SilverStone PF240 ARGB nasıldır?

Merhabalar, SilverStone PF240 ARGB model sıvı soğutucu siparişini Teknobiyotik üzerinden 30.05.2020'de verdim. Bir kaç gün sonra ürün elime ulaştı. Ürüne herhangi bir hasar vermeden sorunsuz bir şekilde ürün montajını yaptım(Hasar konusuna özellikle değineceğim).

Isınma Konusu:
Kasa: Corsair Carbide Spec Delta
İşlemci: Ryzen 5 3600
Anakart: Gigabyte B450M S2H

Core Performance Boost açıkken 15 dakikalık Prime95 stres testinde en fazla 71 dereceyi gördü. Assassin's Creed Odyssey'de Ultra ayarlarda en fazla 67 dereceyi gördü. Boşta ise 25 ila 38 derece arasıydı.

Ses Konusu ve Teknobiyotik Firması ile Yaşananlar:
Bilgisayarı açtıktan sonra sıvı soğutmanın pompasından çıkan uğultu, kulaklık takmama rağmen başımı ağrıtmaya başlamıştı (Çıkan ses şuna benzer şekilde).
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Uğultuya dayanamadım ve ertesi gün iade talebinde bulundum. Ürüne herhangi bir hasar gelmeyecek şekilde çıkarıp Teknobiyotik bana nasıl yolladıysa aynı şekilde paketledim ve aynı kutulara koydum. Özellikle değinmek istiyorum, tüm parçaları kontrol ede ede paketledim ki sonrasında herhangi bir sorun, sıkıntı vs. çıkmasın diye (Keşke videoya alsaydım paketlerken...). Herneyse ürünler geldikleri gibiydi bir sorun yoktu, radyatörden tut vidasına kadar tüm herşeyi ile Akortek Bilişim'e eksiksiz kargolattım.

22.06.2020'de Teknobiyotik'ten bana gelen mailde şunu dediler;
"Ürününüzün yapılan kontrollerinde radyatörde hasar meydana geldiği tespit edildi. Kullanıcı ve montaj hasarında dolayı iade yada değişim hakkınız maalesef bulunmuyor. Pompanın yapılan kontrollerinden çalıştığı sesi normal seviyelerde olduğu görüldü. Garanti dışı kapsamında olduğunda herhangi bir işlem yapılamıyor. Montaj kısmına dikkat etmeniz gerekmektedir. İyi günler dileriz."

Evet... Ürünü sağlam yolladım ama orada bir şekilde radyatöre hasar gelmiş. Kargoda gelmiştir diyeceğim ama kutuda da bir ezilme vs. görülmüyor. Şimdi bir öğrenci olarak boşa giden 800 TL'yemi üzüleyim yoksa sağlam yolladığım ürünün hasarlı bir şekilde bana geri dönmesinemi... (Radyatörde meydana gelmiş olan hasar ektedir). İşin en kötü tarafı ürünün geri yollanmadan önceki halini bir tek sizin biliyor olmanız. Herneyse diyeceklerim bu kadar... Teknobiyotik'ten alışveriş yaparken iki kez düşünün arkadaşlar. İyi günler...

Dosya Ekleri

• IMG_20200624_122227.jpg
    IMG_20200624_122227.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 374
  • IMG_20200624_122252.jpg
    IMG_20200624_122252.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 381
Son düzenleme:
Hasar petekteymiş, maalesef o yamukluklar ürünü garanti dışı bırakıp hiçbir işlem yapılamamasına sebebiyet verdi ki ben yolladığımda değil yamukluk incecik bir çizik dahi yoktu.

Gece çalışıyorum gündüz vakit bulamıyorum. O yüzden detaylı bir inceleme yapamadım. Geldiği gün kurdum ve bende ryzen 5 3600 işlemci var ve stok soğutucusu yetersiz kaldığı için 600tlye almıştım bunu.

Taktıktan sonra biosdan 4.2ghz'e sabitledim ve automatic voltage'da bırakıp girdiğimde o zaman AC Odyssey oynuyordum. İşlemci stok soğutucu ile 3.6ghz'de bile 50, 60 derece bandında seyrediyordu. Sıvı soğutma ile 4.2ghz'de sabit çalıştırdım sonuç mükemmeldi 45 dereceyi geçmedi bile.

Ürün kaliteli gerçekten kasamın üst tarafına taktım öyle kullanmaktayım. Rgb olarak kendi kumandası var 8 kademeli yanlış hatırlamıyorsam, her türlü zevke uygun.

Aida64 testinide yaptım tam yükte 55-60 aralığında geçti. Voltaj ayarını bilmediğim için bios'tan automatic'e ayarladım herhangi bir kapanmada olmadı 1.312v, 1.324v sabitte çalıştırıyor. Aida64 test göstergesinde de 2200 Rpm'de sabit fanlar dönüyor hiç azalma yükselme yok düzenli çalışıyor. Anakartım Gigabyte B450M S2H modeli.

Bende düşünüyordum, corsair h100i lere prolara bakayım akılda kalmaz kaliteli diye ama gerçekten hiç pişman değilim, şu zamana kadar etmedi çok şükür. O kadar para verip corsairde alabilirdim denedim oldu memnunum. 😃 Silverstone gerçekten dedikleri kadar kaliteliymiş sıkıntım yok.

Biraz tecrübesizlikten eksiğim bilmediğim, boştayken fanların Rpm'lerini dönme hızlarını nasıl otomatiğe alırım bilmiyorum. Onu uğraşıp yaparsam sesde kalmıcak çünkü sabit sıvı soğutma sesi var öyle çok fazla değil ama hissediyorsun sonuçta kasanın fanlarını bastırıyor belli ediyor. Onu öğrenirsem boşta az çalışmasını, yükte çok çalışmasını hiçbir sıkıntım kalmayacak eğer öyle bir ayarlama şansım varsa tabiki. Oda galiba anakart ile alakalı bilmiyorum benimkisi destekliyormu. Bilen biri görüp akıl verirse çok memnun olurum.
Hocam pin sorununu nasıl hallettiniz benimde ankartımda ARGB pinleri mevcut değil çünkü

Arkadaşlar aynı soğutucu bende var ama fan sesi rahatsız etmeye başladı,internette gezinirken ve video izlerken çok fazla fan sesi geliyor,bir çözümü var mıdır ? Ryzen 5 3600 kullanıyorum.

Gece çalışıyorum gündüz vakit bulamıyorum. O yüzden detaylı bir inceleme yapamadım. Geldiği gün kurdum ve bende ryzen 5 3600 işlemci var ve stok soğutucusu yetersiz kaldığı için 600tlye almıştım bunu.

Taktıktan sonra biosdan 4.2ghz'e sabitledim ve automatic voltage'da bırakıp girdiğimde o zaman AC Odyssey oynuyordum. İşlemci stok soğutucu ile 3.6ghz'de bile 50, 60 derece bandında seyrediyordu. Sıvı soğutma ile 4.2ghz'de sabit çalıştırdım sonuç mükemmeldi 45 dereceyi geçmedi bile.

Ürün kaliteli gerçekten kasamın üst tarafına taktım öyle kullanmaktayım. Rgb olarak kendi kumandası var 8 kademeli yanlış hatırlamıyorsam, her türlü zevke uygun.

Aida64 testinide yaptım tam yükte 55-60 aralığında geçti. Voltaj ayarını bilmediğim için bios'tan automatic'e ayarladım herhangi bir kapanmada olmadı 1.312v, 1.324v sabitte çalıştırıyor. Aida64 test göstergesinde de 2200 Rpm'de sabit fanlar dönüyor hiç azalma yükselme yok düzenli çalışıyor. Anakartım Gigabyte B450M S2H modeli.

Bende düşünüyordum, corsair h100i lere prolara bakayım akılda kalmaz kaliteli diye ama gerçekten hiç pişman değilim, şu zamana kadar etmedi çok şükür. O kadar para verip corsairde alabilirdim denedim oldu memnunum. 😃 Silverstone gerçekten dedikleri kadar kaliteliymiş sıkıntım yok.

Biraz tecrübesizlikten eksiğim bilmediğim, boştayken fanların Rpm'lerini dönme hızlarını nasıl otomatiğe alırım bilmiyorum. Onu uğraşıp yaparsam sesde kalmıcak çünkü sabit sıvı soğutma sesi var öyle çok fazla değil ama hissediyorsun sonuçta kasanın fanlarını bastırıyor belli ediyor. Onu öğrenirsem boşta az çalışmasını, yükte çok çalışmasını hiçbir sıkıntım kalmayacak eğer öyle bir ayarlama şansım varsa tabiki. Oda galiba anakart ile alakalı bilmiyorum benimkisi destekliyormu. Bilen biri görüp akıl verirse çok memnun olurum.

Radyatörü ön tarafa takın diyorlar o zaman pompa sesi azalıyormuş

Selamlar. Ben de bu üründen aldım. Yaklaşık 3-4 gündür kullanıyorum. Klimalı oda da (20-25 derece) cpu sıcaklığı boşta 37-40 arasında. Prime95 gibi testlerde ise sonuç maks. 70-75 derecede. Ama pc'yi başka odaya koydum. Mevcut Antep sıcaklıklarında (36-38 derece hava sıcaklığı) işlemci şu an boşta 55-65 derecede çalışıyor. Yükte 80'leri görüyor. Üstelik Fan Expert ile Fanlar, Turbo modunda çalışıyor. Stok soğutucu varken de bu değerler vardı.
Sizce normal mi bu sonuçlar? Yoksa taşıma esnasında bir sorun vs. mi oldu?

Merhabalar, PF240 aldım bugün montajı yaptım fakat CPU stress test 75 85 arasında oluyor.
Boşta 45 50 civarı, pump %100 de fanlar % 100'de acaba sıkıntı nedir?

Merhabalar, PF240 aldım bugün montajı yaptım fakat CPU stress test 75 85 arasında oluyor.
Boşta 45 50 civarı, pump %100 de fanlar % 100'de acaba sıkıntı nedir?
Kardeşim ben ürünü tekrar iade ettim. Fanları her türlü yöne verdim. Harici 3 fan daha vardı. Sıcaklıklar stok fanla aynı seviyedeydi. 3-7 derece için 1000₺ civarı para vermeye gerek yok bence. Alacaksan paraya kıyıp corsr h100i rgb platinum gibi bi ürün al. Yada 700-900₺ civarında olan noctua dh-14 veya be quiet’in hava soğutucularını alabilirsin. Ben öyle yapacağım.

Geri
Yukarı