnunum.

Screenshot (21).png

Cinebench R20 testi sonucu iyi fakat sıcaklık değerleri beklediğimden fazla geldi. 70'i geçmesini ummuyordum. Aslında 70'de benim için eyvallah ama dananın kuyruğu asıl Prime95 small Ffts'te kopuyor. Testi başlattığımda anında 85'e çıkıyor bir süre sonra 90'ları görüyor. Ben de 90'ı görünce testi sonlandırıyorum. Cinebench'te işlemci Max. 70 görüyorsa Prime95'te 78 falan görmesi lazım diye düşündüm. Taş çatlasa 82-83 olur dedim ama hiç de öyle olmadı. Üstelik işlemci fanını 70 dereceden sonra tam devirde dönmeye ayarladım. OCCT ile stres testi yaptım, onda da hata aldım testi kendi sonlandırdı (4-5 dakika sonunda). Prime95'te worker stopped hatası almazken OCCT'de hata almam da garip geldi.
Oyunlarda ise 60-68 arası oynuyor. Bu da fena sayılmaz.
Neyse sonuç olarak aldığım üründen memnun değilim ama biraz da memnunum. Geri versem mi bilmiyorum. Sizin tavsiyelerıniz varsa bildirirseniz çok memnun olurum.
Aldığım değerlerin anormal olduğunu düşünüyorum.

Forumda bir arkadaş aynı yapıdaki soğutucu ile 1600 AF'ye (Ryzen 3600 ile ısınma konusunda benzer) benden daha fazla voltaj verdiği ve Max 1620 RPM (benimki 2000'leri görüyor) verdiği halde aldığı değerler benden çok üstün.

Aynı zamanda Gamernexus'un yaptığı incelemede soğutucu çok başarılı. 3570k gibi Ryzen 3600'den daha yüksek TDP'li işlemci kullanılmış.

Kitguru'nun da incelemesi mevcut ve değerler yine muazzam.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günler herkese. Vakti zamanında bu soğutucu alınır mı diye konu açmıştım ve genelde alınır yorumunu görünce 130 TL'ye ikinci elden aldım. Şimdi aldığım değerleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle soğutucu ile başlayalım.
8 mm çaplı, 3 bakır borulu, 53 alüminyum kanatlı ve 12 cm fanlı bir soğutucu. Kağıt üstünde tüm özellikler fiyata uygun görünüyor.

Eki Görüntüle 651488

Aldığım ilk hali böyle. Kutusu yoktu.

Eki Görüntüle 651490

Şu pisliğe bir bakın. Ben böyle olacağını düşünmedim. Göründüğü üzere alüminyum kanatlar ezilmiş, bükülmüş. Ayrıca arka köşelerde de durum aynıydı. Bu manzarayı görünce biraz pişman olduğuma ama neyse dedim başladım ile koyulmaya.

Eki Görüntüle 651493

Bayağı bir düzgün hale getirdiğimi düşünüyorum.

Eki Görüntüle 651494

Aldığım adam bana vereceğim plaka Ryzen işlemcilerle uyumlu demişti. Normalde soğutucunun kendisi AM4 ile uyumlu değil. AR01 V2 gibi varyasyonlar var onlar uyumlu. Ben de adam öyle deyince aldım. Bu arada o şahıs internet kafe işletiyormuş. Elinde 3-4 tane varmış aynı soğutucudan. Sıvı soğutmaya geçirmiş sistemlerini ve bunlar da elinde kalmış, o yüzden satışa koymuş. Ayak gözüktüğü gibi uyumsuz. Aklımda geri gidip vermek vardı ama çözüm aradım.

Eki Görüntüle 651497

Anakartın orijinal plakası vidalar ile uyumlu fakat vida yuvaları çıkıntı yaptığı için soğutucu hıltama yapıyordu. Ben de plakaya lastik yüzükler geçirdim ve yeterli oldu.

Eki Görüntüle 651498

Eki Görüntüle 651501

Final hali böyle diyelim ve Ryzen 5 3600 overclocklu sonuçalra geçelim.
Öncelikle sonuçlardan pek memnun değilim.
1.275 voltaj, 4200 MHz ile Ryzen 3600'de stabiliteyi yakaladım. Silikon kalitesi ortalamanın üstünde gibi.
Her şey iyi fakat sıcaklık konusunda tatmin olmadım.

Eki Görüntüle 651504

CPU-Z Bench'inden çok memnunum.

Eki Görüntüle 651505

Cinebench R20 testi sonucu iyi fakat sıcaklık değerleri beklediğimden fazla geldi. 70'i geçmesini ummuyordum. Aslında 70'de benim için eyvallah ama dananın kuyruğu asıl Prime95 small Ffts'te kopuyor. Testi başlattığımda anında 85'e çıkıyor bir süre sonra 90'ları görüyor. Ben de 90'ı görünce testi sonlandırıyorum. Cinebench'te işlemci Max. 70 görüyorsa Prime95'te 78 falan görmesi lazım diye düşündüm. Taş çatlasa 82-83 olur dedim ama hiç de öyle olmadı. Üstelik işlemci fanını 70 dereceden sonra tam devirde dönmeye ayarladım. OCCT ile stres testi yaptım, onda da hata aldım testi kendi sonlandırdı (4-5 dakika sonunda). Prime95'te worker stopped hatası almazken OCCT'de hata almam da garip geldi.
Oyunlarda ise 60-68 arası oynuyor. Bu da fena sayılmaz.
Neyse sonuç olarak aldığım üründen memnun değilim ama biraz da memnunum. Geri versem mi bilmiyorum. Sizin tavsiyelerıniz varsa bildirirseniz çok memnun olurum.
Aldığım değerlerin anormal olduğunu düşünüyorum.

Forumda bir arkadaş aynı yapıdaki soğutucu ile 1600 AF'ye (Ryzen 3600 ile ısınma konusunda benzer) benden daha fazla voltaj verdiği ve Max 1620 RPM (benimki 2000'leri görüyor) verdiği halde aldığı değerler benden çok üstün.

Aynı zamanda Gamernexus'un yaptığı incelemede soğutucu çok başarılı. 3570k gibi Ryzen 3600'den daha yüksek TDP'li işlemci kullanılmış.

Kitguru'nun da incelemesi mevcut ve değerler yine muazzam.

T6 Ultra ile Ryzen 5 3600'ü 1.1 voltajda 4.250 GHz'de çalıştırıyorum AIDA64'te 70 dereceler OCCT 68 70 dereceler Prime95'de ise 80 85 derecelerde geziyor
Oyunlarda ise 61 üstüne hiç görmedim
Kasa Thermaltake V200 ama ön kapağı açık yan kapak değil Ön kapak

Emeğine sağlık hocam. Güzel bir rehber olmuş.

T6 Ultra ile Ryzen 5 3600'ü 1.1 voltajda 4.250 GHz'de çalıştırıyorum AIDA64'te 70 dereceler OCCT 68 70 dereceler Prime95'de ise 80 85 derecelerde geziyor
Oyunlarda ise 61 üstüne hiç görmedim
Kasa Thermaltake V200 ama ön kapağı açık yan kapak değil Ön kapak
T6 Ultra almayı düşündüm ama 50 lira daha pahalıydı ve yapılan testlerde AR01 işimi görecek düzeyde gözüküyordu. Bende Spec Delta var. Hava akışı V200'den (ön ve yan kapalı iken) daha iyi. Yan kapağı açıp test etmedim ama edeceğim. Etsem bile 3-5 farkeder diye öngörüyorum, bakalım ne olacak.
Emeğine sağlık hocam. Güzel bir rehber olmuş.
Sağolun hocam.

Aynı soğutucu bende var 2016 yılında almıştım. Bende i5 6500 ile kullanıyorum 1.35Vcore ile prime95 testinde 83 derecede maksimum oluyor. Ama soğutucu çok büyük bir bloğa sahip olmadığından daha yüksek watt değeri işlemcilerde sıkıntı çıkması bence normal.

Ama soğutucu çok büyük bir bloğa sahip olmadığından daha yüksek watt değeri işlemcilerde sıkıntı çıkması bence normal
Diğer kişilerin aldığı değerler neden daha iyi olabilir?
Bu şekilde beni idare ediyor. Oyun ve günlük kullanım için kullanıyorum PC'yi. Onda da yeterli sıcaklık değerleri alıyorum. Bir süre idare edip elime para geçince T6 Ultra almam mantıklı olur mu sizce?

Bilemiyorum alt yüzeyi patlatırsanız belki daha iyi değerler alabilirsiniz, çok overclock yapmayacaksanız bence tekrar değiştirmenize değmez.

Hocam sizdeki ar01 sanırım ilk çıkan modellerden yaklaşık 7-8 yaşında olması muhtemel. Bende 180tl ye ar01 v2.1 almıştım (siyah beyaz fan). Soğutma konusunda çok memnun kaldım. Fakat tabi ki sessiz bir soğutucu değil. Çünkü maksimumda 2500rpm'lere çıkıyor. Ben ses konusundan şikayetçi olmadığım için memnun kaldım. Bu arada sizin backplate'e eklediğiniz o contaların probleme yol açtığını düşünüyorum. ar01 v2.1 ya da v3'de de o ekstra çıkan backplate amd için uygulanmıyor. O parça sadece intel için gerekli.

Yapmanız gereken şey her kuletipi soğutucu montajında olduğunu gibi orijinal amd backplate'ini araya kendi düşündüğünüz şeyleri koymadan direk anakarta takmak bu sırada bulaşık süngeri yardımı ile backplate'in anakarttan düşmemesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra vidaları takmadan poşetlerden çıkan küçük plastik halkaları backplate vida girişlerine koyup vidaları takmak. Silverstone sitesinden am4 işleminin anlatıldığı görseller var onlara bakarsanız daha kolay bir şekilde halledersiniz. Bu arada o plastikleri koyma nedeniniz sanırım backplate'in tamamen anakarta yapışmaması. Bende bunu fark etmiştim fakat soğutma bloğunu tamamen vidaladığınız zaman o boşluk ve salınma ortadan kalkıyor.

Bu arada o plastikleri koyma nedeniniz sanırım backplate'in tamamen anakarta yapışmaması
Hocam ondan değil. Anakartın plakasının vida yatakları çıkıntılı olduğu için soğutucu vidalarını sonuna kadar sıksam bile boşluk kalıp oynama yapıyor. Yaptığım özelleştirmenin soğutma performansını etkilediğini düşünmüyorum çünkü kasayı yatık kullanarak da test yaptım aynıydı.

Hocam ondan değil. Anakartın plakasının vida yatakları çıkıntılı olduğu için soğutucu vidalarını sonuna kadar sıksam bile boşluk kalıp oynama yapıyor. Yaptığım özelleştirmenin soğutma performansını etkilediğini düşünmüyorum çünkü kasayı yatık kullanarak da test yaptım aynıydı.

Sizin söylediğinizi anladım zaten o oynama bende de oluyor fakat en son soğutma bloğunuda işlemcinin üzerinde vidalayınca o oynama ortadan kalkıyor tam oturuyor onu söylemek istedim.

Geri
Yukarı